5p
A külkereskedelmi termékforgalom első héthavi részletes adatait közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Eszerint az export 9,2, az import 9 százalékkal nőtt euróban számolva júliusban az egy évvel korábbihoz képest, az előző havi 6 illetve 5,2 százalékos növekedés után.

A KSH adatai szerint az év első hét hónapjában a külkereskedelem export- és importvolumene 8,8, illetve 9,3 százalékkal bővült. Júliusban a kivitel értéke 7,3 milliárd eurót (2260 milliárd forintot), a behozatalé 6,8 milliárd eurót (2110 milliárd forintot) tett ki.

A külkereskedelmi mérleg többlete az év hetedik hónapjában 482 millió euró (150 milliárd forint) volt, 50 millió euróval (22 milliárd forinttal) több, mint az előző év azonos időszakában. Euró alapon az export 9,2, az import 9 százalékkal nőtt. (Az első becslésben kisebb számokat közölt a hivatal. Akkor a kivitel 8,4, a behozatal 7,9 százalékos növekedéséről számoltak be.)

Idén az első hét hónapban a kivitel értéke 49,1 milliárd euró (15 094 milliárd forint), a behozatalé 45,4 milliárd euró (13 934 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 3,8 milliárd eurót (1160 milliárd forintot) tett ki, ami 237 millió euróval (107 milliárd forinttal) haladta meg az előző év azonos időszaki szintet.

Gyengült a forint

2014 január–júliusában a külkereskedelmi termékforgalom forintárszínvonala 2013 január–júliusához viszonyítva kivitelben 0,4 százalékkal emelkedett, a behozatalban 0,2 százalékkal csökkent. A cserearány 0,6 százalékkal javult.

A forint az euróhoz képest 3,9 százalékkal értékelődött le, míg a dollárhoz hasonlított árfolyama 0,4 százalékkal erősödött.

Szektorokra lebontva

A gépek és szállítóeszközök volumene kivitelben 10, a behozatalban 9,3 százalékkal nőtt a bázisidőszakhoz viszonyítva. A volumennövekedést a teljes időszakban a hazai autógyárak és az autóipari beszállítók folyamatosan felfutó termelése, forgalma határozta meg.

A kivitelben a legnagyobb súlyt képviselő közúti jármű kivitele csaknem másfélszerese volt az egy évvel ezelőtti szintnek. Az autóipari termékek gyártásához kapcsolódó közúti jármű (főként az autóalkatrészek és tartozékok), az energiafejlesztő gép és berendezés és a villamos gép, készülék és műszer egyes árucsoportjainak forgalma szintén jelentősen emelkedett. A kisebb részarányú egyéb szállítóeszközök – elsősorban a vasúti járművek alkatrészei – exportja ugyancsak számottevően nőtt.

Van, amiből kevesebb megy ki és jön be

A folyamatosan zsugorodó részarányú híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék mindkét irányú forgalma negyedével volt alacsonyabb, mint 2013 azonos időszakában.

A külkereskedelmi forgalom mintegy harmadát kitevő feldolgozott termékek exportvolumene 6,7, az importé 10 százalékkal haladta meg a 2013. január–júliusi szintet. Az export bővülésében az autógyártásban felhasznált szakmai tudományos ellenőrző műszer kereskedelme volt a legjelentősebb tényező. Behozatalban a gumigyártmány, a fémtermék, valamint a vas és acél növekedése volt meghatározó. Az árufőcsoport forgalmában jelentős súlyú gyógyszer és gyógyszerészeti termék esetében az import volumenét egyszámjegyű bővülés jellemezte, az exportvolumen ugyanakkor harmadik hónapja maradt el kismértékben a bázisidőszaki szinttől.

Az adatok mögött

A kivitel csökkenésében szerepet játszott az Oroszországba és Ukrajnába  irányuló kiszállítások visszaesése, amelyet azonban az uniós tagállamokkal megélénkült forgalom nagymértékben kompenzált - írja a KSH.

Az energiahordozók importvolumene – a forintárak csökkenése mellett – 9 százalékkal volt több, mint 2013 január–júliusában. A kőolaj és kőolajtermék importvolumene az utóbbi pár hónapban mért jelentős növekedésnek köszönhetően az időszak végére már némileg meghaladta a bázisidőszaki szintet. A kőolaj behozatalának relációs szerkezete átrendeződött: az orosz beszerzések csökkenését az iraki szállítmányok pótolták. A természetes és mesterséges gáz importvolumene a hazai gáztározók feltöltése miatt március óta töretlenül bővül, így az időszak végére több mint hatodával felülmúlta a bázisidőszaki szintet. A villamos energia importvolumene az alacsony világpiaci árak mellett ötödével nőtt.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,6, az importé 7,2 százalékkal emelkedett 2013. január júliushoz képest. A gabona- és gabonakészítmény kivitelének volumene közel ötödével haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. Ezen belül a kukoricakiszállítások értéke harmadával nőtt, míg a búzáé közel 20 százalékkal visszaesett, mindkét termékkör árszínvonalának csökkenése mellett. Dinamikusan bővült a hús és húskészítmény exportja, elsősorban a baromfi- és sertéshús megnövekedett kivitele miatt. A forgalom élénkülésben szerepet játszott az uniós tagállamok mellett a távol-keleti piacokra irányuló export bővülése is. Az egyéb táplálkozásra alkalmas készítmény – főként az étrend-kiegészítők, illetve az élelmiszer-alapanyagok forgalmának élénkülése folytán – mindkét irányban több mint tizedével növekedett.

Az unión belül és azon kívül

2014. január–júliusban az export 79, az import 75 százalékát bonyolítottuk le az EU-tagállamaival. Ebben a viszonylatban a kivitel volumene 11, a behozatalé 14%-kal volt több, mint 2013 azonos időszakában. A többlet 5,0 milliárd euró (1523 milliárd forint) volt, ami 596 millió euróval (119 milliárd forinttal) csökkent.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 1,7 százalékkal nőtt, az importé 2,8 százalékkal csökkent 2013. január–júliushoz képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 1,2 milliárd euró (363 milliárd forint) volt, 833 millió euróval (226 milliárd forinttal) kevesebb, mint egy évvel korábban - írja a KSH.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
Makro / Külgazdaság Elviheti a lottóötöst Orbán Viktor dél-amerikai barátja?
Litván Dániel | 2024. május 15. 05:43
Hatalmas kincs rejlik az argentin föld alatt, az új elnök külföldi tőkét bevonva pörgetné fel a termelést olyan szintre, hogy a világpiacon is komoly játékost csináljon országából. Vannak azért akadályok is a nagyszabású tervek útjában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG