Martin Schulz és Angela Merkel (Kép forrása: EPA) |
Ez a választások éve Európában: alig négy hónappal a szeptember 24-re kiírt szövetségi parlamenti (Bundestag) választás előtt ma tartják a helyi törvényhozási (Landtag) választásokat. A tartományonként tartott választások közül a schleswig-holsteini különösen fontosnak számít, itt méri össze erejét a két jelölt, az Angela Merkel vezette CDU és az Európa Parlament elnöke, Martin Schulz vezette SPD.
A felmérések szerint a két párt jelenleg fej-fej mellett áll, a CDU a szavazatok 32-33, míg az SPD 29-31 százalékát szerezheti meg. Merkel pártja a legutóbbi, 2012-es választásokon is épphogy megelőzte a vetélytársát, akkor ötezer szavazaton múlott a választás. A CDU és addigi koalíciós partnere, a liberális FDP ugyanakkor nem tudta megőrizni többségét a kieli Landtagban, így az SPD került kormányra a Zöldekkel és a helyi dán és fríz kisebbséget képviselő SSW-vel. Az utolsó közvélemény-kutatások alapján meglehet, hogy koalíciójuk elveszíti a többséget, és ismét más összetételű kormány alakul
Mi a helyzet a kis pártokkal?
A CDU és az SPD után a harmadik helyen a Zöldek végezhetnek a szavazatok 12 százalékával, ami valamelyest kevesebb a 2012-ben elért 13,2 százalék után. Az FDP támogatottsága az öt évvel ezelőtti 8,2 százalékról 11 százalékra emelkedhet, a Kalózpárt ugyanakkor valószínűleg kiesik a tartományi gyűlésből, mivel gyakorlatilag elenyésző szavazatszámot kaptak. Helyükre egy új párt, a CDU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) kerülhet be a Landtagba, ők 5-6 százalékot gyűjthetnek össze a választásokon.
A mérce másik oldalán, az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke) várhatóan megint nem lépi át a bejutási küszöböt, az utolsó közvélemény-kutatások szerint 4,5 százalékon áll. Az SSW-re egy dán-német megállapodás alapján nem vonatkozik az 5 százalékos küszöb, a pártnak így biztos helye van a tartományi gyűlésben, a szavazatok 3 százalékát nyerheti el a 2012-es 4,6 százalék után. Az északi tartományban a fiatalokkal együtt 2,3 millióan voksolhatnak este 18 óráig. Az első eredménybecslések urnazárás után jelennek meg, az előzetes hivatalos végeredmény éjfél előtt várható.
Mindeközben: Franciaországban is megnyíltak az urnák Szintén ma tartják a francia elnökválasztás második fordulóját, ahol este megtudhatjuk, ki lett Franciaország új elnöke. A szavazás menetéről és a lehetséges kimenetelekről itt írtunk a Privátbankár.hu-n. >>> |