4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfontosabb kérdésekben megállapodtak a felek: rendezték a brit és uniós állampolgárok kérdését, feloldották az óriási feszültséget a két Írország között és a pénzügyekben is sikerült lefektetni a legfontosabb szabályokat. Az első értékelések Theresa May váratlan sikeréről szólnak: nem sokan számítottak arra, hogy össze tudja hozni a megállapodást.

Fehér füstöt ábrázoló fényképet töltött fel a Twitterre péntek reggel Martin Selmayr, az Európai Bizottság elnökének kabinetfőnöke, a sajtó szerint arra célozva, hogy megszületett a megállapodás az Egyesült Királyság uniós kiválásának főbb kérdéseiről Jean-Claude Juncker bizottsági elnök és Theresa May brit kormányfő péntek reggeli brüsszeli tárgyalásán - számolt be az MTI.

Később Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Theresa May brit kormányfő közös sajtótájékoztatón jelentette be: hosszú hónapok után valóban megszületett a megállapodás az Egyesült Királyság uniós kiválásának legfontosabb feltételeiről. A két vezető reggel 7-kor ült le az utolsó simításokat elvégezni Brüsszelben.

Persze itt még nincs vége a tárgyalássorozatnak: ahogy Juncker fogalmazott, ez még nem a végleges kiválási egyezmény, és sok még a tennivaló, de lépésről lépésre kell haladni. Az Európai Bizottság mindenesetre péntek reggel javaslatot tett a Brexit-tárgyalások második szakaszának megkezdésére, mivel sikerült elegendő előrelépést elérni a kiválás legfontosabb feltételeiről szóló tárgyalásokon. A bennmaradó tagállamok vezetői a jövő heti EU-csúcson döntenek erről a felvetésről.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke fogadja Theresa May brit miniszterelnököt a bizottság brüsszeli székházában 2017. december 8-án. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke mindenesetre arra utalt sajtótájékoztatóján, most jön a neheze: ahogy fogalmazott, elválni nehéz, de egy új kapcsolatot kiépíteni még nehezebb. Ezzel együtt a mostani egy igen fontos lépés.

Észak-Írország nem válik ki és nem lesz igazi határ sem Írország felé

Theresa May arról beszélt: az uniós állampolgárok ugyanúgy élhetnek majd az Egyesült Királyságban, mint korábban - ez hárommillió embert érint.

Ami fontos lehet a magyaroknak: az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárokhoz csatlakozhatnak a családtagjaik, beleértve a még meg nem született gyermekeket és a "tartós kapcsolatban" élő társakat is.

Az éjszaka folyamán az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és Írország közti határ kérdését kellett tisztázniuk a feleknek: May most azt mondta, továbbra sem lesz igazi határvonal a két ország között, az úgynevezett nagypénteki megállapodás érvényben marad - ez 1998-ban született az írek és a britek között, ez biztosította, hogy bár valójában két külön ország Írország és Észak-Írország, ebből a határon valójában semmit se lehessen érzékelni.

Eddig ez kritikus kérdés volt: amíg mindkét ország az EU tagja volt, nem volt igazi jelentősége a határellenőrzésnek, ám a Brexit utáni helyzet kapcsán felmerült, hogy ezt ki kellene építeni. A pontos technikai részletek még nem ismertek, de úgy tűnik, megoldották, hogy ez a jövőben se okozzon feszültséget a térségben. A közzétett dokumentumból az is kiderül: Észak-Írország az Egyesült Királyság része marad (biztosan nem az egyesítés lesz tehát a válasz a határvonal kérdésére). Nem lesznek határállomások és az ezeken megszokott ellenőrzést sem vezetik be.

2020-ig úgy fizetnek, mintha bent lennének

Az uniós és brit polgárok jogain és a két Írország közötti határvonal kérdésén kívül a pénzügyek jelentették a harmadik legfontosabb témát, amiben dűlőre kellett jutniuk a feleknek. Az Európai Bizottság honlapján olvasható a most elkészült dokumentum, ebben az áll: a 2019-es és 2020-as uniós költségvetéshez ugyanúgy járulnak hozzá a britek, mintha még mindig az EU tagjai lennének.

A folytatással kapcsolatban ad némi iránymutatást a dokumentum arról, hogy hogyan kell majd kiszámolni az Egyesült Királyság anyagi hozzájárulását, ez alapján viszont nem biztos, hogy pontos kalkulációkat lehet majd készíteni az összegre a jelenlegi fázisban, az első becslések már készülnek. Theresa May mindenesetre azt mondta: a brit adófizetők számára méltányos megállapodás született.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG