Robert Mugabe, Afrika legrégebben hivatalban lévő állami vezetője és egyben a világ legidősebb államfője nemrég azt mondta, hogy élve nem távozik a hatalomból. Úgy tűnik, ezt komolyan is gondolja, de hát nem ő az első ebben a műfajban: Ceausescut, Szaddam Husszeint és Kadhafit is csak úgy lehetett eltávolítani, hogy nem élték túl. Van persze más példa is: Uganda rettegett ura, Idi Amin külföldre távozott, és haláláig békében élt, de országa megszabadult tőle.
Hülyét csinált belőlük
Zimbabwe múlt héten elégelte meg Mugabe 37 éves regnálását, miután az ország gazdaságát teljesen tönkretette, ráadásul nejének kívánta átadni a hatalmat halála esetén. Az országban katonai puccs történt, de eddig nem igazán mondható hatékonynak, mivel ahelyett, hogy a diktátort eltávolították volna, őrzik az elnöki palotában, jönnek-mennek körülötte, rábeszélik, hogy mondjon le, néha fenyegetik, és azt hiszik, hogy ez meghatja az öregurat.
Tegnap nagy csinnadrattával megszervezték, hogy este Mugabe TV-beszédet tart, melyben lemond. Mellette ültek a tábornokok, de jól átverte őket: beszédében szó sem volt lemondásról, sőt, arról beszélt, hogy majd elnököl az egy hónap múlva esedékes pártkongresszuson, aminek külön érdekességet ad, hogy pártja megfosztotta minden tisztségétől, sőt tagságától is, de ez őt a legkevésbé zavarta.
Anyámasszony katonái
Országnak-világnak nagy csalódás volt ez, a katonáknak pedig nagy leégés. Milyen puccs az, ahol az eltávolítani kívánt személyt udvariasan hagyják, hogy lóvá tegye a hadsereg vezetőit? Ráadásul ezt a fiaskót sem követte azonnali intézkedés, nem tartóztatták le és vezették el az elnököt, hanem újabb ultimátumot adtak neki ma délig a lemondásra, természetesen erre is fütyült. Most az a terv, hogy megindítják ellene az angolul impeachment-nek nevezett eljárást, amit magyarul talán leginkább a bizalmatlansági indítványnak felel meg, amikor a parlament vonja meg a hatalmat az elnöktől.
Nem ijedős
Korábban a katonák azt is kilátásba helyezték, hogy a Kadhafi-féle megoldás marad, vagyis engedik újra az elnöki palotához csődülni a népet, de ezúttal nem védik meg a palotát, az istenadta nép beronthat, és széttépheti gyűlölt vezérét. Nem egy kulturált megoldás, valószínűleg nem is ezt fogják választani, csak arra gondoltak, hogy Mugabe megijed Kadhafi sorsától (ahogy Hitler is megijedt Mussoliniétől, ezért választotta az öngyilkosságot), de a makacs diktátor nem ijed meg semmitől, 93 évesen már nem lát kockázatot.
Az eltávolítás módja
Kérdés, hogy a parlamenti eljárás lezajlása után hogyan távolítják el az elnököt, hisz önként nyilván a parlament döntését sem fogadja el. A katonaságot viszont felhatalmazza a döntés a végrehajtásra, így az elnököt és feleségét akaratuk ellenére is eltávolíthatják az elnöki palotából. A legcélszerűbb megoldás, ha megegyeznek egy külföldi országgal, amely befogadja, és odaszállítják, azzal a kitétellel, hogy soha többé nem térhet vissza országába bajt keverni.