2p
Egyelőre kereskedőtársaságként működne az állami közműholding. A vélekedések szerint az igazi kockázat az, hogy az adósokkal szemben ezután az állam lesz a behajtó, ez pedig politikai kockázatot jelent.

Újonnan alapítandó, első körben csak az ügyfeleknek számlázó kereskedőtársaság lenne az állami közműholding - adja hírül a kormányterveket pontosan meg nem nevezett forrásból származó értesülésként Népszabadság. A lap szerint a holding legkorábban a jövő év elején kezdené meg a működését.

A holding ilyetén felállítása nem érintené az áram-, gáz-, víziközmű-, hulladékszállítási és kéményseprő cégek tulajdonviszonyait. Az elképzelések szerint a hálózatüzemeltetést számvitelileg különválasztanák a kereskedelmi-számlázási-ügyfélszolgálati részlegektől.

A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) felmérné a hálózatok üzemeltetési igényét, ennek ellenértéke továbbra is járna a társaságoknak. Emellett megkapnák az indokolt beruházási terveik ellenértékét, a nyereségből viszont semmi se jutna számukra.

A jövőben a jelenlegi víziközművek rendszer-üzemeltetővé alakulhatnak, a számlázást pedig mindenütt az állami közműholding végezné - mondta a lapnak Szabó Iván, a Magyar Víziközmű Szövetség vízipari tagozatának elnöke. Dorkota Lajos, a MEKH elnöke pedig arról tájékoztatott, hogy jelenleg a víziközművek és a hulladékszállítók költségfelmérése zajlik. A szakminiszter szeptember végéig kap cégszintű javaslatot tőlük.

Romlik az állam presztízse, ha ő lesz a behajtó

A lap közműszolgáltatói tulajdonosokat is megkeresett, s - annak ellenére, hogy a javaslat a befektetőkre mért újabb csapásként értelmezhető - nemcsak elutasítást kapott. Némelyikük üdvözölné, ha legalább a tényleges beruházásaik árát megkapná, bár egyes vélekedések szerint ez így akár tiltott állami támogatásnak is minősülhet. A lakosság ellátását pedig "örömmel" átadnák az államnak. Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy az új országos kereskedői rendszer kiépítése ezermilliárdokba kerülhet hálózat nélkül is. Kereskedőként ugyanis meg kell vásárolni a terméket. Százmilliárdokba kerül a számlabefizetési haladék átidalása, ráadásul az, hogy az adósokkal szemben a jövőben az állam jár el, politikai kockázatot hordozhat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepetés történt az amerikai éves inflációval
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 17:16
Az Egyesült Államokban lassult a fogyasztóiár-emelkedés éves üteme novemberben, szemben az elemzők által várt gyorsulással.
Makro / Külgazdaság Az EKB változatlanul hagyta az irányadó kamatlábakat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 16:18
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság Közel 38 ezren várakoznak 2025 végén műtétre
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 15:45
Egy év alatt több mint ötezer fővel nőtt a három legnagyobb műtéti (térd- és csípőprotézis, valamint szürkehályog) várólista. 
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tett az inflációról az MNB – de az árrésstop mindent boríthat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 11:09
Érdemben változtatta inflációs előrejelzését a jövő évre a Magyar Nemzeti Bank.
Makro / Külgazdaság Tud még olcsóbb lenni a benzin? Igen!
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:52
A hét második felében tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Négy hónap múlva vége az Orbán-rendszernek egy friss kutatás szerint
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:17
Republikon: 12 százalékpont a Tisza előnye.
Makro / Külgazdaság Újabb nagy bejelentést tett a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:53
További 16 járásban kezdhet optikai hálózatfejlesztést.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nagy bejelentéssel jelentkezett New Yorkból
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:29
A külügyminiszter nagy számokról beszélt.
Makro / Külgazdaság Kiderült: mégsem a magyarok fogyasztanak a legkevesebbet az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 19:58
Lettországot megelőzzük, ezért az uniós átlag 73 százalékával sem áll utolsó helyen Magyarország a tényleges egyéni fogyasztást nézve. Az egy főre jutó GDP azonban visszaesett.
Makro / Külgazdaság Bezuhant a forint, októberi szinten az euró ára
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 18:35
Mindhárom fő devizával szemben gyengült a forint szerdán. A svájci frankhoz képest történt a legnagyobb elmozdulás, az euró október óta nem volt ilyen drága.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG