5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

KKV
Korányi László, a Nemzeti Innovációs Hivatal korábbi elnöke szerint nem csak Magyarországon nehéz a startupok sorsa, az egész kontinens lassan válaszolt a robbanásszerű változásokra. Nem csak állami, de befektetői szinten is komoly szemléletváltásra van szükség ahhoz, hogy az egészséges ökoszisztéma kialakuljon és versenyképes legyen például az amerikai vállalkozásokkal szemben.

Privátbankár.hu: Melyek azok a problémák, amelyek miatt az európai startup ökosztisztéma nem egészséges?

Korányi László: Több kategóriája van az ilyen problémáknak. Az egyik ilyen mentalitásbeli, ami csak lassan változtatható meg. Nehezen lehet alakítani azon, hogy a fiatalok ne multiknál képzeljék el a stabil munkahelyüket, hanem vállalkozóként próbálkozzanak. Ugyanilyen a nyitottság kérdése is. Látjuk itthon, hogy ha valakinek van egy ötlete, akkor félti, nem mondja el és rögtön arra gondol, hogy a másik el akarja lopni azt. Ám igazából nagyon ritka, amikor valóban el is lopják, hiszen aki már dolgozik rajta, aki fejleszti, azzal nincs sok esély versenyezni, hacsak nem csinálunk jobbat. A másik ilyen mentális probléma a kudarctól való félelem, ami viszont teljesen jogos: akinek nem sikerül a vállalkozása Európában, bukott embernek minősül. Nem csak mint vállalkozó, de mint ember is leírta magát. Amerikában vagy Izraelben már-már pozitív dolog, ha valaki elvesztett egy vállalkozást, mert a befektetők látják, hogy megpróbálta és nyilván tanult a hibáiból. Tehát feltehetőleg jobban fogja csinálni legközelebb, mint valaki, aki eddig még nem csinálta. Itthonról viszont nagyon hiányzik, hogy a kudarc, mint elfogadható kimenetel, benne legyen a pakliban.

Aztán ott a kormány, amely ehhez az egész startup-világhoz nem tudott alkalmazkodni. Sem a magyar, sem az EU-s pályázati rendszerek nem válhattak sikeressé. Amíg például a pályázatokban szerepel olyan kitétel, hogy “fenntartási kötelezettség” (a vállalkozásnak ragaszkodnia kell a pályázati anyagban leírt üzleti tervhez, azt kell végrehajtani. A startupok azonban változékonyak és akár menet közben is változhat egész koncepció - a szerk.), addig a vállalkozások gyakorlatilag nem állhatnak le, hiába látható előre, hogy sikertelen lesz a dolog. Mivel a támogatást vissza kell fizetni, ha félbehagyják a projektet, a vállalkozóknak úgy kell tenniük, mintha sikeresen végigvinnék a tervet, holott már régen másképp csinálnák vagy másra fókuszálnának.

PB: Az idei adócsomagba nem kerültek be a startupok dolgát könnyítő intézkedések. Mit jelent ez az ökoszisztéma fejlődésére nézve?

KL: Egy komplett csomagot képzeltünk el az angyal befektetőktől kezdve az opciók adózásán át egészen a crowdfunding-ra kiterjedően. Ezekre az eszközökre, amelyek más országokban már működnek, speciális jogszabályokat hoznak, de nem csak adózás terén. Ezek mind elemei annak, hogy Magyarország startup-központtá váljon. Annak idején, amikor készült a Runway Budapest program, ezeket meg is fogalmaztuk. Sajnos az elmúlt évben nem sok lépés történt ebbe az irányba, de azt gondolom, még nem késő, csak észre kell vennünk, hogy nagyon hasonló célkitűzéseket fogalmaznak meg máshol is Európa-szerte, tehát a verseny nagyon erős. Budapestnek megvannak az adottságai, de ezeknek a kiaknázásához sokaknak rengeteg munkát kell beletennie.

PB: De mi a helyzet a tőkealapokkal? Ha már az állam nem segít, még mindig ott vannak a kockázati pénzek.

KL: A a kockázati tőkéseknél nagyon nagy a kockázatkerülés. Olyan módon próbálják bebiztosítani magukat az alapok - de még a seed alapok is - amely egyszerűen lehetetlenné teszi, hogy kockázatos, de nagy reményekkel kecsegtető projektek elinduljanak. Nemrég beszéltem egy amerikai tőkealap két vezetőjével. Ők azt mondták, nem érdemes nagyon vitatkozni százalékokról egy alapítóval - és ezzel demotiválni őt - mert ha nem sikerül a projekt, akkor mindegy az egésznek, ha viszont sikerül, akkor az a pár százalék semmit sem fog jelenteni, hiszen itt nem 10-12 százalékos növekedésekről beszélünk, hanem 200-300 százalékosról. Kormányzati szinten sem a piaci siker a fő szempont, hanem, hogy megtanuljuk szabályosan elkölteni a pénzeket.

PB: Mégis, mi lehet az, ami megváltoztatja egyről a kettőre a befektetők és a kormányzat hozzáállását?

KL: Én hiszek abban, hogy ha az emberek beszélnek egymással és megismerik egymást, annak hatása van. Azt nem gondolom, hogy hírtelen minden megváltozik majd, de az, hogy emberek találkoznak más megközelítésekkel, előbb-utóbb elgondolkoztat néhányat közülük. Minden változás kicsiben indul, de remélhetőleg lesznek olyanok, akik azt mondják, hogy talán lehet másképp csinálni ezt az egészet. Fontos az is, hogy vállalkozók találkozzanak ezzel a szemlélettel, szerezzenek nemzetközi tapasztalatokat,így legközelebb másként ülnek le a tárgyalóasztalhoz és jobban fogják képviselni a saját érdekeiket.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG