4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A valutaháború van szerte a világban. Múlt pénteken egy új csata kezdődött az ázsiai színtéren: most Japán adta le a kezdőlövést. Japán jegybankja a Fed leállása után 48 órán belül átvette a stafétabotot és brutális eszközvásárlást jelentett be. A lépés pánikot tükröz, úgy tűnik érdemes menekülni a jenből.

A 2008 őszén alapjaiban megrendült globális pénzügyi rendszer életben tartására a fejlett világ monetáris döntéshozói ezermilliárd dollárokat nyomtattak, de hat év elteltével azt látjuk: csak az adósságok szálltak el az égbe, a reálgazdaság és a munkaerőpiac frontján viszont megmaradt a dráma. Az elmúlt jóléti korszak Patyomkin falujának díszletei repedeznek és ahol a homlokzat beomlik, ott elképesztő állapotok tárulnak fel a szemünk előtt.

A valutaháború szerte a világban javában tart, és múlt pénteken egy új csata kezdődött az ázsiai színtéren, ahol a világ harmadik legnagyobb gazdaságú és egyben az egyik leggyorsabban elöregedő társadalmú országa adta meg a kezdőlövést. Japán jegybankja a Fed leállása után 48 órán belül átvette a stafétabotot és brutális stimulust jelentett be. A vezető jegybankok buborék képzése most már nyilvánvalóan a teljes globális pénzügyi rendszer integritását fenyegeti.

Újabb intravénás belövés az Abenomics zombijának

A jegybank elnökét Kuroda Haruhikót még személyesen a keményvonalas Abe Shinzó miniszterelnök választotta ki a pozícióra. Kuroda tavaly márciusi meghallgatásán elmondta, hogy mindent meg fog tenni azért, hogy a szigetország kilépjen a másfél évtizede tartó deflációból, amelynek leküzdésére szerinte a jegybank eddig elégtelen eszközöket vetett be. A jegybank múlt pénteki lépésével az eddigi évi 60-70 ezermilliárd helyett 80 ezermilliárd jent, vagyis nagyjából 725 milliárd dollárt fordít eszközvásárlásra. Egyben az állami nyugdíjalap 1,8 ezermilliárd dolláros vagyonának felét a világ részvénypiacai felé tereli - a jelenlegi 12-ről 25-re nő a belföldi részvények és szintén 25 százalékra a külföldi részvények súlya. 

Japán jegybankja ezzel a váratlan csomaggal gyakorlatilag nyilvánosan bevallotta, hogy nem igazán működik az ’Abenomics’-nak titulált eddigi gazdaságélénkítő terve. Valóban, a gazdaság durván visszaesett a második negyedévben, az idei GDP reálértékben alacsonyabb, mint a tavalyi év elején és a reálbérek is csökkenek. A csődök száma idén 140 százalékal emelkedett a tavalyi értékhez képest, mivel a gyenge jen száguldó nyersanyag árakhoz vezetett, ez pedig hazavágta a KKV-k profitját.

Pánikot tükröz a lépés

A pénteki lépéssorozat nem tekinthető új stratégiának, sokkal inkább egyszerűen pánikot tükröz. A jegybank már most a japán államkötvények legnagyobb tulajdonosa és a jelenlegi ütem fennmaradása esetén 2018 elejére a teljes államkötvény állomány fele lehet a kezében.

A lépésekkel a jegybank megpróbálja a növekedést újjáéleszteni, a japán jen értékét aláásni és – nem bevallottan – elinflálni a GDP 245 százalékát kitévő államadósságot. Elképesztő, hogy a jegybank hivatalosan 2 százalékos inflációt szeretne látni és közben 0 százalékot fizetni a kötvényeire. Hogy fog ez működni? A válasz pofonegyszerű: sehogy.

Japán aláássa Ázsiát

Az intézkedés hatására a jen pénteken 2,6 százalékot gyengült, a dollárral szembeni 112-es kereszt a hét év óta leggyengébb érték. 2012 közepe óta a jen értékének 40 százalékát elvesztette a dollárral, az euróval és koreai wonnal szemben, míg a kínai jüannal szemben kereken 50 százalékát.

USD/JPY
Friss árfolyamok



A jegybank lépéseiből a befektető határozott konklúziót tud vonni: tűnés a japán valutából. A jegybank ezen brutális csomagja a jen értékének aláásására kereskedelmi sokkot indukál szerte Ázsiában, különösen tekintettel Kínára és Dél Koreára. Az augusztusi kínai adatok már így is a gazdaság gyengeségről tanúskodtak és a relatív erős jüan csak tovább növeli a deflációs feszültséget. 

Japán most valójában exportálja deflációs nyomását Ázsia többi része felé, miközben a térség amúgy is a túlkapacitások és a túlzott adósság terhei alatt nyög. Ezen a ponton ki kell emelnünk, hogy az 1998-as ázsiai gazdasági válság gyújtópontja éppen a jen gyors értékvesztése volt.

Meghasadt monetáris tanács


Végezetül kiemelendő, hogy a pénteki döntést középen meghasadva csupán 5-4 arányban szavazta meg a monetáris tanács. Ez felettébb ritka egy ilyen nagy horderejű csomagnál, de mutatja, hogy óriási nyomás van a japán kormányzaton az Abenomics virtuális életben tartására. 

Az utókor számára emeljük ki annak a négy tanács-tagnak a nevét, akikben még maradt józan ész és szakmai tisztesség: Yoshihisa Morimoto, Koji Ishida, Takehiro Sato és Takahide Kiuchi. 

Káncz Csabajegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A gyenge GDP-adatot kommentálta Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 09:31
Maradnak a célok, mondta a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Brüsszelnél kopogtat a magyar kormány a védelmi kiadások növelése miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 14:46
Tizenkét tagállam – köztük Magyarország – kérte a nemzeti mentesítési záradék aktiválását a védelmi kiadások növelésére irányuló összehangolt fellépés keretében, hogy további költségvetési mozgástér álljon rendelkezésükre a védelmi kiadások növelésére – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Nyugdíjas? Sebaj, több mint 14 ezer forintos órabért is össze lehet szedni a briteknél
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 11:31
A brit nyugdíjasok között vannak olyanok, akik úgy érzik, hogy „van még benzin a tankban”, ezért vállalkozást indítanak sokszor azon a területen, ami korábban csak hobbijuk volt.
Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
Makro / Külgazdaság Fontos gazdasági adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:57
2025. márciusban a kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG