Marine Le Pen, a Nemzeti Front jelöltje és Emmanuel Macron volt szocialista gazdasági miniszter, független jelölt, mielőtt megkezdődik televíziós vitájuk május 3-án. Forrás: MTI/EPA/AFP pool/Eric Feferberg |
Különösen sunyi hackertámadást követhettek el Emmanuel Macron francia elnökjelölt ellen. Nem elég, hogy betörtek a stáb számítógépeire, az így eltulajdonított, állítólag ártalmatlan e-maileket hamisítványokkal összekeverve tették elérhetővé. Mindezt pedig akkor, amikor az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt életbe lépett a kampánycsend.
Vagyis most bármekkora hülyeségeket osztogatnak is meg egymással a felhasználók és tesznek közkinccsé bűnözők, az elnökjelölt nem szólalhat meg és nem cáfolhat. A kampánystáb közleménye mindenesetre leszögezi, hogy a tőlük kikerült dokumentumok (e-mailek, szerződések, számlák) teljesen legális tevékenységeket tükröznek – tudósított a Bloomberg. Ellenfelei viszont máris elnevezték az ügyet „macrongate”-nek.
Más, mint a Brexit?
Macron a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint messze vezet a szélsőséges Le Pen-nel szemben. Ezt tükrözte az európai tőzsdék eheti teljesítménye is, jelentős emelkedés, optimizmus volt tapasztalható, az euró viszonylag erős. A biztonságos menedéknek számító arany esett, a kockázatot jelző volatilitás-index (VSTOXX) inkább zuhant. Sokan emlegetik ugyan a Brexit-szavazást vagy Donald Trump megválasztását, de akkor 2-3 százalékos különbségeken múlt a siker, most a távolság a két jelölt között sokkal nagyobb.
Lebukott a manipulátor
A német Süddeutsche Zeitung úgy tudja, Macron kampánystábja a kampánycsend éjféli életbe lépése előtt négy perccel küldte el a hackertámadásról szóló állásfoglalást. Szakértőt idéz, aki szerint célzottan, tudatosan, a legnagyobb kár és zavar előidézésének szándékával helyeztek el a hatalmas, alapvetően unalmas adattömegben hamis dokumentumokat.
Egyes, állítólag szkennelt dokumentumoknál kimutathatók például a Photoshop-hamisítás jelei. A szöveg egyes részeit kicserélték, eltolták, betoldásokkal látták el. A nagy sietségben azonban volt, ahol a módosításnál használt rétegeket (fóliákat) elfelejtették törölni, így láthatóvá vált az egész folyamat. Erről egy videót is közzétesznek.
Persze, hogy az oroszok
Miután a hamisítás kiderült, a 4Chan nevű szerveren tárolt dokumentumokat lecserélték egy új verzióra, ahol már nem látszanak a nyomok – állítja a német cikk. A Reuterst is idézik, ahol a nyilatkozó szakértő szerint ugyanolyan módszerrel készültek a hamisítványok, mint az USA elnökválasztása idején. Mindkét eset valószínűleg az APT28 nevű hackercsoport műve, amelyet az orosz titkosszolgálathoz közel állónak neveznek.
A hackertámadást egyébként már április végén bejelentették, de a dokumentumok csak most, Macron számára a lehető legrosszabb pillanatban kerültek napvilágra. A hamisítványok egy része Le Pen vádaskodását igyekszik alátámasztani egy állítólagos bahamai bankszámlával kapcsolatban. A német lap szerint a számítógépes csalás célzottan a bizonytalan választók megnyerésére irányul.
Megölni nem kell félnetek jó lesz
Macron ellen a jelek szerint gőzerővel termel az álhírgyár. A Le Monde gyűjtése szerint az év eleje óta félmillió alkalommal osztottak meg Macronról álhíreket. Egy másik interjú szerint viszont, amely egy álhírekre szakosodott francia szakemberrel készült, ez a szám 1,3 millió. Pénteken például egy SMS-beszélgetésről készült, hamis kép járt körbe a neten, amely azt a látszatot kelti, hogy Macron hívei Le Pen meggyilkolására szólítottak fel.