4p
91 milliárd forinttal növekedett júliusban a kifejezetten lakosság számára értékesített állampapírok állománya. A Kamatozó Kincstárjegyből közel 79 milliárdnyit adtak el - mindkét összeg rekord, a kamatokra kivetett újabb sarc megmozgatta a magyarok pénzét.

Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. adatai szerint júliusban 91 milliárd forinttal növekedett a lakossági állomány. Ebből az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyek együttes mennyisége 4,4 az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvények állománya 6,8 a Kamatozó Kincstárjegyeké 78,9, míg a Féléves Kincstárjegy állománya 0,8 milliárd forinttal növekedett.

A Kamatozó Kincstárjegy kiemelkedő teljesítményének hátterében többek között valószínűleg az újonnan bevezetett adóintézkedés is jelentős szerepet játszott.

Az új sarc elől hozták a pénztAugusztustól a kamatjövedelmeket 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás terheli. Ehót azokra a befektetésekre kell megfizetni, amelyeket a 16 százalékos kamatadó is sújtott eddig. A jogszabályok hagytak kivételt: eho-mentes megtakarítás marad a forintban denomimált állampapír, illetve élvezik a kedvezményt a befektetési alapok is, ha kezelési szabályzatuk szerint vagyonuk legalább 80 százalékát ilyen értékpapírokban tartják.

Ehót kell fizetni azonban az euróban kibocsátott Prémium Euró Magyar Államkötvény (P€MÁK) euróban megszerzett kamatjövedelme után. További részletek >>

1400 milliárd fölött a lakossági állampapír-állomány

Az év első hét hónapjában megvalósult 426,6 milliárd forintnyi lakossági állampapír-állomány növekményből a Kamatozó Kincstárjegyekre 331,9 milliárd, a Féléves Kincstárjegyekre 5 milliárd, a Prémium Magyar Államkötvényre 67,8 milliárd, az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyekre együttesen 21,8 milliárd forint jut.

2013. július végére a kifejezetten lakosságnak szánt állampapírok teljes állománya 1412,0 milliárd forintra emelkedett. A teljes állományból a Kamatozó Kincstárjegyek 766,4 milliárd, az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyek együttes mennyisége 306,1 milliárd, a Prémium Magyar Államkötvény 324,2 milliárd, a Féléves Kincstárjegy állománya 15,3 milliárd forintra növekedett.

Az eurókötvényre is újra rákaptunk

Az előző havi lassuló értékesítést követően júliusban jelentősen javult a Prémium Euro Magyar Államkötvény (PEMÁK) eladása. Ebben a hónapban 44 millió euró értékben vásároltak a befektetők. A teljes állomány 1,7 milliárd euróra emelkedett a hónap végére.

Az idei hét hónap állomány-növekménye 1400 millió euró. Ebből a mennyiségből a július havi növekedés 44 millió eurót tett ki. A befektetők ebben a hónapban csupán 38 ezer euró értékben váltottak vissza a kötvényből.

PEMÁK tbsz-re - most akkor kell ehózni vagy nem?Míg a PEMÁK kamatjövedelme után kell ehót fizetni, az új teher nem terjed ki a tartós befektetési számlára. Felmerül a kérdés, hogy mi történik akkor, ha a PEMÁK-ot tbsz-re vásároljuk? A szabályokból logikusan az következik, hogy eho-mentes az a hozam, ami vagy forintos állampapírokból származik, vagy (legalább három évig tartott, vagy augusztus egy előtt nyitott) tbsz-számlán keletkezett. Vagy-vagy, a megfelelő tbsz-re vásárolt, kellő ideig tartott PEMÁK-ok tehát a jelek szerint valóban adómentesek.

Ki veszi az eurókötvényt?

A teljes állományt tekintve a háztartások részaránya 14,2%, a belföldi intézményi befektetőké 82,2%, a külföldieké pedig 3,6%. Az e havi növekményt vizsgálva a háztartások 43,8 %, a belföldi intézményi befektetők 55,0%, a külföldiek pedig 1,2 % mértékben vásároltak a PEMÁK-ból.


Az első két sorozatból több lépésben összesen közel két milliárd euró került értékesítésre. A harmadik, jelenleg megvásárolható 2016/Y megnevezésű, 3,95% induló kamatozású, 500 millió euró mennyiségben kibocsátott államkötvényből július végéig 81 millió euró összegben kelt el.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28330 28210 28560 -0,60% 0 0 7 849 702 850 HUF 2025-08-01 17:13:37
MOL 3022 3014 3048 -0,92% 0 0 857 697 498 HUF 2025-08-01 17:10:34
MTELEKOM 1738 1726 1748 -0,23% 0 0 475 979 552 HUF 2025-08-01 17:05:07
RICHTER 10400 10370 10500 -1,14% 0 0 1 558 908 660 HUF 2025-08-01 17:05:17
OPUS 572 562 587 -0,35% 0 0 98 155 440 HUF 2025-08-01 17:05:46
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Ismeretlenek tízmilliárdokkal finanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 12:51
Hozamemelkedés mellett értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Újabb lépés az eladósodás terén
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 16:45
Összesen 5 milliárd kínai renminbi értékben keltek el 3 és 5 éves futamidejű magyar szuverén úgynevezett pandakötvény az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szervezésében. Ez a valaha volt legnagyobb volumenű és leghosszabb futamidejű szuverén kötvénykibocsátás a kínai belföldi (onshore) piacon.
Állampapír / Kötvény Kissé csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:45
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Százmilliárdokért adna el pandakötvényeket Kínában az Államadósság Kezelő Központ
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:31
Három- és ötéves pandakötvényeket kínál Magyarország a kínai piacon, a kereslet kedden derülhet ki.
Állampapír / Kötvény Emelkedett az állampapírok hozama
Herman Bernadett | 2025. július 8. 13:31
A három hónapos dkj aukciós hozama emelkedett. Az érdeklődés is mérsékelt volt az aukción. 
Állampapír / Kötvény Bejött a papírforma a tőzsdei cégnél
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 06:31
Erős negyedévvel indította a 2025-ös évet a Vajda-Papír Csoport.
Állampapír / Kötvény Vége lehet az államadósság „magyarításának”?
Sasvári Péter | 2025. június 15. 17:26
A megugró költségvetési hiány miatt újra devizakötvény-kibocsátásra kényszerülhet a kormány, amivel veszélybe kerül az a 2010 óta követett stratégia, miszerint a magyar államadósságot főként belföldi forrásból finanszírozzák. Pedig egy ideig úgy tűnt, a cél tartósan elérhető. Milyen tervek születtek ennek érdekében, és mi vezetett az államadósság, és ezzel együtt annak „magyarosítási” álmának az elszállásához?
Állampapír / Kötvény Ráraboltak az állampapírokra, ez lett a vége
Privátbankár.hu | 2025. június 4. 12:15
Túlkereslet mellett csökkentek a hozamok a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukción.
Állampapír / Kötvény Jön az újabb kamateső az állampapíroknál
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 18:42
Jön az újabb kamatfizetés a Prémium Magyar Állampapíroknál. Mit tesznek a kisbefektetők a milliárdokkal? Erről beszélgetett, Herman Bernadett, a Privátbankár főmunkatársa a Trend FM hétfői adásában.
Állampapír / Kötvény Emelkedett a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:01
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG