Gyászolók a lövöldözés után. (EPA/VINCENT PUGLIESE) |
Ennyire érzelmileg túlfűtött félidős választásoknak még sohasem futottak neki az amerikaiak. Az elmúlt napok levélbombái és a 11 halottal járó hétvégi lövöldözés egy pittsburghi zsinagógában újabb, drámai löketet adtak a sorsdöntő november 6-i választásnak.
A zsidó közösségi központok már tavaly 100 bombariadót kaptak szerte az országban, két zsidó temetőt pedig feldúltak. A zsidó szervezetek akkor felháborodva konstatálták, hogy Trump szerint itt valójában „idegen zászlós” műveleteket hajtottak végre politikai ellenfelei, hogy őt besározzák.
Betelik a pohár
Az amerikai zsidóság vezető lapjánál a hétvégi lövöldözéssel betelt a pohár. A Forward éles támadást intézett Trump ellen, a lap kiemeli, hogy „az elnök gyűlöletet szít a bevándorlók ellen, a kisebbségek ellen, valójában mindenki ellen, aki egy adott pillanatban nem ért egyet vele.
Káncz Csaba |
Amikor pedig az erőszak és halál lepi el a vidéket, akkor az áldozatokat hibáztatja, amiért nem védték meg kellően magukat. Eljött az idő, hogy a zsidó közösség szembeszálljon Trump bűnpártolásával”.
Trumpnak nagyon rosszkor jön ez a konfliktus, hiszen pontosan egy hete nyelvészeti fejtegetésbe kezdett, büszkén bizonygatva közönségének, hogy ő valójában nacionalista.
Rá pár napra pedig csak cinkosan mosolygott, amikor hívei egy rendezvényen üvöltve követelték George Soros rács mögé juttatását. Trump a félidős választásokat a személyére - mint az USA megkérdőjelezhetetlen politikai és katonai vezetőjére - vonatkozó népszavazásnak tekinti.
A politikai osztály a plutokrácia érdekeit védi
A Fehér Ház urának magasra kell tekerni a hőmérsékletet, hiszen az amerikai politikai osztály a 2008-as összeomlás után (is) csupán egy szűk elit érdekeivel törődött, miközben a középosztály pozíciója tovább romlott. A legfrissebb felmérés szerint ráadásul az amerikai társadalom 80 százaléka szerint az ország mélyen megosztott az alapvető értékek tekintetében. Az amerikaiak többsége elégedetlen a gazdagokat és szegényeket elválasztó egyre mélyebb szakadékkel és a környezetvédelem ügyével.
Daryl Johnson amerikai belbiztonsági szakértő már egy 2009-es tanulmányában kiemelte az erősödő szélsőjobboldali mozgalmak erejét az USA-ban. Ami igazán feldühítette a jelentés konzervatív kritikusait, az Johnson azon megállapítása volt, miszerint a hazatért iraki és afgán veteránok elsőrangú célpontjai lettek a szélsőjobb beszervezési kampányainak.
Szellem a palackból
John Schindler biztonságpolitikai szakértő szerint az Egyesült Államokban Trump megválasztásával egy teljesen új politikai korszak kezdődött. Az elmúlt évtizedekben Washington támogatta a feketék, hispánok és ázsiaiak identitásának megerősödését, míg a fehér nacionalizmus elítélendőnek számított. De a fehér többség egyszer csak rájött, hogy nekik is van megvédendő identitásuk – a fehér nacionalizmus szelleme kiszabadult a palackból.
De a szellemet szolgálatai után nehéz visszaparancsolni a palackba. A politikai ellentétek az új viszonyok közepette ideológiai helyett törzsi keretekbe helyeződnek át. És mindenekelőtt, ahogy az Jugoszlávia és a Habsburg Monarchia esetében is bebizonyosodott – érvel Schindler –, a nacionalizmus tüzét felloban(t)ásuk után már nehéz kioltani, ez pedig multi-etnikus társadalmak esetében akár végzetesnek is bizonyulhatnak.
Káncz Csaba jegyzete