5p
A közvélemény-kutatások eredményét is sikerült leköröznie a független EU-párti jelöltnek, miközben Marine Le Pen apja nyomdokaiba lépett a Nemzeti Front élén. A világ vezetői már megküldték gratulációjukat, többek között Donald Trump, Angela Merkel és Jean-Claude Juncker is üdvözölte az új elnököt. Európa fellélegzett, de mi vár a franciákra?
Emmanuel Macron integet támogatóinak a párizsi Louvre múzeumnál 2017. május 7-én, miután győzött a francia elnökválasztás második fordulójában. Forrás: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson

A közvélemény-kutatások várakozását is felülmúló, több mint 20 százalékos fölénnyel nyerte meg Emmanuel Macron a francia elnökválasztást, ezzel ő kerülhetett hatalomra a következő öt évre. Bár a franciák nehezen voltak mozgósíthatók a szavazás napján, végül a szavazóképes 47,5 millió lakos háromnegyede tette tiszteletét valamelyik urnánál. A szavazatok számlálása még éjjel lezajlott, így Macron 66 százalékkal tudott győzni, míg Marine Le Pen a voksok 34 százalékát kapta. A Reuters szerint ugyanakkor ez még mindig egy rekorderedményt jelent a pártnak, Jean-Marie Le Pen a 2002-es választásokon 17,5 százalékkal bukott el.

Nem lehet elnököt választani hackertámadás nélkül - itt is bepróbálkoztak az oroszok? >>>

Bár a szakértők bíztak abban, hogy a távol maradók esetleg javítják a radikalista Nemzeti Front vezérének az esélyeit, a The Guardian térképe alapján mindössze két tartományban nyert többséget Le Pen – az északi Aisneben és a Pas-de-Calaisban. A választás több szempontból is rendkívüli volt: amellett, hogy ez az első elnökválasztás, amit rendkívüli állapot idején tartottak Franciaországban, egyben az első, amely megtörte az eddigi szélsőséges bal-jobb kormányok sorát.

Megnyugodott a világrend

A független győzelmet szinte egész Európában és a tengerentúlon is ünnepelték. A leköszönő francia elnök, Francois Hollande gratulál utódjának, egyben örömét fejezte ki, hogy az állampolgárok „kifejezték elkötelezettségüket az Európai Unió iránt, és megvédték Európát”.

Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker valósággal repesett az örömtől, ő Twitteren és személyes levélben is kifejezte gratulációit. Juncker meglátása szerint Macron győzelme „megvédte az erős és progresszív Európát”.  Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke szintén biztosította az elnököt az együttműködésről, hogy „közelebb vihessék az Európai Uniót az európai polgárokhoz”, egyben meg is hívta Macront az uniós parlament plenáris ülésére.

Angela Merkel német kancellár Twitter üzenetben gratulált az új elnöknek, mint fogalmazott: „az Ön győzelme az erős és egyesült Európa, a francia-német barátság győzelme”. A kancellár egyébként a kampány során mindvégig Macront támogatta. A német-francia együttműködést egyébként Sigmar Gabriel külügyminiszter is hangsúlyozta, meglátása szerint Európának és Németországnak segítenie kell Franciaországnak a tervezett reformok elérésében. Vagyis „szakítani kell a pénzügyi ortodoxiával”, valamint államháztartási és költségvetési mozgásteret kell biztosítani a számukra.

Theresa May szintén „forró” gratulációit küldte az új elnöknek, kifejtve, hogy Franciaország az egyik legszorosabb szövetsége Nagy-Britanniának, így „készen állnak az együttműködésre azokban a kérdésekben, amelyeket egyaránt fontosnak tartanak”.

Európán kívülről is sorban érkeztek a gratulációk, a japán miniszterelnök, Abe Shinzó és a kínai elnök, Xi Jinping szintén örömét fejezte ki a győzelmet illetően. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump – jó szokásához hűen – Twitteren üzent az új francia elnöknek, elmondása szerint „alig várja a közös munkát”.

Congratulations to Emmanuel Macron on his big win today as the next President of France. I look very much forward to working with him!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. május 7.

Trump korábban egyébként óvatosan fogalmazott a kampányidőszak alatt, mindig hangsúlyozva, hogy bárki is lesz a franciák új elnöke, Amerika készen áll együttműködni vele. Barack Obama korábbi elnök nem volt ilyen finomkodó, ő a választás előtt videóüzenetben tette le a voksát Macron mellett. Trump várhatóan a G7-es csúcson találkozhat majd az új elnökkel.

Mi lesz most?

Emmanuel Macron a maga 39 évével Napóleon óta a legfiatalabb vezető Franciaország élén (és egyben a G7-es vezetők közt is), a feladat azonban nem kisebb, mint a hadvezéré volt. Amellett, hogy végig kell vinnie a betervezett reformokat, egyben szembesülnie kell azokkal a problémákkal, amikre ellenfele a kampányát építette. Az euró és EU-ellenesség ugyan megrémítette a befektetőket, a szegényebb rétegből jött lakosságot azonban megnyerte magának, mivel az esetleges kiválás – szerintük - megoldást jelenthetne a Franciaországot sújtó munkanélküliségre, a biztonságpolitikai kérdésekre és a társadalmi rétegek közti feszültségre.

Mit jelent ez nekünk?

A Coface összegyűjtötte, hogy pontosan miért lenne jobb Magyarország gazdaságának Macron győzelme, mint Le Pené, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG