Az alaptörvények módosítását tervezi Németország, hogy képes legyen legálisan ellencsapást mérni a privát hálózatokat feltörő hackerek ellen – írja a Reuters. A belügyminisztérium tájékoztatása szerint a módosításokat jövő év végéig kellene végrehajtani. A tervek szerint a német védelmi szerveknek így jogában állna kiiktatni azokat a hálózatokat, amelyekről kibertámadást intéznek.
A döntés jelzi, milyen gyakran kell ilyen jellegű problémákkal foglalkoznia a helyi hatóságoknak, de az ipari nagyvállalatok is nyomást gyakorolnak a kormányra, hogy Németország kompetens legyen az ilyen támadásokkal szemben - a komolyabb kibertámadások ugyanis könnyen veszélybe sodorhatják Európa vezető gazdaságát.
A támadás: védekezés
Klaus Vitt államtitkár megerősítette: valóban komoly jogi változtatásokra van szükség, hogy „visszahackelhessünk”. Az alkotmánymódosítás a helyzet súlyosságára való tekintettel válhat szükségessé - a cél pedig, hogy minden módosítást legkésőbb jövő év végéig törvénybe iktathassunk – tette hozzá. Az államtitkár szerint a kiberbiztonsági módosításokat jelentősen meghatározza majd, milyen koalíciót tud kialakítani Angela Merkel.
A német hírszerzés múlt hónapban hívta fel a parlament figyelmét: ki kellene bővíteni törvényes hatáskörét, hogy kompetens ellentámadást mérhessenek külföldről érkező hackerekre. Az államtitkár hangsúlyozta, a megváltozott fenyegetések és az újkor digitális támadásai a kormányok részéről is „offenzívebb” megközelítést igényelnek. A tisztán megelőző intézkedések ugyanis nem lesznek elegendőek egy későbbi támadás során – tette hozzá.
Klaus Vitt szerint senki sem kérdőjelezi meg, ha rárúgják az ajtót egy fegyveres merénylőre, aki ártatlanokkal végezne az ablakon keresztül – de mi van a kibertámadásokhoz használt szerverekkel, amelyek képesek megbénítani komplett kórházi rendszereket és ezzel több ezrek életét veszélybe sodorják?
Nem csak a hackerek, mindenki erre vágyik: azt szerzik meg, amiről még a családodnak sem beszélsz szívesen Az egészségügyi eszközök lehetnek a kibertámadások célpontjai, az egészségügyi intézmények informatikai védelme nagyon rosszul áll Magyarországon - mondta Keleti Arthur, az Önkéntes Kibervédelmi Összefogás alapító elnöke. A szakértő kifejtette: a legnagyobb hatalom az adat, és annak az elemzése, a világ legjelentősebb cégei nem bankok, hanem technológiai vállalkozások. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |