.jpg)
Matolcsy György úgy vélte, mindez azért következhet be, mert hibás a válságkezelés, nem szakértő a kormány, s egyetlen olyan közgazdasági tényező sincs, amely megakasztaná azt a szabadesést, amiben ma a gazdaság van.
Bajnai Gordon miniszterelnökről azt mondta: "rossz szakember", hiszen kudarcot vallott mint gazdasági miniszter. "A jelenlegi, magát szakértőnek hívó kormány feje az elmúlt 2,5-3 évben súlyos kudarcot vallott" - fogalmazott Matolcsy György. Úgy vélte, Bajnainak nem volt szakértelme a konjunktúra kihasználásában, nem volt szakértelme a 2004-es EU-csatlakozás kínálta lehetőség kiaknázásában.
"Bajnai Gordon személy szerint Gyurcsány Ferenc és a korábbi pénzügyminiszter mellett a legerősebben felelős személy a mai válságért", hiszen 2006-tól kezében volt egy különleges történelmi lehetőség - mondta Matolcsy utalva a 7-8 milliárd forintnyi EU-forrásra, amit a gazdaság fejlesztésére, foglalkoztatásra kapott Magyarország. Matolcsy György szerint amit 2002 után történt, az a magyar felzárkózási kísérlet újbóli megtörése volt.
Kijelentette: az elmúlt 6-7 évben "hibás, bűnös négyszög alakult ki". Ebből első elemként azt említette, hogy a kormány félretolta a költségvetés, az államháztartás egyensúlyának alapvető közgazdasági tételét, s a hiányt politikai elemmé tette. A "bűnös és hibás négyszög" második eleme az állami eladósodás politikája volt, a harmadik a gazdasági reformok elhalasztása, a korábbi reformok visszaszorítása volt. Sőt - mint mondta - ez az ellenreformok korszaka volt. Ennek kapcsán nagy hibának nevezte, hogy a gazdaságpolitika középpontját a gazdasági tárcától a Pénzügyminisztériumba helyezték át. Az Orbán-kormány gazdasági miniszter szerint a "bűnös, és hibás négyszög" negyedik eleme az euró bevezetésének elhalasztása volt, ami szerinte ellenreformnak is nevezhető.
A politikus szerint a kivezető út a mai helyzetből az, ha a "remény és siker négyszögét" építik fel. Mint mondta, ehhez jövőkép és stratégia kell. Matolcsy György kijelentette: lesz még Magyarországon hétszázalékos gazdasági növekedés.
Ön szerint meddig lesz miniszterelnök Bajnai Gordon? Szavazzon!
Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is felelős a Magyarországon kialakult mély válságért - jelentette ki Járai Zsigmond volt jegybankelnök. Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon mellett a pénzügyminiszterek, így Draskovics Tibor és Veres János, de gazdasági miniszterként Kóka János is felel a mára kialakult helyzetért - fejtette ki a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke.
A volt jegybankelnök szerint a politikusok, gazdaságpolitikusok mellett a "pénzéhes bankárok" is felelősek a mai helyzetért. Járai Zsigmond a felelősök között említette Simor András jelenlegi MNB-elnököt is, aki - szavai szerint - azért felel, mert - más egyéb mellett - részt vett a kormány konvergenciaprogramjának kidolgozásában. Emellett - hangsúlyozta - a "buta közgazdászok" szintén felelősek. Megjegyezte: e három kör a világon mindenütt felelős a mára kialakult helyzetért, ám Magyarországon ez még felfokozottabban igaz.
Mint mondta, azt nem lehet tudni, hogy a felelősök nem vették észre, vagy direkt nem kezelték megfelelően a válságot. Ez utóbbi megállapítással kapcsolatban Járai azt mondta: valószínűleg a tudatlanság, a hozzá nem értés, a társadalmi felelősség teljes hiánya a gond.
A kilábalással kapcsolatban Járai Zsigmond azt mondta: ezt nem költségvetési eszközökkel kell megtenni, hanem először a gazdaságot kell életképessé tenni. Úgy vélte, a gazdaság attól nem lesz életképes, ha a költségvetést kiegyensúlyozzák és a költségvetési kiadásokat visszafogják. "Minél többet levágnak a költségvetés kiadásából, annál rosszabb helyzetbe kerül a gazdaság, annál kevesebb lesz a költségvetés bevétele is, annál több lesz a munkanélküli, kevesebb lesz az adófizető, és egyre lejjebb fogunk kerülni" - fejtegette. Kijelentette: a magas adókat, az óriási bürokráciát és a hihetetlen korrupciót kellene kezelni, illetve pénzt kell nyomni a gazdaságba.
Járai Zsigmond azt mondta: hisz abban, hogy a radikális adócsökkentés, az adóegyszerűsítés, az APEH státusának megerősítése, valamint az APEH politikai célú felhasználása helyett a valóságos adóellenőrzés javít az adómorálon.
Járai Zsigmond az IMF-hitel kapcsán kijelentette: "állítólag Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök kiadta belső körökben, hogy ez a hitel arra szolgál, hogy újra megnyerjük a választásokat belőle". Ez nem lendíti fel a gazdaságot - jegyezte meg a volt MNB-elnök, majd hozzátette: ha lejár ez a hitel, újra a fizetésképtelenség szélén fogunk állni.
"Nem mindegy, hogy meddig fog fájni"
Szakszervezetek: nem sztrájkolni, tárgyalni!
"Lehet tüntetni, de semmi értelme"
Orbán Bajnairól: Hol él ez az ember?
Bokros szerint érthetetlen az IMF-felvetés
Csak néhány hetet adnak a Bajnai-kormánynak
Orbán Viktor a legnépszerűbb
Mélyben az MSZP, Európai Parlamentben az MDF?
EP-jóslat: Orbán Bokros Lajos "főnöke" lehet
MTI