Ahogy korábban is, most is a banki elszámoltatás költségvetésének nevezte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2015. évi költségvetést, amikor átadta azt a házelnöknek csütörtökön. A nemzetgazdasági miniszter ismertette a jövő évi adótörvények főbb változásait, és elmondta, hogy maradnak a különadók, a reklámadó és a bankadó.
Család és munka
Jövőre is családi adórendszerben adózunk, 240 milliárd marad a családoknál - mondta Varga Mihály. A családok támogatásáról a miniszter elmondta, hogy 2 gyerek felett tulajdonképpen a háztartásoknál marad majd a bruttó fizetés. Beszélt a házassági támogatásról is, amelynek mértéke évi 60 ezer forint. Marad a gyed extra, és júliustól jön a családi otthonteremtési kedvezmény, amely a gyermeket nevelők lakáshoz jutását segíti. Két vagy több gyermek esetén marad a meglévő az új lakások építésére és vásárlására nyújtott támogatás és ezt jövőre már használt lakásra is lehet igényelni, vagy a meglévő lakás bővítésére is. A támogatás 700 ezertől egymillió forintig vehető igénybe.
A munkával kapcsolatban Varga Mihály elmondta, hogy a kormány a segély helyett munkát elvét továbbra is támogatja, ezért 270 milliárd forintot költ erre az állam. A kormány célja, hogy mindenkinek legyen munkája, aki akar és tud dolgozni, így még több lesz a közmunka. Beszélt a béremelési programokról is: a fegyveresek fizetése 30 százalékkal nő jövőre, majd évente további 5 százalékkal, a pedagógusbérek 2015-ben is emelkedni fognak, erre a 38 milliárd forintot irányoz elő a 2015. év költségvetés. Az egészségügyi dolgozóké fizetése is emelkedni fog. A háziorvosi rendszer fejlesztésére 18,5 milliárdot szán jövőre a kormány. Elmondta azt is, hogy 2015-ben megőrzi a kormány a nyugdíjak értékét, az infláció mértékével megegyezően fognak emelkedni a nyugdíjak.
Növekedés 2015
A kormány a 2015. évi költségvetés összeállításakor 2,5 százalékos GDP-növekedéssel számol, ez óvatos becslés, remélik, hogy a tényleges növekedés alsó szélét jelenti - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön. A háztartások fogyasztása az évközi bérintézkedések hatására 2,6 százalékkal nőhet, az infláció 1,8 százalékos lesz - tette hozzá. Az államháztartás hiánya a GDP 2,4 százalékát teszi ki, az államadósság pedig a GDP 75,4 százalékára csökken.