1p
Járai Zsigmond volt jegybankelnök szerint a magas adókat, az óriási bürokráciát és a hihetetlen korrupciót kellene kezelni, illetve pénzt kell nyomni a gazdaságba
Járai Zsigmond volt jegybankelnök szerint a magas adókat, az óriási bürokráciát és a hihetetlen korrupciót kellene kezelni, illetve pénzt kell nyomni a gazdaságba

Magyarország a tízszázalékos gazdasági visszaesés irányába halad
- jelentette ki Matolcsy György, a Fidesz országgyűlési képviselője a Fidelitas konferenciáján Budapesten. Magyarország a jelenlegi hozzá nem értő kormány irányításával a tíz százalék körüli gazdasági visszaesés irányába halad, és a munkanélküliség elérheti a 12-15 százalékot - mondta az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere a Kockára tett jövő címmel megrendezett konferencián.

Matolcsy György úgy vélte, mindez azért következhet be, mert hibás a válságkezelés, nem szakértő a kormány, s egyetlen olyan közgazdasági tényező sincs, amely megakasztaná azt a szabadesést, amiben ma a gazdaság van.

Bajnai Gordon miniszterelnökről azt mondta: "rossz szakember", hiszen kudarcot vallott mint gazdasági miniszter. "A jelenlegi, magát szakértőnek hívó kormány feje az elmúlt 2,5-3 évben súlyos kudarcot vallott" - fogalmazott Matolcsy György. Úgy vélte, Bajnainak nem volt szakértelme a konjunktúra kihasználásában, nem volt szakértelme a 2004-es EU-csatlakozás kínálta lehetőség kiaknázásában.

"Bajnai Gordon személy szerint Gyurcsány Ferenc és a korábbi pénzügyminiszter mellett a legerősebben felelős személy a mai válságért", hiszen 2006-tól kezében volt egy különleges történelmi lehetőség - mondta Matolcsy utalva a 7-8 milliárd forintnyi EU-forrásra, amit a gazdaság fejlesztésére, foglalkoztatásra kapott Magyarország. Matolcsy György szerint amit 2002 után történt, az a magyar felzárkózási kísérlet újbóli megtörése volt.

Kijelentette: az elmúlt 6-7 évben "hibás, bűnös négyszög alakult ki". Ebből első elemként azt említette, hogy a kormány félretolta a költségvetés, az államháztartás egyensúlyának alapvető közgazdasági tételét, s a hiányt politikai elemmé tette. A "bűnös és hibás négyszög" második eleme az állami eladósodás politikája volt, a harmadik a gazdasági reformok elhalasztása, a korábbi reformok visszaszorítása volt. Sőt - mint mondta - ez az ellenreformok korszaka volt. Ennek kapcsán nagy hibának nevezte, hogy a gazdaságpolitika középpontját a gazdasági tárcától a Pénzügyminisztériumba helyezték át. Az Orbán-kormány gazdasági miniszter szerint a "bűnös, és hibás négyszög" negyedik eleme az euró bevezetésének elhalasztása volt, ami szerinte ellenreformnak is nevezhető.

A politikus szerint a kivezető út a mai helyzetből az, ha a "remény és siker négyszögét" építik fel. Mint mondta, ehhez jövőkép és stratégia kell. Matolcsy György kijelentette: lesz még Magyarországon hétszázalékos gazdasági növekedés.

Ön szerint meddig lesz miniszterelnök Bajnai Gordon? Szavazzon!

Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is felelős a Magyarországon kialakult mély válságért - jelentette ki Járai Zsigmond volt jegybankelnök. Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon mellett a pénzügyminiszterek, így Draskovics Tibor és Veres János, de gazdasági miniszterként Kóka János is felel a mára kialakult helyzetért - fejtette ki a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke.

A volt jegybankelnök szerint a politikusok, gazdaságpolitikusok mellett a  "pénzéhes bankárok" is felelősek a mai helyzetért. Járai Zsigmond a felelősök között említette Simor András jelenlegi MNB-elnököt is, aki - szavai szerint - azért felel, mert - más egyéb mellett - részt vett a kormány konvergenciaprogramjának kidolgozásában. Emellett - hangsúlyozta - a "buta közgazdászok" szintén felelősek. Megjegyezte: e három kör a világon mindenütt felelős a mára kialakult helyzetért, ám Magyarországon ez még felfokozottabban igaz.

Mint mondta, azt nem lehet tudni, hogy a felelősök nem vették észre, vagy direkt nem kezelték megfelelően a válságot. Ez utóbbi megállapítással kapcsolatban Járai azt mondta: valószínűleg a tudatlanság, a hozzá nem értés, a társadalmi felelősség teljes hiánya a gond.

A kilábalással kapcsolatban Járai Zsigmond azt mondta: ezt nem költségvetési eszközökkel kell megtenni, hanem először a gazdaságot kell életképessé tenni. Úgy vélte, a gazdaság attól nem lesz életképes, ha a költségvetést kiegyensúlyozzák és a költségvetési kiadásokat visszafogják. "Minél többet levágnak a költségvetés kiadásából, annál rosszabb helyzetbe kerül a gazdaság, annál kevesebb lesz a költségvetés bevétele is, annál több lesz a munkanélküli, kevesebb lesz az adófizető, és egyre lejjebb fogunk kerülni" - fejtegette. Kijelentette: a magas adókat, az óriási bürokráciát és a hihetetlen korrupciót kellene kezelni, illetve pénzt kell nyomni a gazdaságba. 

Járai Zsigmond azt mondta: hisz abban, hogy a radikális adócsökkentés, az adóegyszerűsítés, az APEH státusának megerősítése, valamint az APEH politikai célú felhasználása helyett a valóságos adóellenőrzés javít az adómorálon. 

Járai Zsigmond az IMF-hitel kapcsán kijelentette: "állítólag Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök kiadta belső körökben, hogy ez a hitel arra szolgál, hogy újra megnyerjük a választásokat belőle". Ez nem lendíti fel a gazdaságot - jegyezte meg a volt MNB-elnök, majd hozzátette: ha lejár ez a hitel, újra a fizetésképtelenség szélén fogunk állni.

"Nem mindegy, hogy meddig fog fájni"
Szakszervezetek: nem sztrájkolni, tárgyalni!
"Lehet tüntetni, de semmi értelme"
Orbán Bajnairól: Hol él ez az ember?
Bokros szerint érthetetlen az IMF-felvetés
Csak néhány hetet adnak a Bajnai-kormánynak
Orbán Viktor a legnépszerűbb
Mélyben az MSZP, Európai Parlamentben az MDF? 
EP-jóslat: Orbán Bokros Lajos "főnöke" lehet 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG