Ahogy az borítékolható volt, Kína panasszal élt a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) azzal az amerikai tervvel kapcsolatban, hogy Washington 200 milliárd dollár értékű kínai termékre vetne ki 10 százalékos pótvámot.
Mostanra az egész kereskedelmi háború egy végeláthatatlan spirállá alakult: az egyik fél intézkedése azonnal a másik fél válaszintézkedését váltja ki, amire szintén újabb védővámokkal válaszolnak. Hiába nevezte Trump felháborítónak és váratlannak, a partnerek sorra jelentik be az amerikai termékeket sújtó importvámokat, így lépett Kína, az Európai Unió és Kanada is, de még India is beszállt: nemrég 20 százalékos importvámot jelentett be az amerikai mandulára, Mexikó pedig a szóját vette célba - a folyamat kimenetele egyelőre megtippelhetetlen, főleg amióta az európai autóipart is célkeresztbe vette az amerikai elnök.
A legutóbbi kör
Az amerikai kormányzat két hete vetett ki 34 milliárd dollár értékű kínai árura 25 százalékos védővámot. Peking azonnal válaszlépéseket tett, és ugyanilyen értékű amerikai áru esetében döntött pótvám bevezetéséről. A múlt hét közepén - a kínai lépésre válaszul - az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselő hivatala bejelentette, hogy Washington további 200 milliárd dollár értékű kínai termékre vetne ki védővámot.
Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselője úgy fogalmazott, hogy Kína "minden nemzetközi jogalap és indoklás nélkül" vetett ki 34 milliárd dollár értékű amerikai árura vámokat.
Ez mindenkinek fájni fog
A kínai kereskedelmi minisztérium közleménye szerint "az újabb termékekre tervezett büntetővám kárt okoz Kínának, magának az Egyesült Államoknak és az egész világnak".
Lesz ennek értelme?
Trump már az elnökválasztási kampányában is katasztrófának nevezte a WTO-t; az Axios által idézett források szerint azóta is gyakran dobja be az ötletet, hogy az USA-nak ott kéne hagyni a szervezetet. Hiába közlik vele tanácsadó, hogy az USA megnyeri a WTO elé került ügyeinek 87,5 százalékát (a globális átlag 84,4 százalék, Kínáé viszont csak 66,7 százalék).
"Állandón megbasznak minket. Nem tudom, minek vagyunk még benne. A WTO-t arra találták ki, hogy a világ többi része szivathassa az Egyesült Államokat"
- idézte az Axiosnak egy forrás Trump kifakadását a WTO-ról.
A Kereskedelmi Világszervezet egy multilaterális kereskedelmi szervezet, melynek célja a nemzetközi kereskedelem liberalizációja az úgynevezett tarifális kereskedelmi akadályok (vámok, exportszubvenciók) és a nem tarifális kereskedelmi akadályok (beviteli engedélyek) fokozatos leépítése illetve megszüntetése révén. Jelenleg 164 ország a tagja, utoljára 2016. július 29-én Afganisztán lépett be a szervezetbe - írja a Wikipedia. |