Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a 37. Kormányinfón ismertette a tegnapi kormányülésen elhangzottakat és válaszolt az újságírók kérdéseire:
Nagyon jól sikerült az a 2007-14-es uniós ciklus lezárása: a régióban a legsikeresebben zárunk minden EU-s pénzt kiszórnak. A 2020-ig tartó ciklus tervei: 2017-re minden pályázatot kiírnak, 18-19-re pedig kifizetnek mindent. 11 000 milliárd kerül így a gazdaságba.
Földárverés: egy hónapnyi kifüggesztés után márciustól mehetnek az árverések újra, változatlan feltételekkel.
CSOK: ez nem szociálpolitikai akció, hanem egy család- és otthonteremtési lehetőség. Az építési kamarával egyeztetnek arról, hogyan lehet a csalásokat a leginkább elkerülni, és odafigyelnek a városképre. Megváltozik az összkomfortos lakás definícója: azért, hogy ne legyen probléma a szennyvízhálózat hiánya, alternatív megoldásokatis elfogadnak, csak legyen tiszta, iható víz. Tisztázzák hamarosan az emelt- és tetőtérépítés feltételeit. Tanyákra is kiterjed majd a CSOK, tehát kültéri és beltéri építkezéshez (tehát zártkertben is) igénybevehető. Közmunkások esetén a kormány szerint reális esély a használt lakás megvásárlására van, arra is jár támogatás (akár 2,5 és millió forint három gyerekre), ennek emelését fontolgatják. A 30 milliós plafont viszont eltörlik, eddig a hitellel csak ennyiért lehetett építeni.
Államigazgatás, bürokráciacsökkentés: 73 háttérintézményt, költségvetési szervezetet szüntet meg a kormány, 50 000 ember dolgozik ezeknél a szerveknél. Megpróbálják ezeket visszaintegrálni a minisztériumokba, vagy teljesen megszüntetik. Február 10-én derül ki, hogy mely 73 intézményről van szó. Az EMMI-hez kerülhet például az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság feladatköre. Sőt, Lázár belengette a bérjuttatások 20 százalékos csökkentését a korábbi háttérintézményeknél.
A fiatalok Uberrel járnak kormányülésre - ez is kiderült Lázár János elmondásából. A kormány a taxisokkal van: hiszen a szabályozás mellé védelem is jár. Tárgyalássorozatot ajánlanak fel a taxisoknak, akik ezt el is fogadták.
Műtárgyak: 80-100 millió eurót ér a Szépművészeti Múzeumban lévő Bruegel-kép, a Szent János prédikációja, amely a Batthyány-Strattman családé, azonban a kép védett, tehát marad az országban és tárgyalnak arról, hogy maradhatna itt tovább.
És most az újságírók kérdései:
Alaptörvény-módosítás: várják az ellenzéki javaslatokat, ha így nem jó. Európai mintákat vettek figyelembe, amikor kitalálták a terrorveszélyre vonatkozó szabályokat.
Lezárják-e a román határt? Ha 2016-ban Románia felé mennek a menekültek, akkor minden további nélkül lezárják. Előkészületek megvoltak, de nem cél, hogy megtörténjen.
Nemzeti italboltok: nem tudja Lázár, miről ír a Figyelő, még csak említés sincs róla.