Ha kedd, akkor infláció
Kedden a fogyasztói árak júliusi alakulásáról érkezik adat Nagy-Britanniából és a tengerentúlról.
Az MTI összefoglalója szerint az éves brit infláció júniusban 1,9 százalékra - az energia- és élelmiszeráraktól megtisztított maginfláció 2,0 százalékra - gyorsult, de szakértők szerint ez csak átmeneti szezonális hatások eredménye.
Az Egyesült Államokban szintén nyomott marad az infláció az előrejelzések szerint. Az amerikai jegybankrendszer, a Fed várakozása szerint a maginfláció a harmadik és a negyedik negyedévben is 2,1 százalék lesz. Júniusban 1,9 százalék volt az üteme.
Csütörtök: hírek az iparról Kínából és Európából
Csütörtök hajnalban érkezik az HSBC brit nagybank felmérésén alapuló feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) augusztusi előzetes adata Kínából. A mutató hat hónapi folyamatos zsugorodás után júniusban és júliusban is nőtt, utóbbi hónapban másféléves csúcsra. Kérdés, hogy tovább gyorsul-e a szektor növekedési üteme, vagy az utóbbi időszakban érkezett kínai makroadatokhoz hasonlóan ez is elmarad a piaci várakozásoktól.
Néhány órával a kínai közlés után a Markit intézet közzéteszi az euróövezeti feldolgozóipar és szolgáltatások augusztusi teljesítményét mérő előzetes BMI-adatot. Az összetett mutató júliusban 53,8 pontra nőtt a júniusi 52,8 pontról, de az intézet már akkor figyelmeztetett: az egész euróövezet gazdaságát lelassíthatja, ha eszkalálódik a válság Ukrajnában.
Az sem mindegy, van-e munkája az amerikaiaknak
Szintén csütörtökön, magyar idő szerint délután érkezik adat az Egyesült Államokból az újonnan benyújtott heti munkanélkülisegély-igénylések számáról. Az előző héten a vártnál nagyobb mértékben, 311 ezerre nőtt az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma. A heti ingadozást kiszűrő négyhetes mozgóátlag 295 ezer 750 volt, jócskán elmaradva a tavaly év végén és idén év elején mért bő 340 ezertől.
Nagyon fontos gazdasági csúcstalálkozó - a Wall Street fejesei nélkül
Négynapos hét Magyarországon: ki dolgozza végig? Magyarországon hétfőn az MNB a háztartások és az államháztartás előzetes pénzügyi számláiról ad hírt. Kedden és csütörtökön a szokásos állampapír-aukciókat tartja meg az Államadósság Kezelő Központ. Pénteken a keresetekről ad ki jelentést a KSH. Szerdán, augusztus 20-án az államalapítás ünnepe lesz - mivel a hét közepére esik, nem jár munkanap-áthelyezéssel, de borítékolható, hogy az utolsó nyári szabadságolási hullám erre a hétre esik: akár a hétfő-keddet, vagy a csütörtök-pénteket sokan fogják kivenni, hiszen így ötnaposra nyújtható a hétvége két szabadnap elhasználásával. Ez minden bizonnyal meglátszik majd az állami szféra és a versenyszektor heti teljesítményén is. |
Az egyesült államokbeli Jackson Hole-ban csütörtökön kezdődik az amerikai gazdasági élet legfontosabb szereplőinek immár hagyományos éves találkozója. A Wyoming állambeli üdülővárosban tartott kétnapos rendezvény kiemelkedő eseménye a Fed elnökének beszéde - írja az MTI.
A Bloomberg korábbi összefoglalója azt emeli ki: az idei találkozóra gyakorlatilag nem hívták meg a Wall Streetet. Lemaradt a listáról a Morgan Stanley, a Goldman Sachs és a Bank of America képviselője, illetve más olyan személyek a versenyszférából, akik korábban visszatérő vendégek voltak Jackson Hole-ban. A konferencia fő témája idén a munkaerőpiaci folyamatok értékelése lesz; a Fed szóvivője a vendégek listájáról csak annyit mondott: a fő közönség ezeken a találkozókon mindig a jegybankárok, a monetáris politikai szakértők voltak.
Más kommentárok szerint a wall streetiek kihagyása annak a vitának a következménye, ami a Fed egyes regionális vezetői és a Fed washingtoni kormányzótanácsának tagjai között dúl arról, hogy vajon nem túlságosan laza-e az amerikai monetáris politika. A Bloomberg olyan szakértői véleményt is idéz, ami szerint érthető, ha az idei találkozón mellőzik azokat, akik a laza monetáris politika, a kötvényvásárlási program, a pénznyomda legnagyobb nyertesei - a befektetési bankároktól kevésbé várható el, hogy elfogulatlan véleményt fogalmazzanak meg.