A családegyesítés sokáig semleges fogalomnak számított az Egyesült Államokban. A rendszer elvégre az USA alapítása óta működik, ennek során az amerikai lakosok és zöldkártya birtokosok áthozhatták családjukat, hogy közösen folytassák életüket az Újvilágban. Ezek után nem meglepő, hogy Donald Trump amerikai elnök is bevándorlók sarja: Friedrich Trump, az elnök nagyapja 1892 lett hivatalosan amerikai állampolgár. A német származású férfi Európában kötött házasságot, majd feleségével Amerikában telepedett le. Trump édesanyja szintén bevándorló volt, Mary Anne MacLeod Trump hajdanán Skóciából érkezett az országba nővéréhez, aki akkor már amerikai állampolgár volt - írja az Economist.
Szélkakaskodik Trump: mégis belerúg a bevándorló gyerekekbe? |
Az amerikai elnök azonban egyre rosszabb színben tünteti fel ezt a rendszert. Miután tavaly egy üzbég származású zöldkártya tulajdonos halálra gázolt nyolc embert egy teherautóval Manhattanben, Trump kiskapunak titulálta a családegyesítés intézményét, amelyet terroristák és más szervezetek könnyen kihasználhatnak. Állítása szerint az üzbég férfi legalább 20 embert tudott így behozni az Egyesült Államok területére – erre azonban valódi bizonyíték az óta sincs. Az amerikai alelnök, Mike Pence Twitter-üzenetében jelezte: Megépítjük a falat, megakadályozzuk a családegyesítést, véget vetünk a Zöldkártya-lottó programnak és a DACA program ellen is fellépünk.
We’re going to BUILD THE WALL. We're going to END CHAIN MIGRATION. We’re going to END THE VISA LOTTERY PROGRAM, and we’re going to address DACA. But this administration is going to do it in a way that will meet the expectations of the American people. #MAGA pic.twitter.com/GY2YXbY7BJ
— Vice President Mike Pence (@VP) 2018. január 11.
Zöldkártya-sorsolás és a DACA
Az amerikai kongresszus által jóváhagyott Diversity Bevándorló Vízum Program lehetővé teszi a bevándorló vízum megszerzését azok részére, akik eleget tesznek az egyszerű, de szigorú feltételeknek. A diversity vízumra jelentkezők közül a nyerteseket véletlenszerű sorsolás útján, számítógép választja ki. A vízumok hat földrajzi terület között kerülnek felosztásra és egyetlen ország sem kaphat évente hét százaléknál több diversity vízumot – olvasható az amerikai Külügyminisztérium közleményében. A 2019-es pénzügyi évben 50.000 vízum áll majd rendelkezésre, a jelentkezés ingyenes.
Trump őrjöng: szembeszálltak vele, és lebénult a kormánya Gyönyörűen kínos ügy Amerikában, nem szavazták meg a büdzsét, mindezt Trump beiktatásának évfordulóján. Tovább >>> |
A DACA programot (a teljes nevén: Késleltetett Eljárás a Gyermekkorban Érkezettekért) 2015-ben Barack Obama hozta létre elnöki rendelettel. A program célja, hogy védelmet nyújtson azoknak a kiskorúaknak – az Egyesült Államokban „Dreamers”-nek, az álmodozók nemzedékének nevezik őket -, akiket illegális bevándorló szüleik kisgyermekként hoztak az országba, de már az Egyesült Államokban nőttek fel. Trump ugyan meghosszabbította a programot, a kongresszus azonban márciusig kapott haladékot a bevándorlási reform kidolgozására, utána megszűnik a program.
Láncmigráció vagy családegyesítés?
A családegyesítés rendszerének gondolata azonban a nagyobb szintű, társadalmilag megosztó bevándorlás-politika kérdését is reflektorfénybe állítja Amerikában. Az elmúlt 25 évben átlagosan 1 millió ember érkezett és kapott letelepedési jogot az Egyesült Államokban, az elmúlt tíz évben pedig ennek az aránynak már 60-70 százalékát tette ki a családegyesítés. A maradásra jogosultak korlátlan számban igényelhetnek zöldkártyát családtagjaiknak, legyen az házastárs, 21 év alatti gyermek (és annak szülei), unoka, vagy testvér.
A rendszert támogatók szerint a családegyesítéssel olyan emberek érkeznek az országba, akik később könnyebben beilleszkednek az amerikai társadalomba, az ellenzék szerint ugyanakkor mindez végül túl sok bevándorlót enged be a gazdaságba. A DACA jövője a demokraták és republikánusok bokszzsákjává vált. A mintegy 800 ezer fiatalt érintő, rendszeresen megújítandó program védelmet nyújt a kitoloncolás ellen és lehetővé teszi a tanulást vagy a munkavállalást. Az amerikai elnök szavai azonban most megkérdőjelezik a program jövőjét, a márciusban elkészülő átfogó bevándorlási reformmal ugyanis nagyban változhat a helyzet. Elképzelhető, hogy a DACA védelem alatt álló kiskorúak nem igényelhet majd zöldkártyát illegálisan bevándorolt szüleiknek - ez azonban még egy egészen jó alku lenne más lehetőségekhez képest.
Újabb mélypontot ért el Trump - miről akarja elterelni a figyelmet? Donald Trump ismét nagyot alkotott Twitteren. Nehéz nem azt hinni, hogy nem csak az orosz beavatkozási körüli nyomozás egyre komolyabbá válásáról akarja elterelni a figyelmet, ugyanakkor azt sem lehet elvitatni, hogy az általa kiemelt tíz anyagban ténylegesen álhírek jelentek meg. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |