3p
Gordiuszi csomót kellene kibogoznia Theresa Maynek, aki a héten ismét tárgyal az uniós vezetőkkel a Brexitről. A brit miniszterelnök hétfőn azért mondta le a parlamenti szavazást, mert párttársai a jelenlegi feltételekkel nem fogadják el az EU-val kötött kilépési egyezményt. Brüsszel viszont lényegében nem hajlandó változtatni a megállapodáson. Ha nem jön valami váratlan fordulat, a May-kormány napjai meg vannak számlálva.
Theresa May. EPA/JULIEN WARNAND

Európai körútra indult kedden Theresa May, hogy megpróbálja megmenteni az EU-val nemrég megkötött Brexit-egyezményt, valamint végeredményben saját kormányát.

Biztosítékokat szeretne May

A BBC szerint a brit miniszterelnök előbb Hágában Mark Rutte holland kormányfővel, majd Berlinben Angela Merkel német kancellárral tárgyal, végül Brüsszelben egyeztet Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével és Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével. May „további biztosítékokat” szeretne kapni az ír-északír határ kérdésével kapcsolatban.

A brit kormányfő hétfőn kénytelen volt lemondani a keddre tervezett szavazást a brit alsóházban, mivel a képviselők többsége nem támogatja a jelenlegi megállapodást az EU-ból való kilépés feltételeiről. A honatyák főleg az úgynevezett tartalékmegoldást ellenzik, amelyet a brit kormány és Brüsszel eredetileg azért dolgozott ki, hogy elkerüljék a fizikai ellenőrzés visszaállítását az ír-északír határon.

Végtelen vámunió?

A tartalékmegoldás lényege, hogy egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között abban az esetben, ha a 2020 decemberének végéig tartó átmeneti időszak lejártáig sem jön létre az EU-val olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely önmagában feleslegessé tenné a határellenőrzés visszaállítását.

A keményvonalas tory Brexit-tábor és az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt szerint ezzel az Egyesült Királyság végleg beleragadhat egy vámunióba az EU-val, mivel a tartalékmegoldásnak nincs kijelölt végdátuma, és a britek nem dönthetnek róla egyoldalúan.

Theresa May viszont úgy véli, hogy a kormánynak sikerült olyan módosításokat elérnie, amelyek biztosítják, hogy az Egyesült Királyság ne maradhasson meghatározatlan ideig ebben a fázisban. Hétfői parlamenti felszólalásában alternatívaként említette az átmeneti időszak meghosszabbítását, illetve a határellenőrzés visszaállításának helyettesítését technológiai módszerekkel.

Brüsszel már nem akar tárgyalni

A keményvonalas toryk többségének ez a jelek szerint nem elég, az uniós vezetők viszont nem hajlandóak engedményeket tenni. "Nincs lehetőség újratárgyalásra" – jelentette ki Jean-Claude Juncker Twitter-üzenetében. Szerinte maximum tisztázni, „újra elmagyarázni” lehet majd egyes kérdéseket.

Donald Tusk szintén elutasította az egyezmény újratárgyalását, és csak arról hajlandó egyeztetni, hogy miként lehetne megkönnyíteni a megállapodás brit jóváhagyását.

Mi lesz most?

Ha mindez nem elégíti ki a brit képviselőket, akkor nagy eséllyel bukhat a May-kormány, és új választásokat írhatnak ki. Ha mégis sikerül kormányon maradnia, akkor egy nagy áldozatokkal járó, megállapodás nélküli kilépést kell majd levezényelnie, esetleg egy újabb Brexit-népszavazást kell kiírnia – azaz a mostani helyzetből jól már aligha jöhet ki.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG