Pár éve folyik a számháború arról, hogy tulajdonképpen hány magyar állampolgár dolgozik vagy él összesen külföldön. Az „adósságnyomás-mérő” mintájára készítettünk egy „kivándorlásnyomás-mérőt”, amely grafikusan ábrázolja az egymásnak alaposan ellentmondó adatokat. Pontosabban azok közül négyet, mert az utóbbi 1-2 évben ennél sokkal több becslés látott napvilágot.
Tíz év alatt 350 ezren mentek el vendégmunkásnak Magyarországról - közölte Orbán Viktor miniszterelnök 2013. szeptemberben az MTI szerint. Hozzátette, hogy a népességarányokat tekintve ez Közép-Európában alacsonynak számít.
Ezt írtuk a témáról 2013. januárjában: „Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a héten beszélt arról, hogy jelenleg félmillió kitűnő magyar munkavállaló dolgozik külföldön. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte, hogy Matolcsy György nagykövetségektől kapott becsült adatokra hivatkozott, amelyek alapján körülbelül 300 ezer magyar dolgozik Nagy-Britanniában, mintegy 100 ezer munkavállaló Németországban, körülbelül 50 ezren Ausztriában és 50 ezren az unió többi országában.”
„Akik külföldön vállalnak munkát magyarként, azok közül minden második Bajnai Gordon miniszterelnöksége alatt már kint dolgozott. Körülbelül kétszázezren dolgoztak kint akkor, és körülbelül négyszázezren dolgoznak kint most" – mondta Gulyás Gergely frakcióvezető-helyettes az ATV Start műsorában február 18-án foglalkoztatási statisztikákkal kapcsolatban.
„A KSH által publikált munkaerő-felmérésből származó foglalkoztatotti létszámadatok a nemzetközi módszertannak megfelelően a külföldön dolgozó személyek közül azoknak az adatait tartalmazzák, akik továbbra is egy magyarországi háztartás tagjai. Ezek a személyek (...) rendszeresen hazajárnak, és jövedelmükkel hozzájárulnak az adatot szolgáltató háztartás tagjainak megélhetéséhez.
A felmérés nem tartalmazza azoknak a háztartásoknak az adatait, amelyeknek minden tagja külföldön tartózkodik, így a háztartás megélhetési költségei is külföldön merülnek fel. A felvétel tanúsága szerint egyébként 2013 őszén a külföldön munkát vállalók száma 98-99 ezer főre tehető, (ami mintegy 12 ezer fős növekedés az előző évhez képest)” – írta a KSH idén januárban egy közleményben.