5p
Az amerikai vezetés hivatalos nyilatkozatban vádolja a Észak-Koreát a WannaCry nevű vírus elterjesztésével. A program hatalmas károkat okozott világszerte és bár az amerikai nemzetbiztonsági szervek tudtak a Windows gyengeségéről, megtartották maguknak az információkat - ezzel pedig több százezer felhasználónak váltak elérhetetlenné az adatai, miközben a Microsoft anyagi főnyereményként könyvelhette el az ügyet.

A Trump-kormány hivatalosan is Észak-Koreát vádolja a WannaCry néven elterjedt kibertámadásokért – írja a Reuters. Az év elején elindított támadás számos kórház, pénzügyi intézet és vállalkozás körében okozott fennakadásokat, az amerikai elnök biztonsági tanácsadója szerint a támadás széleskörű volt és milliárdokat emésztett fel, ezért pedig a koreai vezetés közvetlenül felelős.

Észak-Korea ellenőrzés nélkül, kifejezetten rosszul viselkedett az elmúlt évtizedben, ez a kártékony hozzáállás pedig már minden képzeletet felülmúló szintet kezd elérni – írja Tom Bossert. Az Egyesült Államok kormánya nagy önbizalommal állítja, hog a Lazarus Csoportként elhíresült hackerek a koreai vezetéssel összedolgozva terjesztették el a WannaCry-t. Biztonsági szakemberek és az amerikai hivatalos szervek szerint ugyanez a csoport felelős a Sony ellen 2014-ben elkövetett támadásért, amely során számos vállalati információ került a nyilvánosság elé, illetve törlődött a cég szervereiről.

Az északi-koreai vezetés egyelőre nem reagált a hírre, de korábban már tagadták kapcsolatukat a számítógépes vírussal, lejárató kampánynak nevezve az amerikaiak híreszteléseit. Washington nyilatkozata nem tartalmaz konkrét válaszlépéseket, sem a támadással gyanúsítottak neveit.

MIlliárdos károk világszerte

A Wannacry májusban terjedt el, a megjelenést követő pár nap alatt az Egyesült Királyságban leálltak a kórházak rendszerei, de a zsarolóvírus terjedése kapcsán rövid időn belül, csaknem száz ország érintettségéről jelentek meg hírek, érintett Spanyolország, Nagy-Britannia, Ukrajna, Oroszország, India és Kína is - közölte a Kormányzati Eseménykezelő Központ. Az elemzések szerint a WannaCry távoli kódfuttatást kezdeményez a Microsoft Windows rendszerekben önmaga terjesztéséhez. Mivel a vírus képes féregszerűen terjedni, ezért rendkívül gyorsan fertőz a belső hálózatokon is.

A WannaCry ransomware egy fertőzött gépen.

A támadássorozat világszerte mintegy 150 országban okozott problémákat májusban és több mint 300 ezer számítógépet tudott megfertőzni. Az egyik legnagyobb károkat a FedEx szenvedte el: az amerikai globális szállítmányozó vállalat szeptemberi nyilatkozata alapján több mint 300 millió dolláros károkat okozott a program.

Magyarországon a Telenort is elérte a ransomware-típusú vírus. Sárvári Richárd, a Telenor megbízott műszaki vezérigazgató-helyettese akkor elmondta: nem voltak veszélyben a lakossági felhasználók adatai és eszközei a világszerte észlelt kibertámadás sorozatban, a Telenor előfizetői változatlanul használhatják készülékeiken az internetet. Mint később kiderült, mindössze néhány száz gépet tudott csak megfertőzni a program Magyarországon és alig hozott valamit a hackerek konyhájára.

A támadás elsőre egy ransomware vírusnak tűnt, amelynek lényege, hogy a számítógép adatait kódolással elérhetetlenné teszi, a felhasználók pedig csak bitcoin valutában történő váltságdíj kifizetése esetén kaphatják vissza az adataikat. Számos szakember azonban mindez csak figyelemelterelés volt, hogy a hackerek eltitkolják a program igazán kártékony tevékenységét. A feltételezések szerint a WannaCry véletlenül szabadult el, miközben a kódot fejlesztették. Ez magyarázhatja, miért is sikerült ilyen könnyen leállítani a szoftvert - írja az Origo.

A Microsoft nyert az ügyön csak igazán

A program a Windows szoftverének egyik gyengeségére épített, amelyet az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség fedezett fel – az NSA azonban ezt az információt saját célokra használta, hogy kibertámadásokhoz alkalmas eszközöket hozhasson létre. A Shadow Brokers nevű csoport később feltörte az NSA szervereit és online közzétette az érzékeny információkat. A hír komoly felháborodást keltett a Microsoft részéről, a vállalat elnöke szerint a nemzetbiztonsági szerveknek inkább javítania kellene ezeket a biztonsági réseket, nem pedig saját célokra felhasználnia.

Az eset végül anyagi szempontból biztos főnyeremény lehet a Microsoftnak: azok a szervezetek, amelyek eddig a túl magas költségek miatt nem álltak át a régi Windowsokról az új, védettebb verzióra, most kétszer is meggondolják, hogy megéri-e kockáztatni. Bár 100 százalékos védelem nem létezik, de az új kiadásokra legalább érkeznek biztonsági frissítések, ellenben a Windows 98 és Windows XP-vel, amelyek terméktámogatása megszűnik. Erről részletesebben is írtunk korábban.

Egy készpénzfelvételnek indult – hogyan lett adatlopás a vége?

Ismerjük már a különböző vírusirtók és az online biztonsági lépések használatának fontosságát, a hackerek azonban nem csak a virtuális, hanem a fizikai térben is leselkednek ránk. Egy bankkártya adatainak megszerzése épp annyi ideig tart, ameddig készpénzt veszünk fel egy automatából, a hatását azonban akár csak hónapokkal később vesszük észre a bankszámlánkon. Tovább >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG