20:30
Az első exit-pollok közzététele után két órával, az ázsiai kereskedés hajnalán, első piaci reakcióként erősödni kezdett az euró a dollárral szemben. 18 órakor 1,2660 volt az EUR/USD, most az 1,2710-es szint körül mozog. Ez rövid idő alatt nagy erősödésnek számít.
19:30
Egyelőre nincs és valószínűleg hajnalig nem is lesz új fejlemény a görög választásokkal kapcsolatban. Javában zajlik a szavazatok összeszámlálása, megbízható eredmény reggelre várható. Az eddigi felmérések szerint senkinek nincs abszolút többsége, ugyanakkor ha az exit-pollok előrejelzései szerint alakul a hivatalos végeredmény is, akkor elképzelhető, hogy az Új Demokrácia és a PASZOK együtt alakíthat kormányt, ugyanakkor nagyon erős lehet az ellenzékük.
Amiben a két nagy vetélytárs, az Új Demokrácia és a Sziriza egyetért, hogy nem akarják elhagyni az eurózónát, ugyanakkor a Sziriza hatalomra kerülése szalonképtelenné tenné Görögországot a nemzetközi hitelezők és szervezetek előtt. Az Új Demokrácia újratárgyalná a megszorító csomagot, nagyobb hangsúlyt helyezne a társadalmi igazságtalanságokra. Elképzelhető, hogy ismét hosszú huzavona kezdődik a jövő héttől, a nagy kérdés az lesz, hogy a hitelezők és a nemzetközi szervezetek hogyan reagálnak a fejleményekre.
Támogatást kaphat viszont a görög-ügy Mexikóból, ahol hétfőn és kedden lesz a G20-csúcstalálkozó. Christine Lagarde az IMF-vezetője és Barack Obama várhatóan szorgalmazzák majd a párbeszéd megújítását Görögországgal. A piaci hangulatot támogathatja a széleskörű nemzetközi összefogás.
18:45
Több londoni cég is részletes forgatókönyvet dolgozott ki a legszélsőségesebb esetekre is a görög választásokkal kapcsolatban. A részletes cikket itt találja>>
18:35
Az Új Demokrácia párt gazdasági tanácsadója és tagja a CNN amerikai hírtelevíziónak megerősítette, hogy bár nem akarják elhagyni az eurót, a mentőcsomaghoz kötődő megszorítási feltételeket újratárgyalnák. Dimitris Tsomokos elmondta, hogy elsősorban a szociális területeket érintő feltételeken finomítanának, főleg a többgyermekeseket érintőeket, illetve több olyan pontot, ami szerintük erősíti a szociális igazságtalanságokat.
18:15
Az első exit-poll adatok alapján úgy tűnik, hogy meglesz az eddig kormányon levő PASZOK és Új Demokrácia pártok 40 százalék fölötti összeredménye. Ez esetben elmaradhat a pánik a piacokon, legalábbis egyelőre. Közben viszont van olyan kutató, amelynél a Sziríza vezet az Új Demokrácia előtt. Az pedig egyelőre nem látszik, hogy a töredékszavazatok hogyan oszlanak meg a többi - sok esetben az eurót, illetve a megszorításokat ellenző - kispártok között.
A májusi választásokon a korábban kormányzó két nagyobb párt, az Új Demokrácia (ND) és a szocialista PASZOK mellett öt olyan párt került a görög parlamentbe, amelyek elutasítják a megszorításokat - márpedig ezeket szabta feltételül az államcsőd elkerüléséhez szükséges pénzügyi segítségért cserébe az EU és az IMF. Mivel azonban egyik politikai erő sem kapott elegendő voksot ahhoz, hogy önállóan vagy valamely szövetségesével kormányt alakíthasson, így az államfő új választásokat írt ki június 17-ére.
Előzetes elemzői vélemények szerint ha sikerül az újabb parlamenti választást úgy beállítani, hogy az egyben szavazás Görögország további euróövezeti tagságáról is, akkor a külső pénzügyi segélyprogramot és az ahhoz járuló reformfeltételek teljesítését támogató két nagy párt, az Új Demokrácia és a PASZOK több mandátumhoz juthat, tekintettel arra, hogy a görögök háromnegyede változatlanul az eurótagságot pártolja. Egyértelmű azonban annak a kockázata, hogy az új választásokon sem születik egyértelmű eredmény, és ennek nyomán az euróövezeti vezetők úgy dönthetnek, hogy visszavonják a segélyprogramot és "kiszorítják" Görögországot a valutaunióból.
Leegyszerűsítve: a választáson a mentőcsomag mellett álló Új Demokrácia és a PASZOK harcol számos olyan párttal, akik visszautasítják a mentőcsomag feltételéül szabott megszorításokat. Ez utóbbiak közül a radikális baloldali Sziriza a legnagyobb erő.
Ha az ND és a PASZOK az exit poll eredmények alapján összesen 40 százalékot meghaladó eredményt ér el, az azt jelenti, hogy megvan a szükséges többség a kormányátalakításhoz, nyernek a nemzetközi mentőcsomag feltételeit elfogadó erők, a megfelelő parlamenti többség birtokában jöhetnek a szükséges megszorítások, Görögország minden bizonnyal az eurózóna tagja marad, ennek megfelelően az euró komolyan kitörhet a devizapiacon - ez markáns forinterősödéssel is együtt járhat.
Ha az ND és a PASZOK közös eredménye az előzetes becslések alapján 35-40 százalék között mozog, az még az euró szempontjából kedvező tartományt jelenti, ekkor ugyanis a koalíció várhatóan meg tud alakulni.