Változás a korábbi szabályozáshoz képest, hogy a támogatás igényelhető használt lakások vásárlására, meglévő lakás bővítésére, illetve egy meglévő vagy vállalt gyerek után is.
Az új rendelet ugyanakkora összeget ad a használt és az új lakásokra is, tehát nem veszi figyelembe az új lakások építésénél, illetve vásárlásánál azt a költségvetési bevétel többletet, amely az új lakások esetében az államkasszába befolyik. Új lakást építő vagy vásárló családok 27 %-os áfát fizetnek be a költségvetésbe, míg a használt lakás vásárlásakor nem kell áfát fizetni.
Az új építések után az áfabevételeken felül további jelentős bevételei vannak a költségvetésnek (SZJA, TAO, járulékok, megtakarítás munkanélküli ellátásokon). Egy egygyermekes család 40 nm-es, „B” energetikai minősítésű lakás építése vagy vásárlása után például több mint 3 millió forint áfát fizet, miközben az „új szocpol” (CSOK) csak 500 ezer forint támogatást juttat ennek a családnak.
Előre tervezhető lesz
A csok 500 ezertől 3,25 millió forintig terjedő támogatást jelenthet a gyermekek számától, a lakás nagyságától és az ingatlan energiahatékonyságától függően. Viszont a rendszerben nemcsak a már megszületett gyermekek alapján lehet az igénylést benyújtani, hanem a házaspárok előre „vállalhatnak” akár több gyereket is. Egy-egy gyermek megszületését 4 évre előre lehet tervezni, így például két gyermek vállalása esetén kétszer négy év az erre rendelkezésre álló idő.
Nem tartják elégnek
A Társaság a Lakásépítésért szerint szükséges lenne, hogy a kormány a lakásépítési támogatást olyan szintre emelje, hogy az energiahatékony, legális lakásépítések áfatartalmát jutassa vissza az építkező, új lakást vásárló gyermekes családoknak.
A 2015. július 1-jétől igényelhető Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) mértéke még az áfa összegét sem adja vissza támogatásként, ilyen támogatás mellett nem működik a rendszer. Mivel a szocpol/csok igényelhető összege a lakás energetikai besorolásától is függ, ezért az építési költségeket e kategóriák szerint számoltuk