Tizenöt bázisponttal 2,85 százalékra csökkentette az alapkamatot a jegybank monetáris tanácsa keddi ülésén. 1990 óta még nem fordult elő, hogy 15 bázisponttal változott volna a ráta.
A forint a döntés közlése után kissé erősödött.
Friss árfolyamok >> |
Csak egy kicsit fogták vissza magukat
A jegybank az idei évet a kamatcsökkentések folytatásával kezdte, azonban a várakozásoknak megfelelően fékezte az enyhítés ütemét, és csak 15 bázisponttal vágta az alapkamatot - írja gyors kommentárjában Bebesy Dániel portfóliómenedzser (Budapest Alapkezelő). A decemberi ülést követően az MNB már utalt arra, hogy a csökkentés ütemének mérséklése indokolttá válhat, és úgy tűnik, a kevésbé támogató globális környezet és a hazai deviza gyengülése átbillentette az egyensúlyt a Tanácson belül, többségbe kerültek a nagyobb óvatosságot pártolók.
A 15 bázispont azonban csak minimális eltérés a 20 bázisponthoz képest, ami jelzi, hogy az MNB helyzetértékelése lényegében nem változott - véli a szakember.
Tovább is vághatják
A kedvezőbb hazai inflációs folyamatok mellett ugyanis a globális tőkepiacokon egyértelműen látszik, hogy tovább folytatódik a feltörekvő piaci országok gyenge szereplése. Gyengülnek a devizák, az állampapírok, és tőkekiáramlás is folytatódott a feltörekvő piaci kötvény alapokból. Magyarországon a forint is gyengüléssel kezdte az évet, megközelítve a 2013 második felében látott gyenge csúcsértékeket. A magyar állampapírok ugyan tovább tudtak erősödni, a hozamok csökkentek, azonban a hozamgörbe egyre meredekebbé válik, ami azt jelenti, hogy hosszabb távon nincs meggyőződve a piac az alacsony kamatok tartósságáról.
A hozamcsökkenés következménye, hogy a forint hozamfelára rendkívüli módon beszűkült mind a régiós, mind a fejlett piaci devizákkal szemben, és ez a forint sérülékenységét fokozza. A forint más feltörekvő piaci devizákhoz képest ugyanakkor eddig meglehetősen stabil maradt, a befektetőek egyelőre figyelmen kívül hagyják a paksi beruházáshoz kapcsolódó államadósság-növekedést, és azokat a jegybanki kommenteket, amelyek szerint a jegybanki kamatpolitikát nem befolyásolja érdemben a Fed monetáris politikájának változása. Lényegesebb forintgyengülés hiányában az elkövetkező hónapokban kisebb lépésközökkel tovább haladhat az MNB - írja Bebesy Dániel.
Viharfelhők gyűlnek felettünk
A magyar országkockázati felár (CDS) több éves mélypontja (231 bázispont) miatt hátra is dőlhetnénk, de ha megnézzük a bontását, akkor láthatjuk, hogy nagyjából 2/3 részben a javuló külpiaci folyamatoknak tudható be, és csak 1/3 részben a hazai eseményeknek - írja az Equilor,
A folyamatos kamatcsökkentés a hozamfelár nyújtotta előnyöket fokozatosan eltünteti. A választások közeledtével előtérbe kerülő devizahiteles kérdés, az államadósság szintjével kapcsolatos aggodalmak, valamint a jövőben várható gyorsuló infláció miatt könnyen megfordulhat az eddigiekben látott tendencia,
Az Equilor szakemberei szerint a következő kamatdöntő ülések alkalmával egészen 2,5%-ig folytatódhat a vágási ciklus, amennyiben a külpiaci folyamatokban nem következik be éles negatív fordulat. A 3X6-os FRA mutató (2,7%) alapján a piac is további csökkentésre rendezkedett be.