3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Augusztusban az ipari termelői árak átlagosan 0,7 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest. Ugyanakkor, ha az éves összevetést nézzük, 0,4 százalékkal elmaradtak az előző év azonos időszakához képest.

Augusztusban az árnövekedés mértékét főként az energiaszektor árainak kismértékű csökkenése, valamint a feldolgozóipari ágazatokon belül a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása, a kohászat, fémfeldolgozás és a vegyi anyag, termék gyártás árainak növekedése befolyásolta - közölte a Privábtbankárral a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Augusztusban az ipar belföldi értékesítésének árai átlagosan 0,2, ezen belül a feldolgozóipar árai 0,3 százalékkal emelkedtek az előző havihoz képest.

Jobban nőttek az árak a kohászat, fémfeldolgozás (2,2%), a vegyi anyag, termék gyártása (1,3%) és a textil- és bőripar (1,1%) ágazatokban.

Csökkentek az árak az egyéb feldolgozóipar és javítás (0,5%), a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás (0,3%) és az élelmiszeripar (0,2%) területein. A gyógyszergyártás árai az előző havi szinten maradtak. A feldolgozóipar többi ágazatában 0,2 és 1 százalék közötti árnövekedést regisztrált a hivatal júliushoz viszonyítva.

A jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ág árai augusztusban nem változtak.

Az előző év azonos időszakához képest a belföldi értékesítési árak 2,9 százalékkal csökkentek, a feldolgozóipari ágazatok árai összességében 1,1 százalékkal emelkedtek.

Forintosítva

Idén augusztusban az ipar forintban mért exportértékesítési árai 1 a feldolgozóipar árai átlagosan 1,1 százalékkal nőttek az előző hónaphoz mérten. A feldolgozóiparon belül a legnagyobb mértékben a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása (2,1%), a villamosberendezés gyártása (1,8%) és a fa-, papír- és nyomdaipar (1,5%) ágazatokban nőttek az árak, míg a gép, gépi berendezés gyártásában 0,2 százalékkal mérséklődtek. A feldolgozóipar többi területén 0,7 és 1,2 százalék között nőttek az árak.

A villamosenergia-, gáz, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban 1,1 százalékkal csökkentek az árak. A forint augusztusban az euróval szemben 1,3, az amerikai dollárral szemben 3, százalékkal gyengült. Az egy évvel azelőttihez viszonyítva az ipar forintban mért exportárai 1,2, a feldolgozóipari ágazatok árai 1,3 százalékkal voltak magasabbak.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energiatermelő ágazatokban 0,1 százalékkal csökkentek, míg a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,6, a beruházási javakat gyártó ágazatokban 1,1 százalékkal nőttek, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban pedig nem változtak az árak júliushoz képest.

A 2013. augusztusival összehasonlítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 4,4 százalékkal estek, míg a beruházási javakat gyártó ágazatokban 2,2, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,7 százalékkal emelkedtek az árak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG