Boris Johnson. EPA/ANDY RAIN |
Ma ül először össze a londoni alsóház a nyári szünet után, és rögtön sarokba szoríthatja Boris Johnson kormányfőt.
Megakadályoznák a no deal Brexitet
A Munkáspárt ugyanis várhatóan már ma benyújtja azt a törvénytervezetet, amelyet a megállapodás nélküli Brexit megakadályozására állított össze.
A tervezetben az szerepel, hogy ha a parlament október 19-ig nem járul hozzá egy új Brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, akkor Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a kilépés elhalasztását 2020. január 31-ig.
A kormányfő nem halaszt
Boris Johnson viszont tegnap este a Downing Street-i hivatala előtt elmondott nyilatkozatában egyértelművé tette, hogy semmilyen körülmények közepette nem fogja a Brexit elhalasztását kérni, tehát október 31-én mindenképpen kilépteti az országát az unióból.
Hozzátette: kormánya semmiféle olyan kísérletet nem fog eltűrni, amelynek célja korábbi ígéreteinek megszegése, vagy a kilépésről döntő népszavazás eredményének semmissé tétele.
Azokat a konzervatív képviselőket, akik megszavaznák a Munkáspárt törvénytervezetét, a kormány sajtóhírek szerint kizárná az alsóházi frakcióból, és megtiltaná nekik, hogy a következő parlamenti választáson a párt színeiben induljanak.
Ebben az esetben ugyanakkor kisebbségbe kerülne a kormány az alsóházban, hiszen az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt frakciójával együtt is mindössze egyetlen fős többsége van.
Előrehozott választások lehetnek...
Ha a brit parlament – a rebellis konzervatívok voksaival – mégis megszavazza a kilépés elhalasztását célzó törvénytervezetet, Johnson előrehozott parlamenti választásokat kezdeményezhet, amit október 14-én tarthatnak.
Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője az észak-angliai Salfordban tartott beszédében egyenes utalást tett arra, hogy választások esetén a Munkáspárt programjában szerepelne egy újabb népszavazás kiírása. A referendum választási lehetőségei között lenne az is, hogy Nagy-Britannia maradjon az EU tagja.
A választás esélyese ugyanakkor a Konzervatív Párt a lenne, amely közvélemény-kutatások szerint mintegy tíz százalékponttal vezet a Munkáspárt előtt. Normál esetben a következő választást csak 2022 májusában tartanák.
... vagy mégsem
Előrehozott választásokat azonban csak abban az esetben lehet kiírni, ha azt a parlament kétharmados többséggel megszavazza – tehát számos ellenzéki képviselő voksa is szükséges hozzá.
A BBC értesülései szerint azonban egyre több jel utal arra, hogy a Munkáspárt nem szavazná meg az előrehozott választást. Attól tartanak ugyanis, hogy Johnson végül október 31-e, tehát a kilépés utánra halasztaná azt.
Ugyanakkor Johnson végső esetben bizalmatlansági indítványt is beterjeszthet saját kormánya ellen az előrehozott választások kikényszerítésére. Ennek elfogadásához elég egyszerű többség is.
A brit miniszterelnök tegnap azt mondta, hogy nem akar előrehozott választásokat, a Brexit-folyamatot választások nélkül szeretné végigvinni.
Nem enged Brüsszel
Hozzátette: bízik abban, hogy London képes lesz elérni az EU-nál egy új kilépési megállapodást az októberben esedékes uniós csúcstalálkozóig. Brüsszel álláspontja ugyanakkor továbbra is az, hogy a jelenlegi megállapodást nem lehet újratárgyalni.
De ki az a Boris Johnson? Honnan jött és mit akar? Miben hasonlít Trumphoz, és miben különbözik tőle? Videókommentárunk: