Katasztrófával érne fel, ha saját egykori kormánya ragaszkodna a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerére nyáron kidolgozott javaslatcsomagjához – mondta a volt brit külügyminiszter. Boris Johnson szerint a javaslatcsomag elfogadásával az ország úgy indul csatába, hogy máris a fehér zászlót lobogtatja – ezzel pedig elvesztenék a Brexit britek számára előnyös aspektusait. A volt külügyminiszter egyébként éppen emiatt a tervezet miatt mondott le tisztségéről.
Theresa May miniszterelnök és kabinetjének tagjai a chequersi kormányfői rezidencián tartott ülésen fogadták el a javaslatcsomagot, amely az Európai Unióval a Brexit után fenntartandó kereskedelmi kapcsolatok szabályozásáról szóló brit elképzeléseket tartalmazza. A chequersi javaslatcsomag jóval szorosabb kereskedelmi együttműködést irányoz elő Nagy-Britanniának, mint a keményvonalas Brexit-támogatók szerettek volna látni.
Kiszolgáltatnák magukat az EU-nak
A brit indítvány egyik legsarkalatosabb eleme az, hogy London közös szabadkereskedelmi térség létrehozását és ehhez közös szabálygyűjtemény kialakítását javasolja az EU-nak a fizikai áruk forgalmának szabályozására – ezzel a felek kombinált vámtérséget alkotnának. Boris Johnson szerint a javaslatcsomag egyértelműen a gyarmati státusz felé tereli az országot: Nagy-Britannia továbbra is egy autóban utazik az EU-val, de ezúttal a csomagtartóba bezárva, és semmiféle beleszólása nem lenne az úti cél kiválasztásába. Johnson szerint a mostani tervekkel az ország veszítene versenyképességéből és kevésbé tudna más országokkal előnyös kereskedelmi kapcsolatokat létesíteni.
Nem is gondolnád, mivel spórol milliárdokat Magyarország Rengeteg pénzt hagy a Brexit a magyar költségvetésben. Részletek >>> |
A javaslatot az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója is élesen bírálta. Michel Barnier korábbi nyilatkozatában kijelentette: a fizikai áruk kereskedelmének közös szabályozására tett brit javaslat nem tükrözi a modern világ kereskedelmi realitásait, mivel nem terjed ki a szolgáltatásokra, márpedig ma már minden fizikai áruféleség kereskedelméhez szolgáltatások társulnak.
A volt külügyminiszter szerint volt kabinetbeli kollégái nem is akarnak megoldást találni a kilépéssel kapcsolatos kérdésekre - elsősorban is arra, hogy miként kerülhető el a fizikai határellenőrzés visszaállítása Észak-Írország és az Ír Köztársaság között -, hanem e problémákat a Brexit megakadályozására akarják felhasználni.
A főtárgyaló szerint az egységes belső piacon egymáshoz kapcsolódik az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a munkaerő áramlása, ezekről pedig nem lehet külön rendelkezni. Hozzátette: ha engedjük a briteknek, hogy kedvükre válogassanak a szabályok közül, annak komoly következményei lennének, hiszen a fejlődő országok is joggal fordulhatnának hasonló kérésekkel. Ez pedig az egységes piac és egész európai projekt végét jelenhetné – mondta.
Csúnyán pofára eshet a kormány – megbánja, aki elbaltázza a kilépést Többségbe kerültek azok a parlamenti választókerületek Nagy-Britanniában egy nagyszabású kutatás szerint, amelyekben az európai uniós tagság támogatói vannak fölényben. Az Observer által ismertetett tanulmány készítői szerint több mint száz olyan parlamenti választókörzetben, amelyben a szavazók többsége - más területi felosztásban - az Európai Unióból való kilépésre voksolt a 2016 júniusában tartott népszavazáson, ma már a bennmaradást támogatják többen. További részletek >>> |