Összejöhet a 4 százalék
A magyar gazdaság jelenlegi helyzetében reálisnak tekinthető az évi 4 százalék körüli bővülés az elkövetkező években - mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke és az első Orbán-kormány pénzügyminisztere a Növekedés.hu-nak adott interjúban. A magyar gazdaság jó irányba halad, hosszú távon fenntarthatónak tűnik az élénkülés, az alacsony költségvetési hiány és az államadósság csökkentése.
Azt Járai is elismeri, hogy a gazdasági növekedésünk mértéke nagymértékben függ a külgazdasági helyzettől is; nem tudni, mit hoz a jövő, lesznek-e válságok, s azok mit fognak eredményezni. Mindenesetre a mai szemmel nézve a kitűzött célok reálisnak tűnnek - mondta.
Le vagyunk maradva versenyképességben
A volt MNB-elnök szerint lenne mit tennünk a versenyképesség terén, hasznosnak tartaná a versenyképességünk javítását célzó intézkedések mielőbbi bevezetését - ez az a terület, ahol Járai szerint is le vagyunk maradva hosszú ideje.
Járai szerint néhány fő területre lenne érdemes most koncentrálni, még akkor is, ha ezek a területek inkább hosszú távon növelik a versenyképességet. Ezek a területek az oktatás, az egészségügy és a kormányzás egyszerűsítése. Magyarországon a hivatali ügyintézés sokkal több idejét veszi el a vállalkozásoknak, mint más versenytárs országokban.
Miért jönnének haza a külföldre távozott fiatalok?
Járai szerint a fiatalokat itthon tartani vagy hazacsábítani úgy lehetne, ha a jövőbe vetett hitüket megerősítik. "Azt kell mutatnunk, hogy a jövő kiszámíthatóbbá válik számukra, és értelmes munkát tudunk kínálni részükre. Ehhez az is kell, hogy lássák: alkotó munkát tudnak itthon végezni, és kevesebb időt kell a bürokrácia útvesztőiben eltölteniük. Akkor többen fognak itthon maradni" - mondta Járai Zsigmond a Növekedés.hu-nak.
Képes lehet egy állam megállítani a kedvezőtlen demográfiai trendeket?
A demográfiai folyamatokról - ami az új Orbán-kormány egyik kulcs-területe - azt mondta: állami intézkedésekkel, például a családtámogatási lépésekkel és az egészségügy fejlesztésével biztosan lehet javítani a demográfiai helyzeten, ám Jérai szerint alapvetően ez a folyamat nem államoktól, kormányzatoktól függ.
A családalapítás későbbre tolódásában nagy szerepe van a technika fejlődésének és az információs forradalomnak is, és ezt a tendenciát más országokban sem sikerült megfordítani - mondta.