Li Wenliangot gyászolják a wuhani központi kórház előtt. EPA/YFC CHINA OUT |
Életét vesztette Wuhanban Li Wenliang. Halálhírét először csütörtök este közölte a kínai állami média, majd a hírt – némi tagadás után – péntek reggel megerősítették. A legutolsó közlések szerint az orvos péntek éjjel hunyt el a koronavírus következtében, amelyet a betegek kezelése közben kapott el.
Figyelmeztetett, beidézték
Li Wenliang volt az az orvos, aki tavaly decemberben a koronavírus kitörésének veszélyeire figyelmeztette kollégáit egy helyi kórházban. Kezdetben hét betegnél fedezte fel a vírust, amelyről azt mondta, hogy a 2003-ban világjárványhoz vezető SARS-vírusra hasonlít. December végén pedig azt javasolta kollégáinak egy chatcsoportban, hogy viseljenek védőruhát a megfertőződés elkerülése érdekében.
A BBC szerint négy nappal később a helyi hatóságok berendelték, hogy aláírassanak vele egy olyan levelet, amelyben hamis vélemények terjesztésével és a közrend súlyos megzavarásával vádolják. (Igaz, a hatóságok később elnézést kértek tőle.)
Li Wenliang január 10-én egy kínai mikroblogon, a Weibón már arról írt, hogy köhögni kezdett. Lázas lett, néhány nappal később pedig kórházba került. A vírust január 30-án diagnosztizálták nála.
Gyász és harag
Halála előbb gyászt váltott ki a Weibón, ami azonban hamar dühvel keveredett. A brit adó szerint nehéz felidézni az elmúlt évekből olyan helyi eseményt, amely ekkora felzúdulást okozott, és ekkora bizalmatlanságot szült a hatalommal szemben.
A közösségi oldalt ellepték a hashtagek:
– Wuhan kormányának bocsánatot kell kérnie!
– Szólásszabadságot akarunk!
Egy fotón pedig az látható, hogy egy folyóparton valaki azt írta a hóba:
Isten veled, Li Wenliang!
A hashtageket azonban hamar cenzúrázták, és több százezer kommentet töröltek.
Olaj a tűzre
Li Wenliang halálhíre nyilvánvalóan olaj volt a tűzre, hiszen korábban már felmerültek olyan vádak a kínai hatalommal szemben, hogy nem veszi komolyan a vírust, és megpróbálja azt titokban tartani.
Dr. Li Wenliang halála szívszorító pillanat volt az ország számára, a kínai vezetésnek pedig komoly politikai katasztrófát jelent. Lerántja ugyanis a leplet a Hszi Csin-ping kormányzása alatti utasítási és ellenőrzési rendszer legrosszabb aspektusairól (...) A politikai tanácsadóknak és cenzoroknak most ki kell találniuk, miként győzhetnek meg 1,4 milliárd embert arról, hogy Dr. Li halála nem a párt kríziskezelési képességének behatároltságára szolgál egyértelmű bizonyítékul
– írta a BBC pekingi tudósítója, Stephen McDonell.
Ötvenből egy ember hal bele
Hivatalos közlések szerint a vírus csütörtök éjfélig több mint 31 ezer embert fertőzött meg – hetven százalékukat Hupej tartományban –, és 637 ember halálát okozta. Több mint 1500 fertőzött ugyanakkor már meggyógyult.
A Spiegel szerint a vírus halálozási mutatója 2,1 százalék, azaz minden ötvenedik fertőzött hal bele. Az arány Wuhanban a legmagasabb, 4,9 százalék.
A lap által idézett szakértő szerint ugyanakkor a valódi érték ennél jóval alacsonyabb lehet, mivel a fertőzöttek egy része sok esetben nem is tud arról, hogy fertőzött, és enyhe tünetekkel vagy tünetek nélkül vészeli át a vírust.