1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OECD friss "élhetetlenségi listáján" már a hetedikek vagyunk! Az elégedettségünk az élettel: 0 pont. Eleve annyit dolgozunk, hogy túlórázni nincs is időnk. A jövedelmi olló hatalmasra nyílt, a leggazdagabb 20 százalék négyszer annyit keres, mint a legszegényebb rétegek.

Az OECD frissen publikálta életminőség-indexét, a Business Insider ez alapján összeszedte, melyik az a 10 ország, ahonnan "jobb mielőbb távozni". Az index szerint a 10 legrosszabbul teljesítő állam között ott vagyunk mi is, Magyarország a hetedik lett. Tavaly még nem voltunk a top 10-ben, mondhatni, idén "jobban teljesítettünk"...

Az OECD az index összeállításakor olyan tényezők együttes hatását vizsgálta, melyek döntően befolyásolják az állampolgárok mindennapjait. Így górcső alá vették a jövedelmi helyzetet, a lakhatási feltételeket, az oktatást, az egészségügyet, de olyan szubjektív kategóriákat is próbáltak számszerűsíteni, mint az élettel való elégedettséget, vagy a magánélet és a munka viszonya.

Az OECD életminőség indexe szerint a 10 "legélhetetlenebb" ország
Helyezés Ország Jövedelmi viszonyok Élettel való elégedettség Munka-magánélet egyensúlya
1. Törökország 9* 1.2 2.6
2. Mexikó 9 6.9 1.6
3. Chile 7 5.9 6.2
4. Brazília 2 6.6 6.3
5. Oroszország 1.6 1.2 7.8
6. Észtország 1.3 1.6 6.5
7. MAGYARORSZÁG 1,4 0 7.3
8. Portugália 3 1. 7.7
9. Görögország 3.1 1.5 7.9
10. Lengyelország 1.3 2.5 6

* 10 pontos skálán mérve.


A pénz nem boldogít, de

A jelentés Magyarországról szóló része megjegyzi, hogy bár a boldogságot nem lehet megvenni, a rendelkezésre álló jövedelem fontos része a jó közérzetnek. Magyarországon a háztartások egy évben rendelkezésre álló nettó elkölthető jövedelme 13 858 dollár (3 145 000 forint), míg az OECD-átlag 23 ezer dollár (5 221 000 forint). Ami a társadalmi feszültségek szempontjából még fontosabb, Magyarországon különösen nagyra nyílt a jövedelmi olló, ami azt jelenti, hogy a legjobban kereső 20% négyszer annyi pénzből gazdálkodik egy évben, mint a legalsó 20%. Az átlagos jövedelmünk úgy 10 ezer dollárral kevesebb az OECD-átlagnál amúgy, hogy jóval többet dolgozunk érte, mint mások, évente 1980 órát melózunk, az átlag viszont csak 1776. A foglalkoztatottság javult, itt már csak 10 százalékponttal vagyunk az átlagtól (56%), a nemek között nagy a különbség ugyanakkor, a férfiak 61, míg a nők 51 százalékának van munkája (15-64 éves korig vizsgálva).



Kevesebbet túlórázunk, mint az OECD-országokban, nálunkl az alkalmazottak csupán 3 százaléka húz még rá a munkaidő lejárta után is, ez jelentősen elmarad a 9 százalékos átlagtól.

A lányok okosabbak, de nemcsak nálunk

A keresőképes lakosság magasabb hányada rendelkezik nálunk elemi végzettséggel (81 százalék), mint, az OECD-átlag (74 százalék). Ami a minőséget illeti, a magyar diákok teljesítménye abszolút átlagos a PISA-felmérés tanúsága szerint, a lányok amúgy jobban teljesítenek, mint a fiúk - a köztük lévő különbség megegyezik az átlagosan mért differenciával.

A várható élettartam az átlag alatt van 5 évvel Magyarországon, 75 év. E szerint is jobb lánynak születni, ők ugyanis 4 évvel többet élnek. A légszennyezettség nálunk alacsonyabb, mint a többi tagállamban, de a vízminőségre többen panaszkodnak, csak a magyarok 74 százaléka elégedett azzal. Az OECD még ezeket is sorra veszi az életminőség kutatásánál.

Szeretjük-e az életünket?

A magyarokban van egy erős közösségtudat, ugyanakkor a civil szféra így is gyenge. Az emberek 90 százaléka tud valaki, akire a bajban támaszkodhat - ez megegyezik az OECD átlagával. És szükségünk is van a közeli barátokra, hozzátartozókra, látványos, hogy mennyire elfordultunk ugyanis a politikától. A legutóbbi választásokon regisztrált 47 százalékos részvételi arány az OECD-tagok között a legalacsonyabb.

Az élettel való elégedettség szempontjából Magyarország az OECD-átlaga alatt van. A megkérdezettek 69 százaléka mondta csupán azt, hogy a mindennapokban több pozitív mint negatív hatás éri (pozitív hatás a pihenés, a büszkeség, élményszerzés, élvezet), ezzel szemben az átlag 80 százalék - derül ki a felmérésből. Erre a tényezőre amúgy csak mi kaptunk 0 pontot a tanulmány készítőitől, ezzel abszolút sereghajtók vagyunk a görögök és a portugálok mögött. A részeredményekből kitűnik, hogy a magyarok szubjektíven is a legborúsabban ítélik meg az életüket, az elégedettségi skálán a mi 4.7 pontunkkal az utolsók vagyunk, messze elmaradva az átlagtól.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG