1p
A Moody's Investors Service saját definíciói alapján nem törlesztőnek tekinti Görögországot az adósságcserébe bevont, görög jogi szabályozás alá eső államkötvény-hányad esetében - közölte szombat hajnalban Londonban a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja.

A görög kormány előző nap jelentette be, hogy a görög szuverén adósság magánbefektetőinek jelentős többsége jelezte részvételi hajlandóságát az adósságátrendezési folyamat során megvalósuló kötvénycsere-programban.

A Moody's az európai és az amerikai piaci zárások után, közép-európai idő szerint szombat hajnalban Londonban közölte, hogy értesülései szerint a részvételi arány a határidőig elérte a 85,8 százalékot, vagyis ennyi magánhitelező hajlandó a portfólióiban tartott görög szuverén kötvényállomány cseréjére.

A hitelminősítő szerint azonban a görög kormány által érvényesíteni tervezett kollektív fellépési záradék révén várhatóan az első körben kimaradt kötvénytulajdonosok "óriási többségét" is bevonják a kötvénycsere-tranzakcióba.

A kollektív fellépési záradék (collective action clause) azt jelenti, hogy ha a szuverén görög adósságot tartó magánbefektetők meghatározott hányada megállapodásra jut a görög kormánnyal mint kötvénykibocsátóval a hitelfeltételek módosításáról - ahogy ez a jelenlegi adósságcsere-program során megtörtént -, akkor e döntés a befektetők mindegyikére elvileg kötelező.

A Moody's közölte, hogy számításai szerint a kötvénycsere-program feltételei alapján megvalósuló diszkont - vagyis a befektetői veszteség - eléri a meglévő adósságállomány nettó jelenértékének legalább a 70 százalékát.

A Moody's vonatkozó definíciói szerint ez a kötvénycsere értékvesztéssel megvalósuló adósságcserének - distressed exchange - minősül, és így az érintett adósságállomány tekintetében nem törlesztővé válásnak felel meg, mivel a csere az eredeti kötvényajánlati feltételekhez képest csökkentett pénzügyi kötelezettséget jelent - áll a hitelminősítő elemzésében.

A cég közölte azt is, hogy mostani bejelentése nincs hatással az általa Görögországra érvényben tartott "C" adósosztályzatra, amely a Moody's osztályzati módszertanában a lehetséges legrosszabb adóskockázati besorolás.

A Moody's a többi hitelminősítőtől eltérően nem használ "D" vagy "SD" - default, vagyis nem törlesztői, illetve selective default, vagyis szelektív nem törlesztői - besorolásokat.

A Moody's egy hete minősítette vissza a "C" kategóriába Görögországot, már akkor is azzal a becslésével indokolva a döntést, hogy az eddig kibocsátott görög kormánykötvények által eredetileg ígért kamat és tőke, valamint az adósságcsere alapján a befektetőknek nyújtandó új csomag értéke közötti különbség meghaladja majd a 70 százalékot.

A cég a leminősítéshez fűzött elemzésében közölte azt is, hogy az új görög besorolásra nem állapít meg külön kilátást, tekintettel arra, hogy véleménye szerint "nagyon magas a kockázata" Görögország mint szuverén adós törlesztésképtelenné válásának, másrészt a "C" osztályzat a Moody's besorolási skálájának legalsó szintje, vagyis innen már nincs hova rontani a görög besorolást.

A nemzetközi hitelminősítők az egyes adósosztályzatokat rendszerint ellátják negatív, stabil, vagy pozitív kilátással, jelezve, hogy az adott besorolás belátható időn belül várhatóan tovább romlik-e, változatlan marad vagy javulhat.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's a múlt héten Londonban bejelentette, hogy a kollektív fellépési záradék visszamenőleges hatályú érvényesítése nyomán a Görögországra érvényben tartott hosszú és rövid futamú szuverén adósbesorolásait az addigi "CC", illetve "C" szintről "SD"-re - selective default, vagyis szelektív, a záradék által érintett kötvényadósság-hányad esetében nem törlesztő kategóriába - süllyesztette.

Indoklásában az S&P kiemelte, hogy ha egy adósságkibocsátó egyoldalúan módosítja valamely adósságkötelezettség kibocsátásának eredeti feltételrendszerét és kondícióit, azt a hitelminősítő saját kritériumai alapján tényszerűen nem törlesztésnek tekintheti.

A legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings pénteken, néhány órával a Moody's állásfoglalása előtt jelentette be Londonban, hogy Görögország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságának osztályzatát az eddig is rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető "C"-ről korlátozott mértékben nem törlesztői - restricted default, "RD" - szintre, a magánbefektetői adósságcsere-tenderbe bevitt, görög jogi szabályozás alá tartozó szuverén kötvénysorozatok besorolását "C"-ről "D"-re - default, vagyis nem törlesztő szintre - rontotta.

Nem sokkal ezután a tőzsdén kívüli származékos befektetési termékek és swap-tranzakciók forgalmazását szabályozó globális testület, az International Swaps and Derivatives Association (ISDA) Londonban bejelentette azt az állásfoglalását, hogy Görögországban szuverén adósságátstrukturálási "hitelesemény" történt.

E deklaráció jelentőségét az adja, hogy így az elfogadott definíciók alapján aktiválódhatnak a görög államadósság magánbefektetői által a görög szuverén törlesztési leállás kockázatára kötött piaci biztosítási csereügyletek (CDS).

Az ISDA szintén azzal indokolta pénteki londoni végzését, hogy a görög kormány az adósságátrendezés során a görög jogszabályok hatálya alá eső államkötvény-sorozatokra kollektív fellépési záradékot érvényesített, és ez szűkíti a görög államadósság összes magánszektorbeli kötvénybefektetőjének jogát arra, hogy követeléséhez hozzájusson.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szakértő: a mostani rezsicsökkentés hosszú távon nem fenntartható
Dobos Zoltán | 2024. május 18. 14:06
A Klasszis Média által szervezett E, mint energia konferencia Béke honol az olajfák alatt? című kerekasztal-beszélgetésén az energiaszektor és a megújulóenergia-ipar képviselőivel arról beszélgettünk, mennyire felhasználóbarát az új megújulóenergia-szabályozás, a hálózatfejlesztés ki tudja-e szolgálni a megújulóenergia-fejlesztési célokat. Szóba kerültek a megújuló energia tárolási lehetőségei, hogy hogyan és miből tudják a cégek csökkenteni az energiaköltségeiket, illetve hogy miért nincs lehetőség az új Otthonfelújítási Program támogatásai keretében a fűtést napkollektorra, hőszivattyúra korszerűsíteni.
Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG