Angela Merkel szerint január közepéig tarthat az új német szövetségi kormány megalakulásához vezető folyamat következő szakasza, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségének egyeztetése a Német Szociáldemokrata Párttal (SPD) a közös kormányzás lehetőségeiről.
A német kancellár elmondta: a három párt vezetői szerdán találkoznak, hogy rögzítsék a kormányzati együttműködés lehetőségeit feltérképező egyeztetések menetrendjét. A megbeszélések január elején kezdődnek, és a hónap közepén fejeződhetnek be. Ha sikerül konszenzusra jutniuk, a pártok továbbléphetnek a hivatalos koalíciós tárgyalásokra.
Merkel bevetné az uniós atombombát a lengyelek ellen - További részletek >>> |
Angela Merkel ismét megerősítette, elutasítja a kisebbségi kormányzást, pártjának célja továbbra is egy nagykoalíciós, stabil kormány megalakítása. Hozzátette: az előzetes egyeztetéseken és az esetleges koalíciós tárgyalásokon a CDU számára a kiindulási alap a CSU-val közösen kidolgozott választási program, valamint a migráció ügyében a szeptemberi szövetségi parlamenti választás után elfogadott közös szabályrendszer, amely kimondja: törekedni kell rá, hogy a befogadott emberek száma ne haladja meg az évi 200 ezret.
Nem használna az előrehozott szavazás sem
Martin Schulz, a szociáldemokraták elnöke egy belső megbeszélésen kijelentette, hogy amennyiben folytatják a kormányzást a CDU/CSU-val, az SPD magának követeli a - különösen európai uniós ügyekben kiemelten fontos tárcaként számon tartott - pénzügyminisztériumot. Angela Merkel szerint azonban nem lenne megfelelő sorrend, ha előbb beszélnének a tárcák elosztásáról, mint az esetleges közös kormány konkrét programjáról. Az előzetes egyeztetések legkorábban január 2-án kezdődhetnek, mintegy 99 nappal a Bundestag-választások után.
A Forsa közvélemény-kutató intézet hétfőn ismertetett felmérése szerint a németek 71 százaléka neheztel a pártokra és vezetőikre a kormányalakítás elhúzódása miatt, és csupán 23 százalékuk tartja megfelelőnek a tárgyalások ütemét. Arra a kérdésre, hogy melyik párt, illetve politikus felelős a folyamat elhúzódásáért, 30 százalék a liberális Szabad Demokrata Pártot (FDP), 28 százalék az SPD-t, 24 százalék a CDU-t nevezte meg, illetve 39 százalék Christian Lindnert, az FDP elnökét, 27 százalék Martin Schulzot, és 24 százalék Angela Merkelt. A felmérés szerint ha most vasárnap lenne előrehozott választás, az eredmény nagyjából megegyezne a szeptemberi választás kimenetelével.
Közös nevezőre jutott Orbán és Merkel? Egyetértettek az uniós vezetők a migráció úgynevezett külső kérdéseiben - a határvédelemben és a migránsok megállításában a határokon kívül -, de továbbra sincs egyetértés köztük a betelepítések és a bevándorlás témájában – mondta Orbán Viktor. Tovább >>> |