Hamarosan kezdődik a kullancsszezon, így ismét ajánlott beadatni a védőoltást, mert szinte teljesen veszélytelen és hatékony védelmet jelent – mondta Szlávik János infektológus. A Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főorvosa elmondta: áprilistól novemberig tart a kullancsszezon, de mivel a nedves, meleg időszakot jobban szeretik az élősködők, a főszezon áprilistól júniusig tart. Aki gyakran jár erdőben, adassa be a 3 oltásból álló védőoltást, amit 3-5 évente kell ismételni – tette hozzá a szakember.
A kullancsok többek között a vírusos agyvelőgyulladás és a Lyme-kór terjesztéséért is felelősek. Bár előbbivel ritkábban fertőzöttek az élősködők, a Lyme-kórt szinte minden második kullancs hordozza. A szakember szerint egy több Lyme-kóros esettel találkoznak: ezt a betegséget pár hét után bőrkiütés jelzi. A betegség ellen nincs védőoltás, az esetek döntő részében azonban antibiotikum-kúrával gyógyítható. A vírusos agyvelőgyulladás kialakulása után csak tüneti kezelést lehet alkalmazni.
Pár hasznos tanács a szezonra:
- Az erdei séták után feltétlen végezzünk alapos testvizsgálatot, és ha kullancsot találnánk, mihamarabb távolítsuk el. A kórokozók véráramba jutása már a bőrbe hatolástól akár pár órával később megtörténhet, 24 óra múlva pedig már biztos, hogy a kórokozók bejutottak a testünkbe.
- Fontos, hogy semmilyen folyadékot (benzin, ecet, olaj) nem szabad a kullancsra kenni, mert attól fuldokolni és öklendezni kezd, ami növeli a fertőzésveszélyt.
- Tévhit, hogy a kullancsokat egy megnyálazott gyufával ki lehet csalogatni a sebből, az élősködő egyáltalán nem szereti a foszfort, a gyufák többségében ráadásul manapság már nem is ezt a vegyületet használják.
- A legcélszerűbb a kullancscsipesz használata, ha azonban nincs kéznél, a feje köré tekert cérnaszállal is ki lehet szedni az állatot a bőrből. Fontos, hogy ne csavargassuk a kullancs fejét, ettől ugyanis visszaöklendezheti béltartalmát, ami tovább növeli a fertőzés veszélyét.
- A kiszedett kullancsot érdemes nem megsemmisíteni, hanem elvinni laborba kivizsgálásra. Ennek eredménye nagyjából két hét alatt van meg.