A GKI 20 éves története alatt sosem látott magasságokba emelkedett a cég által készített konjunktúra-index. Júliusban az üzleti szférán belül az ipari és építőipari várakozások is történelmi csúcsukra jutottak, a kereskedelmi és szolgáltató cégek optimizmusa viszont kissé csökkent júniushoz képest, ezt közölte a GKI a Privátbankár.hu-val.
Az iparban jobb lett a megítélése az elmúlt időszak termelésének, a rendelésállománynak – ezen belül az exportrendeléseknek - valamint a készleteknek is. Egyedül a termelési várakozások gyengültek valamicskét. Az építőiparban júniushoz képest a magas- és a mélyépítő cégek várakozásai egyaránt kedvezőbbé váltak. Ugyanakkor az előző háromhavi termelés minősítése érdemben romlott.
Kevésbé bízunk a kereskedelemben?
A kereskedelmi bizalmi index ugyan kis mértékben csökkent, ezzel együtt bennmaradt az elmúlt 3,5 évet jellemző viszonylag keskeny sávban. Az eladási pozíció megítélése kissé javult, miközben a készleteké és rendelésállományé viszont rosszabb lett. A szolgáltatói bizalmi index szintén kis mértékben csökkent, de továbbra is magasnak mondható. Az általános üzletmenet megítélése javult, a várható forgalomé romlott.
A fogyasztók inflációs várakozása viszont kissé erősödött. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése minden ágazatban kedvezőbb lett, a fogyasztók körében azonban kissé kedvezőtlenebb. A GKI fogyasztói bizalmi index júliusban a júniusi enyhe emelkedést követően májusi szintjére csökkent. A lakosság saját pénzügyi helyzetének következő egy évét valamivel rosszabbnak érezte, mint júniusban, várható megtakarítási képességének megítélése pedig nem változott.
Keresik az embereket
Jó hír, hogy erősödött a foglalkoztatási szándék az iparban és az építőiparban is, a kereskedelmi és szolgáltató cégek körében ugyanakkor kissé gyengült. Ezzel párhuzamosan némileg emelkedett a lakosság munkanélküliségtől való félelme is. Továbbra is minden ágazatban elmondható, hogy a munkaerőhiányt találták a növekedést akadályozó legfontosabb tényezőnek. A cégek áremelési szándéka alig változott, a túlnyomó többség változatlan árakra számít, az áremelést várók aránya pedig – az építőipar kivételével – csak kissé haladja meg az árcsökkentésre számítókét.
Hogyan számol a GKI? A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU módszertanának megfelelően – konjunktúra-indexének kiszámításakor az üzleti szférán belül az ipar, a kereskedelem az építőipar és a szolgáltató szektor, illetve a lakosság várakozásait veszi figyelembe. A GKI konjunktúraindex a lakossági bizalmi index és az üzleti bizalmi index súlyozott átlaga. Az üzleti bizalmi indexet az ipari, a kereskedelmi, az építőipari és a szolgáltató vállalkozások üzletmenetére, forgalmi és foglalkoztatási várakozásaira vonatkozó kérdésekre adott válaszokból számítják ki. (A szolgáltató szféra cégei közül – hasonlóan az EU gyakorlatához – a pénzügyi és a köz-szolgáltatások területén működő vállalkozások egyelőre nem szerepelnek a vizsgált szektorok között.) |