Észak-koreai rakétakilövés. Fotó: EPA/KCTV |
Észak-Korea tegnap azzal fenyegetőzött, hogy megszakítja az egyetlen csatornát, amin még kommunikálni tud az Egyesült Államokkal. Ez a bizonyos csatorna maga az ENSZ New Yorkban. Indoklásul azt hozták fel, hogy Amerika az emberi jogok megsértésével vádolja Kim Dzsong Unt. Az észak-korai hírügynökség szerint ez azzal járhat, hogy a háborúban használatos törvénykezést fogják használni az általuk fogvatartott amerikaiakkal szemben. A Reuters szerint Észak-Koreában csak két amerikait tartanak fogva, akik hosszú börtönbüntetésüket töltik kémkedés miatt.
Végtelenített hadiállapot
Ez önmagában nem túl meglépő, hisz a hadiállapot 1950 óta tart, és ugyan 1953 óta a felek nem viselnek ténylegesen hadat, vagyis tűzszünet van érvényben, a feszültség sosem csökkent, nem véletlen, hogy nem került sor békekötésre sem. Lássuk be, elég rendhagyó helyzet egy 66 éves hadiállapot, és eddig nem is volt akkora jelentősége. A Szovjetunió felbomlásáig valamiféle erőegyensúly volt, ezt követően pedig sokan azt várták, hogy az északi rezsim összedőljön, mint az NDK, az ország egyesüljön, és a gazdag dél felhúzza a szegény északot, ahogy ez Németországban történt nyugattal és kelettel.
Nem így lett, a Kim dinasztia tovább uralkodott, immár a harmadik generáció, az alapító unokája, Kim Dzsong Un van soron. A helyzet az utóbbi években annyival lett problémásabb és egyben ijesztőbb, hogy a kis ország immár atomfegyverekkel és rakétákkal kísérletezik, ami meglehetősen aggasztó, hisz senki nem szeretne akár egy eltévedt nukleáris rakétát is a nyakába kapni, a virágzó és gazdag Dél-Koreából meg por se maradna, ha az északiak átlőnének. Mindez most már Kínát és Oroszországot is aggasztja, hisz ők ráadásul szomszédosak Észak-Koreával.
Fenyegetés özön
Nem ez volt az egyetlen északi fenyegetés hétfőn: fizikai reagálást helyeztek kilátásba Dél-Korea és Amerika ellen arra az esetre, ha élesre állítanák a THAAD nevű rakétavédelmi rendszert Dél-Koreában, amit a növekvő északi nukleáris-, és rakétafenyegetettség miatt hoznak létre, mintegy vaskupola gyanánt. A fizikai reagálást ezek után részletezték is: lángtengerbe borítanák és hamuvá változtatnék Dél- Koreát, ha erre a hadsereg megkapja a parancsot.
Ilyen fenyegetés már jó párszor elhangzott, de kétségtelen, hogy ha valaki atombomba birtokában tesz ilyeneket, az már nyugtalanító, különösen, ha az illető teljesen fanatikus, ezért el is képzelhető róla, hogy még egy ilyen öngyilkos akcióba is belemenne. A THAAD 2017 végére lesz teljesen üzemképes, akkor képes lesz elfogni minden északi rakétát, persze még ez sem a teljes biztonság, mert ha ennek következtében még északon robban az atomtöltet, a sugárzásból jut rendesen Szöulnak is.