Ahogy azt mi is írtuk tegnap, a még David Cameron volt brit miniszterelnök által 2013-ban kinevezett Rogers távozik a posztjáról, pedig a várakozások szerint igen komoly feladatok vártak volna rá a kilépési tárgyalásokban. A diplomata a kormány hivatalos álláspontja szerint azért megy most, hogy még a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének március végéig esedékes aktiválása előtt megtalálják az utódját.
Ez idáig szép és jó, csakhogy kiszivárgott az az email, amelyben Sir Ivan elköszön a brüsszeli EU-központban dolgozó brit kollégáktól, és emellett pedig élesen bírálja a Theresa May vezette kormányt.
Tapasztalatlan és fogalmatlan a kormány?
Ebből többek között az is kiderül, hogy a váratlanul lemondott EU-nagykövet szerint a brit kormányban nincs meg a szükséges tapasztalat a Brexit-tárgyalások lebonyolításához. Rogers kiemelte, hogy reméli volt munkatársai továbbra is szembeszállnak a rosszul megalapozott érvelésekkel és az összerendezetlen gondolatokkal, és soha nem riadnak vissza attól, hogy elmondják az igazságot a hatalmon lévőknek.
A volt EU-nagykövet egyik fő problémája a jelenlegi kormánnyal, hogy az ország életét alapjaiban átformáló döntésről olyan embereknek kell tárgyalnia a britek nevében, akiknek egészen egyszerűen nincsen meg az ehhez szükséges tapasztalata, míg a velük szemben leülő Európai Bizottságnál és Európai Tanácsnál nem lesz ebből hiány.
Mintha nem egyenrangú felek tárgyalnának
Jó példa erre, hogy a vezető Brexit-tárgyalók közt ott lesz a volt belga miniszterelnök Guy Verhofstadt, aki szinte fanatikusan EU-párti, ráadásul a kampányidőszakban többször is harcosan felszólalt a brit EU-kilépés ellen. Ráadásul Verhofstadt mellett az Európai Bizottság nevében Michel Bernier tárgyal majd, akitől rendesen tartanak a szigetországban, a Brexit-párti Sun brit lap egyszerűen hadüzenetnek nevezte Juncker döntését.
Ivan Rogers jó diplomatához méltóan egyébként nem említ neveket, de ezzel együtt is érezhető, hogy szavait a kormány Brexit-párti frontembereinek, azaz Boris Johnson külügyminiszternek, David Davis Brexit-miniszternek, valamint Liam Fox külkereskedelmi miniszternek címzi.
Az egyik legélesebb kritikát Liam Fox veheti magára, mivel ahogy Rogers is fogalmaz, egyesek hiedelmével ellentétben szabadkereskedelem nem lesz csak úgy önmagától, ahhoz két- és sokoldalú egyezségekre és számunkra elfogadható feltételek elérésére lesz szükség.
A külkereskedelmi miniszter többször hangoztatott álláspontja szerint ugyanis Nagy-Britannia szabadkereskedelmi megállapodások sorát kötheti majd az egész világgal, amint kilépett az Európai Unióból.
A miniszterelnök körül is akadnak gondok A brit miniszterelnök egyre inkább elszigetelődik, miután a politika minden területén saját kezébe akarja venni az irányítást, kiváltva ezzel kollégái nemtetszését. A Bloomberg szerint erről nyilatkozott több mint 10, neve elhallgatását kérő érintett. A kormánytagok eleinte bizalommal tekintettek a miniszterelnökre, de ez hamar elpárolgott, amiért nem kis részben két kabinetfőnöke, Fiona Hill és Nick Timothy a felelős. Erről itt írtunk bővebben is. >>> |