Miről szól a tilalom? Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök augusztus 7-én jelentette be, hogy Oroszország egyévi időtartamra teljes embargót vet ki a marhahús, a sertéshús, a gyümölcs- és zöldségtermékekre, a baromfi, a hal, a sajt, a tej, a tejtermék behozatalára az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából, válaszul a nyugati országok Oroszországgal szembeni szankcióira. |
Nem lesz elég tej
A miniszter a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című vasárnapi lapnak nyilatkozva azt mondta, Oroszország mezőgazdasági önellátó képessége csak 60 százalékos, és a hazai termelésre támaszkodva nem tudja betölteni az egyebek között a tejtermék-ellátásban keletkezett hiányt.
Csak egy szavába kerülne Putyinnak
Vlagyimir Putyin orosz elnök érdekelt az agártermékek árának stabilitásában és az ellátásbiztonság megőrzésében, és gyorsan véget vethet a mezőgazdasági termékek sorára bevezetett importtilalmat kiváltó nyugati szankcióknak. "Ehhez csupán konstruktívan kell viszonyulnia az ukrán válsághoz a megoldást akadályozó jelenlegi destruktív politika helyett" - mondta Christian Schmidt.
A német miniszter szerint az EU agrárpiacára csekély hatást fejtenek ki az orosz exportot korlátozó moszkvai intézkedések, az érintett uniós gazdálkodók kártalanítására vonatkozó követelések pedig koraiak.
Tanácskozás előtti tanácskozás
Az uniós agrárminiszterek tanácsa szeptember elején tárgyal az orosz embargóról, és az Európai Bizottság addig elkészíti az adatokon alapuló helyzetképet. Ugyanakkor a miniszter még a brüsszeli tanácskozás előtt találkozik a francia és a lengyel szaktárca vezetőjével, a bonni megbeszélésen a közös stratégiát egyeztetik majd.
Mennyi jön a németektől? Oroszország a német agrártermékek második legfontosabb exportpiaca az EU-n kívüli régiókat tekintve, de így is csak 7-8 százalékot képvisel a teljes német mezőgazdasági kivitelben. Tavaly 1,7 milliárd eurót tett ki az Oroszországba irányuló német agrárexport, míg az ágazat teljes kivitele 65 milliárd euró volt, a teljes német export pedig meghaladta az 1000 milliárd eurót. Hogy Európában milyen hatásai lesznek az orosz élelmiszerstopnak, arról bővebben ebben az összefoglaló cikkünkben is olvashat. |
Befagyasztanák az árakat
A nyugati élelmiszerekre kirótt behozatali tilalom után Oroszország árrögzítő megállapodásokkal venné elejét az élelmiszer hirtelen drágulásának.
Erről a mezőgazdasági minisztérium szóvivője beszélt még a múlt héten, aki azt mondta: ellensúlyozhatná az árak megugrását egy olyan esetleges megállapodás, amelyet a kormány kötne az élelmiszerágazat képviselőivel. Jelenleg egy munkacsoport készíti elő az erről szóló tárgyalásokat.
Zöld jelzés a kínai húsnak
Időközben Oroszország bejelentette, engedélyezi a kínai sertéshús importját, hogy kiváltsa az afrikai sertéspestis járvány miatt még az év elején betiltott európai behozatalt. Az orosz állatorvosi és növény-egészségügyi szolgálat (VPSS) vasárnap azt közölte, hogy várhatóan hétfőn ismerteti azoknak a kínai cégeknek a listáját, amelyek engedélyt kapnak sertéshús exportjára Oroszországba.
Az orosz sertéshúspiac erősen importfüggő. Az európai behozatalra január végén elrendelt tilalom előtt az oroszországi sertéshús-fogyasztás felét dániai, spanyolországi és németországi import fedezte. Ennek kiváltására Oroszország azóta megnövelte importját például Brazíliából.