A Népszava megkeresésére a Nemzetgazdasági Minisztérium közölte, hogy a munkaügyi hatóság összesen 657 munkavállaló esetében tárt fel szabálytalanságot a minimálbér, valamint a garantált bérminimum meg nem fizetése miatt. Tavalyhoz képest emelkedett például a garantált bérminimummal kapcsolatos intézkedések száma, ezek az esetek ugyanakkor csupán a munkabérrel összefüggő egyéb szabálytalanságok 10 százalékát tették ki.
Ennél ugyanakkor jóval több dolgozót érinthettek a kötelező a béremelésekkel kapcsolatos szabálytalanságok és trükkök. Gyakori szabálytalanság például a teljes munkaidőben dolgozók bejelentése részmunkaidőre. Előfordul, hogy jogsértés ugyan nincs, mégis kevesebbet visz haza a dolgozó: például megemelik a bért, de megszüntetik az addigi cafeteriajuttatásokat.
Ha trükközni kell, van ötlet
A lapnak nyilatkozó szakszervezeti vezető néhány trükköt is megemlített: az elektromechanikai mérnököt például forrasztó operátorrá minősítik, így máris nem kell megfizetni a bérminimumot, holott a dolgozó ugyanazt a munkát végzi. A másik „megoldás”, hogy a munkaköröket részfázisokra bontják, egy-két feladatkört kihúznak – legalábbis papíron -, és ennek ürügyén alacsonyabb bért fizetnek.
A kereskedelemben szintén jellemző a szürke foglalkoztatás, itt főként a kisebb forgalmú helyeken gyakori, hogy nyolc óra helyett hat órára jelentik be a dolgozókat, így arányosan kevesebb bért fizetnek, a bolt nyitvatartása azonban változatlan marad.
Nehezen gazdálkodják ki ,de muszáj
Számos kisebb vállalatnak okoz gondot az elmúlt években jelentősen megemelkedett minimálbér, garantált bérminimum kigazdálkodása - a bevételek ugyanis messze nem nőttek ilyen tempóban. Nem véletlen, hogy a kisebb kereskedők esetében máris egy támogatási javaslaton dolgoznak. Egy friss felmérés szerint mindenesetre idén a kkv-k 75 százaléka készül béremelésre, ami terveik szerint átlagosan 9,5 százalékos lesz.