Fertőtlenítés-bemutató a Liszt Ferenc Repülőtéren 2020. február 5-én. (MTI/Balogh Zoltán) |
Nagy csapást mérne Budapest turizmusára, ha a koronavírus miatt elmaradoznának az olasz vendégek a fővárosi szállodákból. Ennek már mutatkoznak az első jelei.
A Privátbankár.hu által megkérdezett budapesti hostelek arról számoltak be, hogy olasz diákcsoportok már lemondták a foglalásaikat, mert az olasz hatóságok megtiltották a kiutazásukat. A budapesti szállodákról még nem lehet pontos képet kapni, de a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége elkezdte feltérképezni a tagszállodáit, így néhány napon belül már lesznek adatok arról, hogy a koronavírus miatt hány olasz turista mondta le budapesti útját.
Biztos, hogy lesznek lemondások, de egyelőre még várjuk a szállodák visszajelzéseit. Optimista vagyok, abban bízom, hogy hamar lesz megoldás a koronavírusra. Nagyon fontosak az olasz vendégek a budapesti szállodáknak
- mondta lapunknak Flesch Tamás, a Szállodaszövetség elnöke.
Tudni kell, hogy egy szálloda a kármegelőzési és kárenyhítési rendelkezései alapján jogosult azonnali hatállyal felmondani a szerződést, ha valamilyen fontos körülmény merül fel. Ilyen lehet, ha a vendég fertőző betegségben vagy olyan betegségben szenved, amely a szobafoglalás tartamát túllépi vagy ha ápolásra szorul. Ilyen esetben a szálloda nem köteles a vendéget elszállásolni.
A Szállodaszövetség állásfoglalása szerint még enyhén beteg munkatárs sem dolgozhat. Koronavírus megbetegedés gyanúja esetén pedig a vendéget és dolgozót el kell különíteni, orvost kell hívni, utána kell nézni kikkel érintkezett és értesíteni kell a közegészségügyi hatóságot. Ilyen azonban még nem történt, így nem tudni, hogy a gyakorlatban mindez milyen hatékonysággal működne.
Veszélyben a kamionsofőrök?
Az ANSA olasz hírügynökség kedd esti beszámolója szerint Olaszországban már 322 koronavírussal fertőzött személyről tudnak. Lombardiában 240-en betegedtek meg, Venetóban 43-an, de összesen 9 tartományban van megbetegedés, például Szicíliában is. Eddig tizenegy ember halt meg a betegségben. Száz fertőzöttből ugyanakkor átlagban nyolcvan saját elmondása szerint jól van.
Az olasz hatóságok több települést zár alá vettek, az intézkedés legkevesebb 40 ezer embert érint, de a milánói repteret még nem zárták le. Közelít a vírus Magyarország felé, hiszen Ausztriában is megjelent, két fertőzött beteget regisztráltak Tirolban. Horvátországban is azonosították az első beteget, jelenleg 11 ország érintett. Egy magyar kamionsofőrt, aki járt Olaszországban, karanténba helyeztek a Szent László kórházban.
Budapest mindig is népszerű célpontja volt az olasz turistáknak, bár az elmúlt években csökkent az általuk eltöltött vendégéjszakák száma. A KSH számaiból az is látszik, hogy az olaszokat Budapesten kívül nem sok minden érdekli Magyarországon.
Tavaly 600 ezer éjszakát töltött nálunk mintegy 200 ezer olasz (sokan Trieszt környékéről jönnek), ezzel a hetedik legfontosabb küldőországnak számítanak. Ebből 516 ezer éjszaka budapesti szállodákban realizálódott, így a fővárosban a negyedik helyen végeztek a brit, az amerikai és a német vendégek után. Bár az olasz fiatalok a hosteleket kedvelik, az Olaszországból érkezők 86 százaléka szállodában száll meg.
A kormány minden olaszról tud
Ez segíti a kormány munkáját is, hiszen így napra pontosan tudja, hogy az olasz turisták hol laknak az országban. Tavaly nyáron ugyanis elindult a szállodákból a digitális adatszolgáltatás a nemzeti turisztikai adatszolgáltató központ (ntak) rendszerébe, de január óta már minden magánszálláshelynek is napi szinten küldenie kell a becsekkoló vendégek adatait az ntak-ba, amit a kormányzati felügyelet alatt működő Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) üzemeltet.
Bár ez alapvetően nem egészségügyi vészhelyzetekre jött létre, de mivel a szállóvendég minden személyes adatát anonimizálva el kell küldeni az MTÜ-nek, így ott tudni fogják, hogy például egy Milánóból érkező olasz vendég melyik belvárosi szálloda, melyik szobájában szállt meg és mit fogyasztott. A turisztikai ügynökség el is büszkélkedett korábban a tudásával: közölték például, hogy szilveszterkor a budapesti szállodákban megszálló külföldiek közel egyötöde Olaszországból érkezett.
Nem csak turistaként tartózkodnak azonban Magyarországon nálunk az olaszok. A hvg.hu írt arról, hogy a KSH szerint 2018-ban már 3500 olasz tartózkodott Magyarországon. Az olasz nagykövetség hatezer itt élő olaszról tudott.
A számbeli eltérés oka, hogy bár a 90 napot meghaladó tartózkodást be kellene jelenteni az illetékes hatóságnál, az EU-s állampolgárok ezt nem mindig tartják be. A konzulátuson pedig sokan azért nem regisztrálnak, mert nem akarják elveszíteni az otthoni lakcímüket. A legtöbben a 25-34 éves korosztályból jönnek, de őket szorosan követi az 55 év fölöttiek csoportja, akik hasonlóan érvelnek: a nyugdíjukból jobban meg tudnak élni Magyarországon,mint Olaszországban.
A két ország közötti közlekedést pedig alaposan megkönnyíti, hogy például a Wizz Air naponta repül Milánó és Budapest között 5-10 ezer forint közötti áron. Eddig mintegy 1300, Olaszországból érkező emberen végeztek a koronavírus miatti egészségügyi szűrést a budapesti reptéren.
Máshova tessék menni, ha köhög
A Budapesten tartózkodó külföldiek jelentős része, ha beteg lesz, akkor először nem egy állami kórházba megy be, hanem egy fizetős magánklinikát keres magának. Ezek közül az egyik legismertebb és legnagyobb a Duna Medical Center (DMC) nevű magánkórház. A DMC már január végén kihirdette a honlapján, nem fogadják a koronavírus-gyanús pácienseket.
Ismeretlen eredetű, magas lázzal járó légúti megbetegedésben szenvedő páciensnek nem tudunk biztosítani szakorvosi ellátást, ideértve a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokat is. Tekintettel arra, hogy a Duna Medical Centerben a vírus izolálására és azonosítására nincs lehetőség, minden olyan pácienst, akinél a területi érintettség, az utazási szokások miatt gyanú merül fel a megbetegedésre és ennek kivizsgálását szeretnék, kérünk, hogy szintén a Dél-Pesti Centrumkórházat keressék fel
- olvasható a magánkórház hírei között.
A DMC holland tulajdonban van, magát úgy hirdeti, mint a magyarországi magán-egészségügyi ellátás egyik legjobban felszerelt központja, ahol elhivatott, nemzetközileg is elismert szakemberek dolgoznak a betegek gyógyulásáért. Tavaly 2,2 milliárd forintos árbevétel mellett 945 millió forintos veszteséggel zártak.