1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az OECD friss "élhetetlenségi listáján" már a hetedikek vagyunk! Az elégedettségünk az élettel: 0 pont. Eleve annyit dolgozunk, hogy túlórázni nincs is időnk. A jövedelmi olló hatalmasra nyílt, a leggazdagabb 20 százalék négyszer annyit keres, mint a legszegényebb rétegek.

Az OECD frissen publikálta életminőség-indexét, a Business Insider ez alapján összeszedte, melyik az a 10 ország, ahonnan "jobb mielőbb távozni". Az index szerint a 10 legrosszabbul teljesítő állam között ott vagyunk mi is, Magyarország a hetedik lett. Tavaly még nem voltunk a top 10-ben, mondhatni, idén "jobban teljesítettünk"...

Az OECD az index összeállításakor olyan tényezők együttes hatását vizsgálta, melyek döntően befolyásolják az állampolgárok mindennapjait. Így górcső alá vették a jövedelmi helyzetet, a lakhatási feltételeket, az oktatást, az egészségügyet, de olyan szubjektív kategóriákat is próbáltak számszerűsíteni, mint az élettel való elégedettséget, vagy a magánélet és a munka viszonya.

Az OECD életminőség indexe szerint a 10 "legélhetetlenebb" ország
Helyezés Ország Jövedelmi viszonyok Élettel való elégedettség Munka-magánélet egyensúlya
1. Törökország 9* 1.2 2.6
2. Mexikó 9 6.9 1.6
3. Chile 7 5.9 6.2
4. Brazília 2 6.6 6.3
5. Oroszország 1.6 1.2 7.8
6. Észtország 1.3 1.6 6.5
7. MAGYARORSZÁG 1,4 0 7.3
8. Portugália 3 1. 7.7
9. Görögország 3.1 1.5 7.9
10. Lengyelország 1.3 2.5 6

* 10 pontos skálán mérve.


A pénz nem boldogít, de

A jelentés Magyarországról szóló része megjegyzi, hogy bár a boldogságot nem lehet megvenni, a rendelkezésre álló jövedelem fontos része a jó közérzetnek. Magyarországon a háztartások egy évben rendelkezésre álló nettó elkölthető jövedelme 13 858 dollár (3 145 000 forint), míg az OECD-átlag 23 ezer dollár (5 221 000 forint). Ami a társadalmi feszültségek szempontjából még fontosabb, Magyarországon különösen nagyra nyílt a jövedelmi olló, ami azt jelenti, hogy a legjobban kereső 20% négyszer annyi pénzből gazdálkodik egy évben, mint a legalsó 20%. Az átlagos jövedelmünk úgy 10 ezer dollárral kevesebb az OECD-átlagnál amúgy, hogy jóval többet dolgozunk érte, mint mások, évente 1980 órát melózunk, az átlag viszont csak 1776. A foglalkoztatottság javult, itt már csak 10 százalékponttal vagyunk az átlagtól (56%), a nemek között nagy a különbség ugyanakkor, a férfiak 61, míg a nők 51 százalékának van munkája (15-64 éves korig vizsgálva).



Kevesebbet túlórázunk, mint az OECD-országokban, nálunkl az alkalmazottak csupán 3 százaléka húz még rá a munkaidő lejárta után is, ez jelentősen elmarad a 9 százalékos átlagtól.

A lányok okosabbak, de nemcsak nálunk

A keresőképes lakosság magasabb hányada rendelkezik nálunk elemi végzettséggel (81 százalék), mint, az OECD-átlag (74 százalék). Ami a minőséget illeti, a magyar diákok teljesítménye abszolút átlagos a PISA-felmérés tanúsága szerint, a lányok amúgy jobban teljesítenek, mint a fiúk - a köztük lévő különbség megegyezik az átlagosan mért differenciával.

A várható élettartam az átlag alatt van 5 évvel Magyarországon, 75 év. E szerint is jobb lánynak születni, ők ugyanis 4 évvel többet élnek. A légszennyezettség nálunk alacsonyabb, mint a többi tagállamban, de a vízminőségre többen panaszkodnak, csak a magyarok 74 százaléka elégedett azzal. Az OECD még ezeket is sorra veszi az életminőség kutatásánál.

Szeretjük-e az életünket?

A magyarokban van egy erős közösségtudat, ugyanakkor a civil szféra így is gyenge. Az emberek 90 százaléka tud valaki, akire a bajban támaszkodhat - ez megegyezik az OECD átlagával. És szükségünk is van a közeli barátokra, hozzátartozókra, látványos, hogy mennyire elfordultunk ugyanis a politikától. A legutóbbi választásokon regisztrált 47 százalékos részvételi arány az OECD-tagok között a legalacsonyabb.

Az élettel való elégedettség szempontjából Magyarország az OECD-átlaga alatt van. A megkérdezettek 69 százaléka mondta csupán azt, hogy a mindennapokban több pozitív mint negatív hatás éri (pozitív hatás a pihenés, a büszkeség, élményszerzés, élvezet), ezzel szemben az átlag 80 százalék - derül ki a felmérésből. Erre a tényezőre amúgy csak mi kaptunk 0 pontot a tanulmány készítőitől, ezzel abszolút sereghajtók vagyunk a görögök és a portugálok mögött. A részeredményekből kitűnik, hogy a magyarok szubjektíven is a legborúsabban ítélik meg az életüket, az elégedettségi skálán a mi 4.7 pontunkkal az utolsók vagyunk, messze elmaradva az átlagtól.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG