A Nemzetgazdasági Minisztérium keresi az okokat az enyhén szólva is kiábrándító első negyedéves gazdasági teljesítményre: ahogy azt a Privátbankárral közölték, a növekedés lassulása elsősorban az uniós pályázatok sajátosságaival magyarázható, amit jól szemléltet az építőipari termelés mérséklődése.
A márciusi építőipari adatok egyébként remekül jelzi azt is, hogy mi lesz az országgal akkor, amikor elapad a brüsszeli pénzcsap, úgyhogy nézzük is meg az ide vonatkozó grafikont:
Az EU-s transzferek ciklikussága mellett az NGM szerint egyedi tényezők is hozzájárulnak az első negyedéves GDP-adathoz. A termelő ágazatok közül az ipari termelés visszafogta a GDP növekedés ütemét. Ennek hátterében részben az elhúzódó téli autóipari gyárleállások, részben a bázishatás állnak. Ebből is látszik, hogy kockázatos szinte csakis az autógyártásra koncentrálni.
Jobb időszak jöhet?
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint 2016 második felétől a GDP növekedése érdemben gyorsulhat, amit a lakásépítési engedélyek is megalapoznak. Kiemelik, hogy a magyar gazdaság bővülését továbbra sem hitelfelvétel táplálja. A tartósan javuló munkaerő-piaci trendek, valamint a viszonylag mérsékelt olajárak egyaránt serkenteni fogják a belső keresletet az elkövetkező negyedévekben.
Az első negyedévben mintegy 150 ezer fővel nőtt a foglalkoztatás az előző éves szinthez képest. A hátralévő negyedévekben az EU-s források kifizetésének felfutása, valamint a bankrendszer hitelezési aktivitásának megélénkülése is várható.
A kormányzati intézkedések is erősítik a belföldi felhasználást, ezek közül kiemelt szerepe van a CSOK-nak és a kedvezményes 5%-os lakásáfának, melyek jelentős lökést adhatnak a lakáspiacnak. A kormány várakozásai szerint idén 13 ezerre emelkedhet az épített lakások száma.
Hasonló véleményen van a Takarékbank elemzője, Suppan Gergely is: szerinte az ipari termelés jelentősen élénkül és az építőiparra is szebb napok virradhatnak a következő negyedévben. A gazdaságot a jövőben is a fogyasztás hajtja majd, amelyet támogat majd a több ágazatra is vonatkozó béremelés is.