Idén is erőteljesen bővül a világgazdaság, de a következő években fokozatosan lassul az ütem és jelentős lefelé mutató kockázatok fenyegetik a növekedést – írja a Világbank előrejelzésében. A szakértők nem változtattak januári prognózisukon, így idén továbbra is 3,1 százalékos, jövőre 3 százalékos, 2020-ban pedig 2,9 százalékos növekedésre számítanak.
A fejlett gazdaságok növekedésének üteme várhatóan lassul, miközben a nagyobb nyersanyag-exportáló feltörekvő piaci és fejlődő országokban stabilizálódik a fellendülés. A világgazdaság legfőbb kihívásai a gazdagabb országokban tapasztalható kamatemelés és a fejlődő országokban kitermelt nyersanyagok iránti kereslet csökkenése. Kockázatot jelentenek a kereskedelmi viták, a protekcionista kereskedelempolitikák, a pénzpiaci ingadozások és a geopolitikai feszültségek.
A hosszú távú növekedést kellene támogatni
Az Intézet elnöke szerint emberek milliói emelkedhetnek ki a szegénységből, főleg a gyorsan növekvő dél-ázsiai gazdaságokban, ha a növekedési ütemet fenn tudják tartani. Ez a régiós növekedés azonban még nem elegendő, hogy kezelni lehessen a rendkívüli szegénység jelentette problémákat a világ más részein. A politikai döntéshozóknak meg kell találniuk a módját, hogy a termelékenység fokozásának és a foglalkoztatottság bővítésének révén támogassák a hosszú távú növekedést.
El se hinnéd, mi hajtja a magyar gazdaságot - További részletek >>> |
Az előrejelzés szerint a fejlett országok GDP-je idén 2,2 százalékkal, jövőre 2,0 százalékra, 2020-ban pedig 1,7 százalékra mérséklődhet az ütem (a monetáris politikák várható szigorításával párhuzamosan.) A feltörekvő és fejlődő országok növekedésének üteme az idei 4,5 százalékról 4,7 százalékra emelkedhet jövőre, és maradhat ez az ütem 2020-ban is, miközben a nyersanyagárak emelkedése és a nyersanyag-exportáló országok fellendülése stabilizálódik.
Kína hasít
Számítások szerint az olajárak idén több mint 32 százalékkal emelkedhetnek, míg az energiahordozókat nem tartalmazó nyersanyagok csoportjában az idei 5,1 százalékról 0,2 százalékra eshet vissza az áremelkedés üteme.
Az USA gazdasága az adócsökkentéseknek köszönhetően idén 2,7 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal, míg 2020-ban 2 százalékra csökkenhet az ütem. Az euróövezetben hasonló a tendencia: az idei 2,1 százalékról jövőre 1,7 százalékra, 2020-ban pedig 1,5 százalékra mérséklődhet a GDP-növekedés mértéke.
Kínában idén 6,5 százalékkal, jövőre 6,3 százalékkal, 2020-ban pedig 6,2 százalékkal bővülhet a GDP, amit a szabályozási és makroprudenciális politikák, valamint a fiskális politika szigorítása segíti. Mindeközben a világ második legnagyobb gazdasága igyekszik átállni a gyakran költséges beruházások által vezérelt szédítő ütemű növekedésről a fogyasztásra épített lassabb, egyenletesebb növekedésre.
Újabb komoly meglepetés: ezt gondolják Magyarországról A Világbank is javított a magyar gazdaság idei növekedési előrejelzésén. Részletek >>> |