Gyárfás emlékeztetett: Magyarország 2017. szeptemberében még cselgáncs világbajnokságot is rendez, szóval, ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjai komolyan gondolják az Agenda 2020 tervet és valóban esélyt adnak a kisebb városoknak, országoknak az olimpia rendezésére, Budapest kiváló helyzetben lehet a választáskor.
Fotó: london2012.com |
Az, hogy 2021 helyett 2017-ben lesz a budapesti világverseny ugyanakkor számos komoly előkészület felgyorsítását igényli. Eddig úgy volt, hogy 2017-ben Magyarország junior vb-t rendez, s így az előkészületek kicsit lazábban folytak csak. Most viszont az éles verseny lesz az első, s ezt követi majd – a Fina döntése alapján – 2019-ben a junior világbajnokság. Gyárfás eloszlatta azon félreértéseket, mely szerint a 2021-es felnőtt vb-t is Budapest rendezné: itt újra lehet majd kandidálni a rendezésre.
A tervek szerint 2017-re egy 5000 fős uszoda épült volna, amit 2021-re ideiglenesen növeltek volna meg 18 ezer férőhelyesre. Most változott a helyzet és „londoni mintára” épül az uszoda: először megépülnek az ideiglenes lelátók, majd a 2017-es esemény után visszabontják azokat. Költségekben ugyanakkor lesz különbség: az eredeti tervek szerint a Dagály strand környékén 2021-re épült volna ki egy új városrész, most ezt azért fel kell gyorsítani. Maga a strand felújítása sem várathat magára, tekintve, hogy annak területe lesz a kiállítói terület, a „market street, míg a korábbi Erdért pályán kiszolgáló épületek és szálloda épül. A vízilabda mérkőzéseket a margitszigeti Széchy Tamás uszodában rendezik majd, csak a döntő megy az új uszodába. Szerencsére az elmúlt években komoly fejlesztések történtek, így a Komjádi és a BVSC uszoda megfelelő környezetet jelent majd az edzésekre. A hosszútávúszás helyszíne hagyományosan a Balaton, pontosan Balatonfüred lesz, ott lényegében már ma készen állnak a rendezésre. Kihívás ugyanakkor, hogy a szuper toronyugrás versenyét a Dunán, a Parlamenttel szembeni szakaszon rendeznék.
Képek: London 2012 |
A korábbi, margitszigeti EB-rendezés emlékeit felidéző kérdésünkre Gyárfás jelezte: arra, mint ami ott történt nem lesz lehetőség. (Emlékezetes, hogy akkor a tavaszi árvíz miatt lényegében az utolsó percben sikerült átadni az uszodát.) Budapest épp most kapta meg a 2017-es vízilabda Bajnokok Ligája hatos döntőjének rendezését, ezt májusban az új uszodában rendeznék. Ráadásul a vb előtt tesztversenyeket is rendezni kell. A szervezőbizottság most azt garantálta a Fina számára, hogy az uszoda 2017. márciusára elkészül. Mi magyarok furcsák vagyunk: ha határidőt kapunk, akkor addigra mindenképp elkészülünk – osztotta meg optimizmusa alapjait a szakember.
Gyárfás Tamás szerint miután a fenti beruházásokat mindenképp meg kellene valósítani, így a költségekben jelentős változás nem várható, de persze, ezeket előrébb kell hozni. A mai kormányülés erre garanciákat adott, de a szövetség elnöke azt is fontosnak tartja ebben a kérdésben, hogy két nappal ezelőtt valamennyi parlamenti frakcióvezető támogatásáról biztosította a projektet.
Az, hogy 4 évvel előrébb jött a világbajnokság ugyanakkor azt is jelenti, hogy a beruházás hamarabb térülhet meg. Egyrészt így 2017.-ben rendezi meg majd Budapest az öregfiúk, Masters világbajnokságot is. Az ezen résztvevő úszók jellemzően már a felnőtt vébén is itt laknak majd, de a versenyekre a családtagok is megérkeznek majd. Hogy a nagyságrendeket érzékeltesse, Gyárfás Tamás elmondta, hogy a legutóbbi Masters világbajnokságon 14 ezer versenyző állt rajthoz.
Arról, hogy mit jelent az esemény – az olimpia rendezésének esélyén túl – országimázs szempontjából, az úszószövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a legutóbbi világbajnokságot 4,53 milliárd néző látta a világban.
A gazdasági és országimázs előnyök mellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a magyar vizes sportolók jelenleg csúcson vannak – emlékeztetett Gyárfás Tamás. Az elmúlt hónapok világeseményein rekordokat döntenek a magyar úszók az elnyert aranyak és egyéb medálok tekintetében (Dohában a rövid pályás vb-n 6, Berlinben az Európa bajnokságon 5, Naijingban a junior vb-n 4 aranyat szereztek az úszók), a magyar férfi vízilabda válogatott az aktuális világbajnok. A jelenleg sikeres versenyzők számára a 2016-os riói olimpia volt eddig a cél, most bizonyos, hogy az addig versenyzők egy évet még biztosan ráhúznak majd. Ez pedig garantálja, hogy nemcsak a megnyitó és a záróeseményen hangzik majd el a magyar himnusz – mondta Gyárfás Tamás. Az elnök szerint ennek ellenére a szövetség továbbra is életben tartja majd a Jövő bajnokai programot, amelyben 300 tehetségre figyelnek – ők lettek volna a 2021-es világbajnokság sztárjai.