A Közép-európai Egyetem (CEU) új, energiahatékony, Budapest belvárosában lévő épülete 2016. szeptember 15-én, az ünnepélyes átadás napján. (Kép forrása: MTI Fotó: Marjai János) |
A párt elnökségi tagja, Kádár Barnabás magánszemélyként nyújtott be hat kérdést, amik a felsőoktatási törvény módosítására és a CEU további működésére vonatkoztak. Ezeket azonban egytől-egyig visszadobta az NVB, többnyire arra hivatkozva, hogy az állampolgároknak nincs képesítése vagy kellő ismerete a kérdések megválaszolására – ez például az első, konkrét paragrafusra vonatkozó kérdésre is igaz volt.
A második és harmadik kérdés arra vonatkozott, hogy Magyarország területén attól függetlenül is folytathasson oklevelet adó képzési tevékenységet külföldi felsőoktatási intézmény, hogy magyarországi működésének elvi támogatásáról szóló nemzetközi szerződés kötelező hatályát a szerződő felek elismerték, illetve akkor is, ha az anyaországban nem rendelkeznek intézménnyel. A bizottság szerint az eredményes népszavazás esetén a jogalkotó több, egymásnak ellentmondó szabályozást is alkothatna, így a kérdés nem egyértelmű. A többi kérdés kapcsán az Országgyűlés hatáskörébe tartozó ügyekre vonatkozna, amikről nem lehet népszavazást tartani.
Tóta Áronné, az NVB választott tagja a vitában felvetette: az, hogy egy kezdeményező egyszerre hat-tíz kérdést nyújt be, "kvázi nyereményjátékká degradálja" a népszavazási kezdeményezést. Az NVB határozatai nem jogerősek, ellenük 15 napon belül lehet jogorvoslatot benyújtani a Kúriához.