A devizahiteles mentőcsomag miatt nem kerül veszélybe a magyar bankrendszer, és a pénzintézeteknek – hiába nyilatkozott 3-4 nagybank kivonulását várva az MNB - eszük ágában sincs kivonulni az országból - mondta a Világgazdaságnak adott interjújában Varga Mihály. Az MKB eladása azért kivétel, mert a Landesbank egy uniós kötelezettségnek tett eleget. A magyar bankrendszer tőkeellátottsága jó, a külföldi tulajdonosok az elmúlt hónapokban sorra nyilatkoztak arról, hogy eszük ágában sincs a magyar piacról kivonulni. A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, ha kell, akkor az anyabankoktól kapnak forrást, vagy saját kereteiken belül rendezik a számlát a bankok.
Készül az elszámolás
Az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelés elszámolása mellett az NGM jelenleg dolgozik az árfolyamgát rendszerébe belépők törlesztőrészletének visszaszámolásán és adózási kérdéseken is. Az elszámolási kérdéseket szeptember- októberben rendezhetik a Parlamentben. Ezt kell követnie a forintosításnak. Hogy ez pontosan milyen mértékben érintheti a jegybank devizatartalékait, nagyban függ attól, az elszámolás keretei milyenek lesznek. Létrehoztak egy munkacsoportot a Kúria jogegységi döntésének átvezetésére, amelyben meghívottként részt vesznek az MNB delegáltjai is.
Varga szerint a bankadót akkor lehet átgondolni, ha lesznek plusz források a gazdaság növekedéséből.
Több ok vezetett a zároláshoz
Varga szerint nem az Európai Bizottság kérésére döntöttek a 110 milliárd forintos költségvetési tartalékolásról, hanem azért volt szükség a nemrég bejelentett intézkedésekre, mert „a tervezett szint szélén, három százalék körül lesz a deficit”. A zárolást nem csak a vagyonpolitikai intézkedések, de a közmunkaprogram sikere, az EU-támogatások körüli vita és a rezsicsökkentés vártnál nagyobb inflációcsökkentő hatása együtt tette szükségessé – ez utóbbi esetében az infláció nulla százalék körül lesz, míg eredetileg 2,4-százalékot vártak. A zárolást év végén akár fel is oldhatják - véli a tárcavezető. Az NGM működésében 8,3 milliárd forintot kell megtakarítaniuk.
Át kell fordítani a gazdaságot
Az az időszak egyre inkább lezárul a magyar gazdaság történetében, amikor az olcsó munkaerőre és az alacsonyabb költségekre építve tudtunk tőkét vonzani. Inkább az a kérdés, hogyan lehet a gazdaságot olyan pályára állítani, amelyik a hozzáadott érték növekedést fokozza. Ez iparfejlesztés nélkül nem fog menni. Sokan mondják, hogy az ipari termelés aránya már most is magas a GDP-n belül. Ez igaz, az unióban a 3-4. helyen vagyunk, de a válságban kiderült, hogy azok az országok tudtak túlélni, ahol az ipari termelés magasabb. Magyarországon az a cél, hogy fokozzuk az ipari termelés arányát, és a régió legmagasabb szintjét érjük el – mondja Varga Mihály.