A Parlament honlapjára vasárnap felkerült, Matolcsy György által jegyzett törvényjavaslat szerint azonban csak 2016-tól kell alkalmazni a szabályt.
Eltolták a határidőt
"Az átmeneti szabály szerint az adósságcsökkentési szabály először a 2016. évre vonatkozó költségvetés készítésénél kerülne alkalmazásra. Az átmenti időszak alatt a hatályos 2011 tavaszi konvergencia programban a Kormány által rögzített hiányszámok szerint kell tervezni a költségvetést az adósságráta csökkenésének biztosítása érdekében" - szól a dokumentum, melynek részletes vitájára csütörtökön kerül sor a Parlamentben.
Egyelőre vesztésre állunk a csatában
A gazdasági kormányzat államadósság elleni "harcot" hirdetett, az unortodox, Matolcsy által képviselt gazdaságpolitika egyik központi eleme volt az államadósság szintjének csökkentése. Ami sikerült is eleinte, a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján elhelyezett adósságnyomás-mérő szerint az államadósság szintje a GDP 82%-ról a 76,1%-ra csökkent. Igaz, az a "nyomásmérő" leírásából rögvest kiderül, hogy a tárca "rendszeresen frissülő" mutatója 265,5 forintos euróval számol. Holott az euró forintárfolyama a leminősítési utáni mélypontról most erősödött vissza, de így is 300 forint felett van.
Az NGM leragadt a 265,5 forintos eurónál
(Forrás: az NGM adósságmérője)
Az elszabaduló árfolyamok miatt a GDP-hez viszonyított államadósság szintje ismét 80% fölé került, vagyis hiába égette el a kormány a magánnyugdíjpénztári portfólióból átvett mint 1400 milliárdnyi állampapírt...
A gond azonban az, hogy a szerény növekedési kilátások miatt a GDP-arányos adósságszint tartásához még nagyobb kiigazítások lehetnek szükségesek. A jövő évi, "országmentőnek" titulált költségvetés 1,5%-os növekedésből indul ki, akárcsak a gazdasági miniszter által hétvégén nyilvánosságra hozott növekedési terv. A büdzsébe épített tartalékokat pedig felemésztheti a gyenge forint. A kiigazítások azonban tovább lassíthatják a gazdaságot, ráadásul úgy tűnik, hogy az alapkamat is "emelkedő pályára" állt. A módosítással a kormányzat belátta, hogy ebben a ciklusban nem tudja tartani a folyamatos államadósság-csökkentést.