A Gazdasági Versenyhivatal a GDF SUEZ kiskereskedelmi ügyfeleivel kötött, villamosenergia adásvételi szerződések MET Magyarország Energiakerekedő Zrt. általi átvételére indult fúziós eljárást megszüntette. Ennek alapja az, hogy a GVH megállapította, hogy a GDF Portfolió MET általi átvétele nem engedélyköteles - közölte a Privátbankár.hu szerkesztőségével a GVH.
A MET-csoportnak és a GDF Portfoliónak a 2013. évben elért együttes nettó árbevétele meghaladta ugyan a 15 milliárd forintot, azon belül azonban csak a MET-csoport esetében volt több a nettó árbevétel, mint 500 millió forint. A kérelmezett összefonódás így pedig nem engedélyköteles, mivel a GDF Portfolió ügyfelei által előző üzleti évben generált nettó árbevétel nem éri el a versenytörvény által előírt 500 millió forintos engedélykérési szintet.
Ki veszi meg a GDF-portfóliót?
A GDF Suez Energia Holding Hungary Zrt. a nyilvános cégadatok szerint az elmúlt három évben veszteséges volt. Az akkor még a GDF Suez-csoporthoz tartozó Dunamenti Erőmű az év elején csőd közeli állapotba jutott, csak a tulajdonosváltás mentette meg a teljes leállítástól. Ugyancsak évek óta veszteséges üzletágként tartják nyilván a francia csoport hazai lakossági gázszolgáltató cégét is.
A MET Csoport 40 százalékban a Mol Nyrt. tulajdonában van, 50 százalékát a ciprusi székhelyű WISD Holding Ltd, 10 százalékát pedig a svájci bejegyzésű MET ManCo AG birtokolja.
A 60 százalékos tulajdonrész az offshore-szerű, a kormányfőhöz (nagyon) közel álló Garancsi István cégét is magába foglaló hálózat tulajdona.