Nagyjavításból visszatért Mi-17-es szállítóhelikopterek a szolnoki Ittebei Kiss József helikopterbázison 2017. július 25-én. MTI Fotó: Mészáros János |
Polgári feladatokra is alkalmazhatók a katonai szállítóhelikopterek - mondta a vezérkari főnök helyettese az M1-en. Orosz Zoltánt azzal kapcsolatban kérdezték, hogy kedden visszaérkeztek az Oroszországban nagyjavításon átesett Mi-17-es szállítóhelikopterek.
Ezek a helikopterek még nyolc évig, illetve kétezer repült órára alkalmazhatók - mondta el a vezérkari főnökhelyettes, hozzátéve, elsősorban a légierőt és a Magyar Honvédség szárazföldi csapatait segítik, de nem csak katonai célból vetik be őket. Állami feladatuk például a magyar légtér kutató-mentőszolgálata, ezen felül szükség esetén a lakosság élet- és vagyonbiztosításában is közreműködnek - tette hozzá Orosz Zoltán. Példaként említette, hogy a Magyar Honvédség katonái és katonai eszközei a vörösiszap-katasztrófa, valamint a rendszeres árvizek idején is segítettek.
Másra úgyse nagyon jók
A felújított harci helikopterek civil felhasználása már csak azért is indokolt, mert másra nem is nagyon jók. A Magyar Nemzet járta körül alaposabban a témát: azt írták, a felújításkor sem szerelték be a vállról indítható rakéták ellen védelmet nyújtó infracsapdákat vagy az automatizált önvédelmi rendszert. Emellett a kabint, a hajtóművet nem védi páncéllemez vagy kevlárbetét a csöves fegyverek lövedékeitől és a repeszektől.
A környező országok által használt Mi-17-es gépek mindegyikén megvannak a felsorolt túlélőképességi megoldások, csak és kizárólag a Magyar Honvédség gépein nincsenek - írta a lap. Úgy fogalmaztak: a magyar helikopteresek gépeik jelenlegi felszereltségével csak hősi halottak lehetnek egy konfliktusban.