3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gordiuszi csomót kellene kibogoznia Theresa Maynek, aki a héten ismét tárgyal az uniós vezetőkkel a Brexitről. A brit miniszterelnök hétfőn azért mondta le a parlamenti szavazást, mert párttársai a jelenlegi feltételekkel nem fogadják el az EU-val kötött kilépési egyezményt. Brüsszel viszont lényegében nem hajlandó változtatni a megállapodáson. Ha nem jön valami váratlan fordulat, a May-kormány napjai meg vannak számlálva.
Theresa May. EPA/JULIEN WARNAND

Európai körútra indult kedden Theresa May, hogy megpróbálja megmenteni az EU-val nemrég megkötött Brexit-egyezményt, valamint végeredményben saját kormányát.

Biztosítékokat szeretne May

A BBC szerint a brit miniszterelnök előbb Hágában Mark Rutte holland kormányfővel, majd Berlinben Angela Merkel német kancellárral tárgyal, végül Brüsszelben egyeztet Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével és Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével. May „további biztosítékokat” szeretne kapni az ír-északír határ kérdésével kapcsolatban.

A brit kormányfő hétfőn kénytelen volt lemondani a keddre tervezett szavazást a brit alsóházban, mivel a képviselők többsége nem támogatja a jelenlegi megállapodást az EU-ból való kilépés feltételeiről. A honatyák főleg az úgynevezett tartalékmegoldást ellenzik, amelyet a brit kormány és Brüsszel eredetileg azért dolgozott ki, hogy elkerüljék a fizikai ellenőrzés visszaállítását az ír-északír határon.

Végtelen vámunió?

A tartalékmegoldás lényege, hogy egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között abban az esetben, ha a 2020 decemberének végéig tartó átmeneti időszak lejártáig sem jön létre az EU-val olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely önmagában feleslegessé tenné a határellenőrzés visszaállítását.

A keményvonalas tory Brexit-tábor és az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt szerint ezzel az Egyesült Királyság végleg beleragadhat egy vámunióba az EU-val, mivel a tartalékmegoldásnak nincs kijelölt végdátuma, és a britek nem dönthetnek róla egyoldalúan.

Theresa May viszont úgy véli, hogy a kormánynak sikerült olyan módosításokat elérnie, amelyek biztosítják, hogy az Egyesült Királyság ne maradhasson meghatározatlan ideig ebben a fázisban. Hétfői parlamenti felszólalásában alternatívaként említette az átmeneti időszak meghosszabbítását, illetve a határellenőrzés visszaállításának helyettesítését technológiai módszerekkel.

Brüsszel már nem akar tárgyalni

A keményvonalas toryk többségének ez a jelek szerint nem elég, az uniós vezetők viszont nem hajlandóak engedményeket tenni. "Nincs lehetőség újratárgyalásra" – jelentette ki Jean-Claude Juncker Twitter-üzenetében. Szerinte maximum tisztázni, „újra elmagyarázni” lehet majd egyes kérdéseket.

Donald Tusk szintén elutasította az egyezmény újratárgyalását, és csak arról hajlandó egyeztetni, hogy miként lehetne megkönnyíteni a megállapodás brit jóváhagyását.

Mi lesz most?

Ha mindez nem elégíti ki a brit képviselőket, akkor nagy eséllyel bukhat a May-kormány, és új választásokat írhatnak ki. Ha mégis sikerül kormányon maradnia, akkor egy nagy áldozatokkal járó, megállapodás nélküli kilépést kell majd levezényelnie, esetleg egy újabb Brexit-népszavazást kell kiírnia – azaz a mostani helyzetből jól már aligha jöhet ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG