— Martin Selmayr (@MartinSelmayr) 2017. december 8.
Fehér füstöt ábrázoló fényképet töltött fel a Twitterre péntek reggel Martin Selmayr, az Európai Bizottság elnökének kabinetfőnöke, a sajtó szerint arra célozva, hogy megszületett a megállapodás az Egyesült Királyság uniós kiválásának főbb kérdéseiről Jean-Claude Juncker bizottsági elnök és Theresa May brit kormányfő péntek reggeli brüsszeli tárgyalásán - számolt be az MTI.
Később Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Theresa May brit kormányfő közös sajtótájékoztatón jelentette be: hosszú hónapok után valóban megszületett a megállapodás az Egyesült Királyság uniós kiválásának legfontosabb feltételeiről. A két vezető reggel 7-kor ült le az utolsó simításokat elvégezni Brüsszelben.
Persze itt még nincs vége a tárgyalássorozatnak: ahogy Juncker fogalmazott, ez még nem a végleges kiválási egyezmény, és sok még a tennivaló, de lépésről lépésre kell haladni. Az Európai Bizottság mindenesetre péntek reggel javaslatot tett a Brexit-tárgyalások második szakaszának megkezdésére, mivel sikerült elegendő előrelépést elérni a kiválás legfontosabb feltételeiről szóló tárgyalásokon. A bennmaradó tagállamok vezetői a jövő heti EU-csúcson döntenek erről a felvetésről.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke fogadja Theresa May brit miniszterelnököt a bizottság brüsszeli székházában 2017. december 8-án. (MTI/EPA/Olivier Hoslet) |
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke mindenesetre arra utalt sajtótájékoztatóján, most jön a neheze: ahogy fogalmazott, elválni nehéz, de egy új kapcsolatot kiépíteni még nehezebb. Ezzel együtt a mostani egy igen fontos lépés.
Észak-Írország nem válik ki és nem lesz igazi határ sem Írország felé
Theresa May arról beszélt: az uniós állampolgárok ugyanúgy élhetnek majd az Egyesült Királyságban, mint korábban - ez hárommillió embert érint.
Ami fontos lehet a magyaroknak: az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárokhoz csatlakozhatnak a családtagjaik, beleértve a még meg nem született gyermekeket és a "tartós kapcsolatban" élő társakat is. |
Az éjszaka folyamán az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és Írország közti határ kérdését kellett tisztázniuk a feleknek: May most azt mondta, továbbra sem lesz igazi határvonal a két ország között, az úgynevezett nagypénteki megállapodás érvényben marad - ez 1998-ban született az írek és a britek között, ez biztosította, hogy bár valójában két külön ország Írország és Észak-Írország, ebből a határon valójában semmit se lehessen érzékelni.
Eddig ez kritikus kérdés volt: amíg mindkét ország az EU tagja volt, nem volt igazi jelentősége a határellenőrzésnek, ám a Brexit utáni helyzet kapcsán felmerült, hogy ezt ki kellene építeni. A pontos technikai részletek még nem ismertek, de úgy tűnik, megoldották, hogy ez a jövőben se okozzon feszültséget a térségben. A közzétett dokumentumból az is kiderül: Észak-Írország az Egyesült Királyság része marad (biztosan nem az egyesítés lesz tehát a válasz a határvonal kérdésére). Nem lesznek határállomások és az ezeken megszokott ellenőrzést sem vezetik be.
2020-ig úgy fizetnek, mintha bent lennének
Az uniós és brit polgárok jogain és a két Írország közötti határvonal kérdésén kívül a pénzügyek jelentették a harmadik legfontosabb témát, amiben dűlőre kellett jutniuk a feleknek. Az Európai Bizottság honlapján olvasható a most elkészült dokumentum, ebben az áll: a 2019-es és 2020-as uniós költségvetéshez ugyanúgy járulnak hozzá a britek, mintha még mindig az EU tagjai lennének.
A folytatással kapcsolatban ad némi iránymutatást a dokumentum arról, hogy hogyan kell majd kiszámolni az Egyesült Királyság anyagi hozzájárulását, ez alapján viszont nem biztos, hogy pontos kalkulációkat lehet majd készíteni az összegre a jelenlegi fázisban, az első becslések már készülnek. Theresa May mindenesetre azt mondta: a brit adófizetők számára méltányos megállapodás született.