4p
A katalán függetlenségi népszavazás erőszakos összecsapásba torkollott vasárnap, az elmúlt két napban ennek hatására nagyszabású sztrájkba kezdtek Katalóniában. A térség kész kinyilvánítani függetlenségét, Spanyolország mellett azonban az Európai Unió sem ért egyet a népszavazás eredményével. Jean-Claude Juncker szerint akár az EU-ból is repülhetnek a katalánok.

"Katalónia nem Spanyolország" - focimeccseket a katalán ultrák rendre kifeszítenek hasonló transzparenseket

A katalán elnök, Carles Puigdemont a BBC televíziónak adott egy interjút, amelyben röviden elmondta: a katalán kormány vagy ennek a hétnek a végén, vagy a következő hét elején jelenti be Katalónia függetlenné válását Spanyolországtól. Elmondása szerint jelenleg semmilyen kapcsolat nincs Madrid és a katalán kormányzat között, amennyiben azonban Spanyolország beavatkozna, és adott esetben közvetlen irányítása alá vonná Katalóniát, az meglátása szerint „olyan hiba lenne, amely mindent megváltoztat”.

Az interjúban ugyanakkor Puigdemont visszautasította az Európai Bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek azt a korábbi nyilatkozatát, amely szerint a katalán függetlenségről vasárnap tartott népszavazás Spanyolország belső ügye, és a helyzetet Madridnak a spanyol alkotmányos renddel összhangban kell kezelnie. Nem ez volt ugyanakkor az egyetlen támadó hang.

Ha alkotmányos lett volna, repülnek az EU-ból

A katalán függetlenségi népszavazást számos nyilatkozó bírálta – nem meglepő módon maga a spanyol király, VI. Fülöp is, aki szerint a katalán kormány „ismétlődően, tudatosan és szándékosan” sértette meg a törvényeket, azzal a céllal, hogy illegálisan kinyilváníthassák a függetlenségüket. Mint mondta: a katalán vezetés "döntéseivel szisztematikusan megsértette a törvényesen elfogadott legitim normákat, elfogadhatatlan hűtlenséget" mutatva az állam felé, miközben az államot épp ők képviselik Katalóniában. VI. Fülöp szerint ez a magatartás elfogadhatatlan, és veszélybe sodorhatja Katalónia és egész Spanyolország gazdasági és társadalmi stabilitását.

Komoly bírálat érkezett ugyanakkor az EU oldaláról is: Jean-Claude Juncker a referendumra reagáló hétfői nyilatkozatában kijelentette, hogy a spanyol alkotmány alapján a katalán népszavazás jogszerűtlen volt, ha azonban a spanyol alkotmánnyal összeegyeztethető módon zajlott volna le, akkor Katalónia kikerült volna az Európai Unióból. Hasonló véleményen volt a brit külügyminiszter, Boris Johnson is. Szerinte bár a brit kormányt aggasztja az erőszakos hatósági fellépés, London értelmezése szerint azonban a népszavazás nem volt alkotmányos.

Megbénult Katalónia

Ahogy arról már korábban írtunk, a spanyolok által alkotmányellenesnek bélyegzett és több-kevésbé betiltott katalán függetlenségi népszavazás végül rendőri összecsapásba torkollott, az embereket a hajuknál fogva rángatták ki a szavazóhelyiségekből, valamint a rohamrendőrök gumibotokkal ütlegelték a voksolásra összegyűlt tömeget. Katalóniában ezt követően tegnap hatalmas sztrájk zajlott, amire maga Puigdemont szólította fel az embereket: csak Barcelonában 300 ezren csatlakoztak a tüntetéshez. Az erőszakos rendőrökkel szemben is felvették a kesztyűt: kirúgták őket a hotelekből, szállodákból.

Spanyol rendőrök és az önálló Katalóniát támogató szavazók dulakodnak a barcelonai Ramon Llull iskola előtt 2017. október 1-jén, a katalán függetlenségről tervezett, és a spanyol kormány által betiltott népszavazás napján. Az iskola a katalán kormány által kijelölt szavazóhelyiségek egyike. (MTI/EPA/Alberto Estevez)

A város teljesen megbénult, semmilyen üzlet nem nyitott ki, ahogy zárva tartottak a múzeumok, színházak is. A tömegközlekedést csak a csúcsidőben biztosították, vagyis a reggeli csúcsban 35 százalékon döcögött, délután öt és nyolc között szintén ekkora kapacitással dolgoztak. Leálltak a taxik is, a reptéri buszoknak alig a fele járt. A városi önkormányzat 10 ezer alkalmazottjából 80 százalék maradt otthon, a katalán egészségügyi dolgozók kétharmada csatlakozott a kezdeményezéshez. A helyi hatóságok szerint Geronában 30 ezren, Tarragonában ötezren gyűltek össze a tüntetésekre.

Ma Katalónia, holnap a Székelyföld? Beköszöntött a szeparatizmus kora

Világszerte láthatjuk az etnikai jogok követelésének napirendre kerülését olyan dinamikával, amelyet a második világháború óta nem tapasztalhattuk. Az etnikumok kiválása államok fölbomlását vonhatja maga után, amely a történelemben gyakran járt együtt polgárháborúval. De mi történne, ha adott esetben erőszakba torkollna egy erőteljesebb székelyföldi önállósodási törekvés és Brüsszel ugyanúgy csendben maradna, mint ahogy most teszi a katalán események kapcsán? A cikk folytatását itt olvashatod a Privátbankár.hu-n.>>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG