Az amerikai pénzügyi-politikai krízis a végkifejlethez közeledik. A pénzügyminisztérium szerint a kongresszusnak legkésőbb csütörtökig meg kellene állapodnia az államadósság limitjének megemeléséről. Ellenkező esetben a közgazdászok többsége szerint technikai csőd következhet be.
John Boehner házelnök múlt csütörtökön két ízben is megpróbált a képviselők elé terjeszteni egy, az államadósság-limit felemeléséről és a szövetségi kormány átmeneti finanszírozásáról rendelkező törvényjavaslatot, ám az nem kapott akkora támogatást, amely az elfogadásához szükséges lett volna. Boehner hivatala szerint a szövetségi képviselőház még egyszer megpróbálkozik majd egy határozat elfogadásával, ám az első kommentárok szerint a szavazás "kínos" törlésével gyakorlatilag meghiúsult a házelnöknek az a kísérlete, hogy egy önálló republikánus tervet fogadtasson el az államdósság-limit módosításáról és a szövetségi kormányzat finanszírozásának újraindításáról.
Ideiglenes megoldást szorgalmaznak
Ezzel a kezdeményezés ismét a szenátushoz került, ahol a jelek szerint körvonalazódik egy kétpárti megállapodás, amelyet néhány órán belül talán még tető alá is hozhatnak. Harry Reid, a felsőházi demokrata többség és Mitch McConnell, a republikánus kisebbség vezetője napközben, a képviselőház végül kudarcba fulladt törvényjavaslat-elfogadtatási kísérlete miatt felfüggesztette tárgyalásait.
A képviselőházi republikánus megoldási kísérlet végül az ultrakonzervatív képviselők ellenállásán bukott meg, akik mind a szenátusi kompromisszumot, mind a Boehner-féle alternatívát ellenezték, mert el akarják érni az egészségügyi reform jelentős módosítását és az államháztartási hiány drasztikus csökkentését. Egyes kommentárok szerint a keddi kísérlet lehetett volna a Tea Party mozgalom által támogatott honatyák utolsó esélye egy önálló republikánus formula elfogadtatásához.
A házelnök kezdeményezése december 15-ig biztosította volna a szövetségi intézmények finanszírozását és február 7-ig emelte volna meg az adósságplafont. Az elképzelést azonban a Fehér Ház elutasította, mert az szavatolta volna, hogy a téli ünnepek küszöbén ismét kiújuljon a válság. A szenátus terve egy január 15-ig tartó átmeneti költségvetéssel számol.
A Fitch kidobhatja Amerikát az elitből
A válsághelyzetet feloldó törvénytervezetet a törvényhozás mindkét házának el kellene fogadnia. A nap folyamán a Fitch Ratings hitelminősítő negatív felülvizsgálat alá vette az Egyesült Államok hosszú futamidejű hazai és külső szuverén adósságának lehetséges legjobb, "AAA" szintű osztályzatát. Ezt elsősorban az államadósság-limit emeléséről szóló megállapodás hiányával indokolta.
A Fitch lépése azt jelzi, hogy az Egyesült Államok nagyon közel került a technikai csődhöz, amelynek az egész világgazdaságra nézve komoly negatív hatása lehet.