Egy Bombardier Global 6000 típusú repülő belülről. Forrás: Jetcraft |
Az Átlátszó.hu szerint Orbán Viktor egy vadonatúj Bombardier Global 6000 típusú luxus magánrepülőgéppel utazott Bulgáriába a Videoton-Ludogorec Bajnokok Ligája selejtezőre július 25-én. Az OE-LEM lajstromszámú gép nem sokkal éjfél előtt ért vissza Ferihegyre – a tényfeltáró portál le is fotózta, ahogy a miniszterelnök kiszáll a repülőből.
A Bombardier Global 6000 ára átszámítva mintegy 17 milliárd forint. A kormányfő által használt gép tulajdonosa nem ismert, üzemeltetője és lajtsromszáma osztrák, de szinte állandóan a budapesti repülőtéren parkol. Június 21-én Nyizsnyij Novgorodba ment, ahol akkor Argentína játszott Horvátországgal a foci-világbajnokságon, július 15-én pedig Moszkvában szállt le, ahol épp a vb-döntő zajlott. Sajtóhírek szerint Orbán Viktor a helyszínen nézte a mérkőzést.
Mészáros és köre is ezzel utazhatott
Az Átlátszó szerint a magánrepülő többször ment Budapestről éppen oda – például Bariba, Splitbe, Pulába, Rijekába és Velencébe –, ahol a Lady Mrd luxusjacht is tartózkodott éppen akkor. Ezen a jachton fotózták le júliusban Mészáros Lőrinc kormányközeli nagyvállalkozót egy olasz kikötőben, és több jel is arra utal, hogy augusztusban ez a repülő szállíthatta Mészáros Lőrincet a luxusjachtra.
Emellett ugyanezzel a repülővel utazhatott augusztus 22-én Mészáros Lőrinc egyik lánya, Mészáros Beatrix, valamint Végh Gábor, a ZTE tulajdonosa. Végh cége sorra nyeri a stadionépítésekkel kapcsolatos közbeszerzéseket.
NER-közeli emberek a luxusjachton
A tényfeltáró portál egy drónnal azt is kiderítette, hogy augusztus 17-én Homolya Róbert MÁV-elnök, Szíjj László üzletember (Mészáros Lőrinc üzlettársa) és Kovács Ernő kormánymegbízott is a jacht fedélzetén tartózkodott.
Homolya korábban az európai uniós támogatások elosztásáért felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese volt, később a Miniszterelnökségen dolgozott, majd a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkára lett. A 24.hu értesülései szerint az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, az OLAF 2010 óta vizsgálódik utána.